1954 YILINDA MENEMEN (MART - HAZİRAN)
Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.
Tarih: 8.2.2019 11:21:40/ 322okunma / 0yorum

DEĞERLİ OKURLARIMA :

 Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.

 1954 YILINDA MENEMEN  (MART - HAZİRAN)

ÖZETLE : 1954 yılının ortalarında Menemen oldukça hareketlidir. İlçemizde, bir yandan milletvekilliği genel seçimleri için CHP-DP arasındaki rekabetin yükseldiğini, bir yandan da Maltepe Köyümüze yerleştirilen göçmenlerle köy yerlilerinin arasındaki silahlı kavgaya şahit oluyoruz. Yine bu dönemde Ziraat Teşkilatı tarafından Menemenli çiftçilere sulama metotlarının öğretilme çalışmaları da başlatılmıştır.

Diğer konu başlıklarımız ve 1954 yılının ortalarında Menemen´de yaşananlar :

MENEMEN´DE GIDA FİYATLARI (12 Mart 1954) :

Yeni Asır Gazetesi´nde yayınlanan bir yazıda, bazı gıda maddelerinin satış fiyatları şöyle sıralanmaktadır. Ekmek 36 Kuruş, Makarna 70 kuruş, Pirinç 133 kuruş, Koyun eti 240 kuruş, Sığır eti 195 kuruş, Süt 60 kuruş, Sadeyağ  620 kuruş, Beyaz Peynir  220 kuruş, Yumurta  9 kuruş, Kuru Fasulye 64 kuruş, Patates 18 kuruş, Soğan 22 kuruş, Toz şeker 160 kuruş, Kahve 1033 kuruş. (Kıyaslama yapmak isteyen okurlar için belirtelim, bu tarihteki Yeni Asır Gazetesi´nin satış fiyatı 15 kuruştur.)

KUBİLAY´IN MEZARINA ESKİŞEHİR´DEN TOPRAK (16 Mart 1954) :

Dün Menemen´e, Ege mıntıkası dahilinde bir tetkik seyahatine çıkan, Eskişehir Çifteler Öğretmen Okulu talebelerinden bir grup Eskişehir´deki Kanlıpınar şehitliğinden beraberinde getirdikleri toprağı İnkılâp Şehidi Kubilay´ın Abidesine koymuşlardır. Bu arada talebelere, Kubilay´ın inkılap düşmanları tarafından nasıl şehit edildiği anlatılmıştır. Bu küçük töreni müteakip kafile İzmir´e hareket etmiştir.

/resimler/2019-2/8/1127554585967.jpg

MENEMEN´DE AĞAÇ BAYRAMI (31 Mart 1954) : Evvelki gün Menemende bir ağaç bayramı yapıldı. İlk ve orta okul öğrencilerinin iştirak ettiği bayramda ormanın varlığını belirten konuşmalar yapılmıştır. 

MENEMEN MALTEPE´DE MEYDANA GELEN BÜYÜK GERGİNLİK (25 Nisan 1954) :

Çeşitli gazetelere yansıyan olay hakkında Yeni Asır Gazetesi´nin yayınladığı haber en ayrıntılısıdır. Gazete olayı şöyle haber vermektedir:

     “Evvelki akşam Menemen´in Maltepe köyünde kanlı çarpışma olmuş ve neticede iki kişi ağır surette yaralanmıştır. 330 haneli olan Maltepe köyü Menemene 15 kilometre mesafede bulunmaktadır ve bu köyün 300 hanesinde yeni yerleştirilen göçmenlere mukabil, 30 hanesinde köyün eski sakinleri oturmaktadır. İki grup arasında evvelce mevcut olan anlaşmazlık bir türlü yatışmak bilmemiş ve nihayet evvelki gece bir hâdise ile patlak vermiştir.

Hâdise şu şekilde olmuştur: 23 Nisan dolayısı ile muhacirler kendi aralarında bir köy kahvesinde oturarak eğlence yaparlarken, 18.30 sıralarında birdenbire patlayan silâh sesleri arasında tecavüze (saldırı) uğramışlardır. Bu sırada başlayan arbedeye fiili olarak 11 kişi iştirak etmiş ve şiddetli boğuşmalar olduğu görülmüştür. Patlayan silahlardan çıkan kurşunlar muhacir köylülerden Mustafa Tek ile Lütfü Daktan´a isabet etmiş ve birincisinin göğsünden, ikincisinin de kolundan ve belinden yaralanmasına sebep olmuştur.

       İki yaralı derhal İzmir Devlet Hastanesi´ne kaldırılmış ve Lütfü´nün kolu ile belinde kurşun olduğu anlaşılmıştır. Bu kurşunlar yakında bir ameliyatla alınacaktır. Emniyet makamları hâdiseden derhal haberdar edilmişler, köye giden Jandarmalar kısa  bir zaman sonra hadiseyi bastırmışlardır. Ayrıca, Vilâyet Jandarma Komutanı da dün hâdise yerine gitmiştir. Menemen Savcısı da muhtelif evlerde silâh araması yapmıştır. İzmir Devlet Hastananesine yatırılmış olan yaralı Mustafa Tek, dün kendisi ile görüşen bir gazeteciye şunları söylemiştir: “Hâdise akşamı köyde bir kahvede oturuyorduk.  Birden pusuda yatmış olduğunu zannettiğimiz bir grup bizlere ateş etmeğe başladı ve hücuma geçti. Yarım saat kadar devam eden mücadele sonunda ben ve arkadaşım yaralandık.”

       Sanıkların bir kısmı dün yakalanmış ve haklarında takibata geçilmiştir.

 

MENEMEN BELEDİYESİNDEN KALDIRIM İHALESİ (25 Nisan 1954) :

Menemen Belediyesi ilçenin “Ekin Pazarı´nın” parke kaldırımlarının yapımı için ihale düzenledi. 7 Mayıs 1954 Cuma günü saat 15´de yapılacak ihalede muhammen bedel 5607 lira 94 kuruş olarak belirlendi. İhale açık eksiltme usulü olacak.

 

MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ SONUCU (3 MAYIS 1954 ) :

 

Tüm yurtta yapılan 1954 mebus seçiminde Demokrat Parti oyların yaklaşık % 61, CHP ise % 38´ini aldı. Seçimlere iştirak oranı % 89 olarak tespit edildi. Menemen´de de Demokrat Partinin kesin zaferi vardı. Seçim sonuçlarına göre Menemen´de D.P. 12.042, C.H.P. 7.619 oy aldı.

 /resimler/2019-2/8/1126434740737.jpg

 

Seçimleri yakından takip eden bir gazeteci Menemen´deki seçim atmosferini kaleminden şöyle yansıtmaktadır :

“Vazife  mıntıkamız Karşıyaka - Menemen olarak bildirildi. Saat 9 sıralarında Bayraklı ve Turan istikametinde henüz bir topluluğa rastlamadan ilerliyoruz. Fakat, Karşıyaka Naldöken´de yol kenarında bahçeler içindeki sandığın önünde halk kuyruk olmuş bekliyorlar. Soğukkuyu, keza hareketli. Menemen´e açılan geniş yoldan gidiyoruz. Menemen´de Şehit Kemal Okulu´ndan itibaren vazifeye başladık. Halk erkenden işbaşı yapmış. Kimisi atlı araba ile gelmiş, rey sandığının yerini soruyor. 64 numaralı Ahi Hıdır mahallesi seçim sandığı Menemen´in cami avlusunda. Etrafını kadınlar sarmış. Sırası gelen hücreye giriyor. Erkekler kahvehanede sıra bekliyorlar. Ne de olsa haremlik, alışkanlığı var. Menemen´in diğer sandıklarında da halkı ayni ciddiyetle vazife başında gördük. Saat 11´de İzmir´e doğru yola çıktık.”

 

MENEMENLİ ÇİFTÇİLERE ZİRAİ SULAMA USULLERİ ÖĞRETİLECEK (13 MAYIS 1954) :

 

 “Menemen´de yapılan toplantıda bazı kararlar alındı” Modern zirai sulama sistemlerini çiftçilerimize öğretmek maksadı ile Ege bölgesinin muhtelif şehirlerindeki ziraat mensupları ve Amerikalı sulama mütehassısı Mr. Hereth´in iştiraki ile Menemen bölge sulu ziraat deneme istasyonunda bir toplantı yapılmıştır.

      Bu toplantıda, bilhassa pamuk tarlalarının karık usulü ile sulaması için ne gibi bir tesisatın vücuda getirileceği ve suyun tarlaya nasıl alınarak sifonlara, dağıtılacağını çiftçilere göstererek öğretmek üzere Menemen kazasının Özbek, Aydın´ın Çakırbeyli ve Manisa´nın Külahtaş çiftliğinde birer sulama demonstrasyonlarının yapılmasına, karar verilmiştir. Bu arada, Mr. Hereth´in nezareti altında Haziran´ın 14-24, Temmuzun 12-22 ve Ağustos ayının 16-26´nci günleri arasında Menemen bölge sulu ziraat istasyonunda teknik kursların açılması uygun görülmüştür.

 MENEMEN GENÇLİK SAHASINDA ÜZÜCÜ HADİSE (24 MAYIS 1954) : 

 “Karşıyaka takımından Celalettin tekme ve yumrukla yaralandı. Halk da sahaya hücum etti.”  Dün, Menemenspor sahasında üzücü bir hadise olmuştur. Menemen gençlik kulübünün davetlisi olarak bir maç yapmak üzere Menemene giden Karşıyaka Kulübü Alaybey lokali futbolcuları, kalabalık bir seyirci kitlesi önünde Menemen gençlerine karşı oyuna başlamışlardır. İbrahim, Yılmaz, Celalettin, Kemal, Cevat, Necdet-1, Necdet-2, Naci, Gökhan, Tamer ve Nedret gibi iyi bir kadro ile oyuna başlayan Alaybey Lokali, hakimiyeti derhal tesis ederek 24 üncü dakikada sol iç Tamer´in ayağından ilk gollerini atmıştır. Menemen takımı, sinirli bir hava içinde oynarken birinci devrenin bitmesine bir dakika kala, beraberlik sayısını yapmışlardır.

    Alaybeylilerin bilhassa forvetlerinin güzel oyunu karşısında Menemen müdafaası tehlikeli akınları ancak sertlikle bertaraf edebilmiştir. Bir aralık Menemen sağ bekinin, kendisini kaybederek sağa sola hamleler yaptıktan sonra ayağında top bulunmayan Karşıyaka beki Celalettin´e yumruk ve tekme ile hücum ettiği ve takımının en uysal oyuncusu olan Celalettin´in kaşının yarılması suretiyle bayılmasına sebep olduğu görülmüştür. Bu esnada seyircilerin de sahaya hücum ettikleri görülmüş, Karşıyakalı oyuncular, üzerlerinde formaları olduğu halde kendilerini güç halle kurtarabilmişlerdir. Bu müessif hadise, valilik makamına ve beden terbiyesi bölgesine şikâyet edilmiş, yaralı futbolcu hastanede de ilk müdahale yapılarak evine gönderilmiştir. (Yazan : Ferit ATALI, Yeni Asır)

MENEMEN´İN KÖY YOLLARI VE İÇME SUYU İŞLERİ (13 HAZİRAN 1954) :       

Vilayet Daimi Encümen üyelerinden bir gurup dün tetkikler yaptı, köylümüz çok memnundur. Dün Menemen´e gelen vilâyet daimi encümen azaları Kemal Ormancıoğlu, Tevfik Tuncer ve Nafia Mühendisi Şinasi Bingöl tarafından, köylerin yol, okul ve içme suyu işleri tetkik ve kontrol edilmiş ve bazı köylere gidilerek noksan kalan İhtiyaçlar tespit edilmiştir. Seyrek köyünün yol işinde sular idaresinin betaeti (göçebelik) görülmüş ve bu idarece tamiri zaruri (mecburi) görülen kısa yolun bir an önce tamamlanması için bu müdürlüğe müracaat edilmesi kararlaştırılmıştır. Hasanlar köyüne getirilecek suya ait 1100 metre boru işine 1954 programında yer verilmesi uygun görülmüştür. Dört köye isale edilen temiz içme suyundan vatandaşların memnuniyet ifade ettikleri ettikleri görülmüştür. Encümen azalarının bu tetkikleri devam edecektir.

MENEMEN´İN KÖY YOLLARI VE İÇME SUYU İŞLERİ (16 HAZİRAN 1954) :

Emiralem´e bağlı Hasanlar Köyü´nün yol ve içme suyunun 1954 programına alınması kararlaştırılmıştır. Cidden ağır şartlar içinde yolsuzluk ve susuzluk çeken köy halkının yakın günlerde yoluna, temiz suyuna kavuşacağı muhakkak görüldüğünden vatandaşlar memnuniyetlerini belirtmektedir. Köy eşrafından ve CHP´li vatandaşlardan Mehmet Ceyhan´ın DP saflarına geçmiş olması köyde sevinçle karşılanmıştır.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1954 YILINDA MENEMEN MART HAZİRAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz.
MUTLAKA DOĞAR GÜN
MUTLAKA DOĞAR GÜN
Kimi zaman yavaş yavaş, bazen de aniden gelip teslim alıverir
HERŞEY BİR ANDA OLDU
HERŞEY BİR ANDA OLDU
Her şey bir anda olup bitiverdi. Olan biteni düşündükçe hala dehşet içinde kalıyorum. Yaşam bu kadar pamuk ipliğine bağlı; bir anda yaşam ile ölüm arasında gidiveriyor insan.
Sıhhat Deposu Örlemiş
Sıhhat Deposu Örlemiş
Örlemiş Albayrağın Gölgesi Yenişakranın Cennet Yöresi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
Aliağa´da Toplandılar
Aliağa´da Toplandılar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne bağlı olarak İzmir´de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor 3 puan gerisinde yer aldığı lider Tuzlaspor´u deplasmanda 3-1 yenerek şampiyonluk yolunda keskin bir virajı dönüp büyük sevinç yaşadı
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper´den sonra 2005 doğumlu Koray Büberci de Milli Takım Riva Tesislerinde bölge karmasına katılmaya hak kazandı.
Lojistiğin Yükselen Değeri
Lojistiğin Yükselen Değeri
Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen “Lojistiğin Yükselen Değeri : “Intermodal Taşımacılık Stajı” kapsamında düzenlenen ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.
NAMAĞLUP 2.TURDA...
NAMAĞLUP 2.TURDA...
Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu´nun 12 Şubat 2019 tarih ve 41 Sayılı kararına göre Menemen Ticaret Odası Fuar Destekleri talimatları oy birliği ile kabul edilerek üyelere duyuruldu.
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Menemen Ticaret Odası bünyesinde bulunan Konferans ve Seminer Salonu talep şartlarını duyurdu.
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
22 Şubat 2019 Cuma
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ