Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı

Türkiye'de genelinde olduğu gibi Menemen'de de 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı yapılan törenle başladı. Emiralem Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM)'de gerçekleştirilen törenle Menemen'de 30 bin öğrenci ders başı yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulnasır Şimşek’in Merkezin bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında merkezin konferans salonundaki açılış etkinliğine geçildi.

Buradaki etkinliğe Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen ilçe Emniyet Müdürü Kamil Atay, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Mithat Çetin ve Belediye Meclis Üyesi Av. Hakkı Durmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, oda başkanları, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

OÇEM Mehteran Takımı büyüledi, Songül coşturdu

Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan ve otistik çocukların görev aldığı Mehteran Takımı açılış için sahnedeki yerini aldı. 3 marş çalan Mehteran Takımı adeta davetlileri büyüledi. Salonda bulunan 200 kişinin marşlara alkışlarla eşlik ettiği görüldü.

Sonrasında Merkezi öğrencilerinden Songül Özer Gönenli sahne alarak, birbirinden güzel şarkılarla salondakileri coşturdu.

“Avrupa ülkelerine eğitim konusunda örnek olacak düzeye gelmeliyiz”

Sonrasında 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış töreni kapsamında kürsüye gelen Okul Müdürü Sadettin Akçi, konuşmasına katılımları için salonda bulunanlara teşekkür ederek başladı. İlköğretimin temellerinin sağlam atılması gerektiğini ifade eden Akçi, “Temeller sağlam atıldıktan sonra öğrenciler bundan sonraki eğitim hayatlarını aynı sağlamlıkla sürdürecekler. Bizim eğitimdeki amacımız bu olmalıdır. Şimdi Avrupa ülkeleri eğitimde bizim ulaşmamız gereken hedefimiz olarak gösteriliyor. Bu beni çok üzüyor. Geçmişte yüce Türk Milletini bütün dünya izlemiştir. Bugün gelinen nokta gerçekten bizleri üzüyor. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak hedefimiz en iyi eğitim sistemini uygulayan ülkeleri kendimize örnek almak değil, onları geçerek onların bizi örnek almasını sağlamaktır. Bu bağlamda biz eğitim yöneticileri çok önemli görevler düşmektedir” diye belirti.

“Dünyanın en büyük Otizm Merkeziyiz”

Özel eğitim öğretmenleri olarak yaptıkları işlerden gurur duyduklarını belirten Akçi, “Şu anda içinde bulunduğunuz merkezimiz, Otizm alanında dünyanın en büyük merkezi konumunda. Biz engelle çocuklarımız ve ailelerimizle iş birliği yaparak bu başarıyı sağladık. İlkleri de başarmaya devam edeceğiz. Gelecekte ülkemizin hak ettiği noktaya gelmesi dileğiyle” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

“Toplum olarak eğitime dahil olmalıyız”

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulnasır Şimşek konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.  2 bin öğretmen, 30 bin öğrenci ve 100 kurumla 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılına girdiklerini ifade eden Şimşek, “Gönül isterdi ki İzmir’de başarı sıralarında üst sıralarda yer aldığımızı söyleyerek konuşmamıza başlayalım. İnşallah ileride böyle başlarız konuşmamıza. Eğitim bir ekip işidir ve tüm toplumu bu işe katmazsanız başarılı olamazsınız. Bizler bunu başarmak istiyoruz. Bizle eğitimciler olarak, Türkiye’deki kamu çalışanlarının yüzde 40’ını oluşturan bir kitle olarak, hem fedakar hem de cefakar bir meslek grubuyuz. Biz eğitimin önemini toplum olarak son yıllarda çok iyi anladık. Menemenliler olarak hep birlikte hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Fakat toplum olarak bu eğitim sürecinin içine dahil olmamız gerekiyor. 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı hepimize hayırlısı olsun” diye belirtti.

Konuşmaların ardından program verilen kokteyl ile son buldu.

Haber: M. Hulusi YILMAZ