Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun

Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi ve Millet mekteplerinin açılışı olan, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım, tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de kutlandı. İlçemize atanan ve stajyer öğretmenliklerini tamamlayan 68 öğretm

Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi ve Millet mekteplerinin açılışı olan,  1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım, tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı’nda

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan ilk tören için İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülnasır Şimşek ve Şube müdürleri, İlçe Emniyet Müdürü Kamil Atay, Siyasi Parti Başkan ve temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve gaziler katıldı.

Menemen Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Adnan Özdemir’in talimatıyla tören birlikler hazır ola geçti. Çelenk sunuşunun ardından saygı duruşu sonrasında ise Müzik Öğretmeni Rahime Ergür tarafından İstiklal Marşı okutuldu. Buradaki tören son buldu.  

İkinci tören Kültür Merkezi’nde

Kutlama programı için Menemen Belediyesi Kültür Merkezine geçildi. Buradaki programa, Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal ve eşi Arzu Gürdal, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülnasır Şimşek ve şube müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti başkan ve yöneticileri, meclis üyeleri, oda başkanları, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler, gaziler katıldı.

Saygı duruşu ve Menemen Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Rahime Ergür yönetiminde ulusal marşımız seslendirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın öğretmenler günü dolayısıyla yayınladığı mesajı okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalara geçildi.

“Öğretmenin görevi memleketi aydınlığa boğacak gençlere mühim olduklarını hissettirmektir”

Stajyer öğretmenler adına bir konuşma yapan Menemen Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Hatice Yılmaz, “Bugün bu kutlu günde benim gibi mesleğinin henüz ilk yıllarında, heyecanları yüzlerinden okunan bir grup genç meslektaşım adına bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Böyle güzide bir topluluğun karşısına çıkmanın beni heyecanlandırdığını sizlerle paylaşmak isterim.

Gelecek öğretmenlerin elindedir; bir zamanlar gençlerin ellerinden tutan öğretmenlerin. Onlara bilgilerini umarsızca sunan öğretmenlerin. Biz genç öğretmenler şunu biliyoruz ki toplumların ilerleyişi o toplumun sahip olduğu genç nüfusla mümkündür. İnsanlar çocukluk günlerini büyüme heyecanıyla; yaşlılık evrelerini geçmişe özlem ve hayatın bitişine alışmayla geçirirler. Gençler ise toplumu ileriye taşıma düşüncesinde olmalıdır. İşte bu noktada öğretmenler girer devreye. "Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez." diyor ünlü düşünür. Dünyanın en önemli varlığını yani insanı değiştirme telaşındadır ve onun için kolay değildir işi öğretmenin. Çünkü insanı eğitirken geri dönüşü yoktur bazı şeylerin.

Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi "Memleketi asıl aydınlığa boğacak olanlar öğretmenlerin yetiştirdiği küçük hanımlar, küçük beylerdir. Onlar geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısıdır. Ne kadar mühim olduklarını bilmeli ve ona göre çalışmalıdırlar." Öğretmenin görevi memleketi aydınlığa boğacak olan bu gençlere mühim olduklarını hissettirmektir. Sadece bilgi yetmez yani. Bir fidan için su önemlidir fakat yeterli değildir asla. Güneş de görmelidir ki büyüsün, serpilsin, meyveye dursun.

Buna yürekten inanıyorum ki, bugün ben ve arkadaşlarım öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz” diye ifade etti.

“Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu”

Emekliye ayrılan öğretmenler adına söz alan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Hasan Dinçer ise, “36 yıllık meslek hayatımın en zor görevi belki de bu olsa gerek;24 Kasım öğretmenler gününde emekli bir öğretmen olarak konuşma yapmak. Bir öğretmen için meslekten ayrılış "dünyanın bütün çiçeklerinden kopmuş, bütün güzelliklerini görememek” demektir. Şimdi daha iyi anlıyorum ki;

" Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum.

Bütün çiçeklerini getirin buraya

Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer

Bütün çocukları getirin buraya”

Diyen, son nefesini veren bir öğretmen, dünyanın en güzel şiirini yazmış olsa gerek.

Her doğan güneşin bir batışı vardır, tıpkı insan hayatı gibi. Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bırakarak, sevdalar taşıyarak. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu

Sevgili Meslektaşlarım,

Yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde öğretmenliğin verdiği hazzı, hep muhafaza edeceğim” diye ifade etti.

“Sevgi dolu bir öğretmen; ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar”

Günün anlam ve önemini belirtmek üzere kürsüye çıkan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülnasır Şimşek ise, “Atatürk’ün Millet mektepleri Başöğretmenliğini kabulü nedeniyle, 24 Kasımlar öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anar, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar, sizleri saygı ve sevgilerimle selamlarım.

Böylesine önemli bir görevi üslenen topluluk olarak, biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için bahçe duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız. Bu anlayışla ülkemiz insanının her bir ferdinin değerli olduğunu asla unutmayıp, bu bilinçle hareket etmeliyiz. Her bir öğrencimizin ayrı bir değer olduğu ve farklı zenginliklere sahip olduğu gerçeği ile onların var olan gizli güçlerini ortaya çıkarmak için gayret göstermeliyiz.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmen arkadaşlarım, sevgi dolu bir öğretmen; ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği

görmelidir.

Bu düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmasını tamamlayan Şimşek’e, Menemen Muharip Gaziler Derneği adına Dernek Başkanı aynı zamanda emekli öğretmen de olan Murat Gürçayır bu günün anısına çiçek sundu.

Emekli öğretmenlere Şeref Belgesi takdim edildi

Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmalar sonrasında 2013 – 2014 Eğitim Öğretim Yılında emekli olan öğretmenlere İlçe Kaymakamı Mustafa Gürdal tarafından şeref belgesi takdim edildi.

Sonrasında Menemen Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Rahime Ergür ve Menemen Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan Oratoryo izleyicilerin beğenisine sunuldu.

AND İÇME TÖRENİ

Ardından hizmette ilk yıllarını dolduran ve asil öğretmen olan stajyer öğretmenler düzenlenen tören ile and içerek resmen öğretmen oldu.

24 Kasım töreni Menemen Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan Türk Halk Müziği dinletisi ile son buldu.

Haber: Ali Rıza KEMER – M. Hulusi YILMAZ