1953 YILINDA MENEMEN (NİSAN - AĞUSTOS) - YAZI 96
ÖZETLE : 1953 yılının bahar ve yaz aylarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında TBMM Başkanı Refik Koraltan´ın Menemen ziyareti gelmektedir. Çukurköy´ün yola kavuşması, Demokrat Parti´nin ilçe kongresi ve ziraat tatbikatları diğer konuşulan konular arasındadır.
Tarih: 11.1.2019 12:26:17/ 209okunma / 0yorum

ÖZETLE : 1953 yılının bahar ve yaz aylarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında TBMM Başkanı Refik Koraltan´ın Menemen ziyareti gelmektedir. Çukurköy´ün yola kavuşması, Demokrat Parti´nin ilçe kongresi ve ziraat tatbikatları diğer konuşulan konular arasındadır.

 Diğer konu başlıklarımız ve 1953 yılının ortalarında Menemen´de yaşananlar :

 MENEMEN İTFAİYE BİNASINA İKİNCİ KAT (15 Nisan 1953) :

 Menemen Belediyesi, İtfaiye garajına ikinci kat binası yapılması için açık eksiltme usulü ile ihale düzenledi. 28 Nisan 1953 salı günü saat 15´de Belediye binasında encümen huzurunda yapılacak ihaleye katılacakların bugüne dek en az 15000 liralık inşaat yaptıklarını belgelemeleri ve 2248 lira 81 kuruş teminat yatırmaları istenmektedir.

 MENEMEN GENÇLİK´İN MAÇI (25 Nisan 1953) :

 Karşıyaka kulübünün lokallerinden Şengençler  takımı, Menemen´de Menemen Gençlik ile yaptığı futbol maçını 5-4 kazandı.

 ÇUKURKÖY YOLA KAVUŞTU “Yeni yol kurbanlar kesilerek açıldı” (30 Nisan 1953) :   

 Bir dağ tepesinde kurulan ve her türlü medeni vasıtalardan ve nimetlerden mahrum bırakılan Çukurköy, nihayet dünden itibaren yoluna kavuşmuştur. Bu münasebetle Vilayet Bayındırlık Müdürü Şükrü Arısan, daimi komisyon azasından Tevfik Tuncer ve Menemen D.P. İlçe Başkanı Lütfü İlman huzuruyla yapılan yolun açılış töreni parlak geçmiş, motorlu vesaite kavuşan vatandaşlar, misafirleri otomobillerin tekerlekleri önünde kurbanlar kesmiş, erkek ve kadın ellerini açarak bu mesut günü gördüklerinden memnun kalmış ve müsterih olarak D.P. iktidarına karşı bağlılıklarını göstermişlerdir. Bu çetin ve arızalı yol Belen´den Çukurköy´e kadar 9 kilometre mesafede olup üç dağ yarılmıştır. 2 kilometrelik Menemen´e kadar olan yolun onarımı yapılmıştır. Çukurköylüler bu yolun açılması için tam üç yıl fiilen çalışmışlardır. Vilâyet bütçesinden de yardımlar yapılmıştır. Törende, Şükrü Arısan ve Tevfik Tuncer tarafından vatandaşların faaliyetini takdiren güzel konuşmalar yapılmıştır.

 TBMM BAŞKANI REFİK KORALTAN MENEMEN´DE (10 Mayıs 1953) :

 İzmir´den saat 9.45´de hareket eden T.B.M.M. Reisi Sayın Refik Koraltan´ı Menemenliler, Çiğli´den biraz ötede karşıladılar. Menemen´e girerken, bir ihtiram kıtası Meclis Reisimizi selâmladı. Menemen belediyesinde kısa bir istirahatı müteakip Nikah salonuna giden Meclis Reisimiz halka hitap ederek ezcümle şunları söyledi! “Hükümetiniz, köylünün evini dahi düşünmüş, Meclise de bir kanun tasarısı getirmiştir. Köyler, şehirler, elektriğe kavuşacaktır. İstihsal arttırılacak, üç sene evvelki istihsale göre, bugün istihsalimiz nitekim üç misline yükselmiştir. İstihsal, günden güne fennileşmektedir. Masraf, maliyet, asgari hadde indirilmiş derecededir. Aksi halde rakiplerimizle bağdaşmak kolay olmayacaktır.

Türkiye, medenî dünyada lâyık olduğu mevkiini almıştır. Bunun için hükümetiniz, sizin itimadınızla tesis edilen hükümetiniz, geçmiş asırların, boşluğunu doldurmak, vatandaşı memnun ve zengin etmek için gece gündüz iş başındadır. Siz de topluca faaliyete girerseniz memleket elbette mesut olacaktır.” Konuşmasını bitiren Meclis Başkanı daha sonra Menemen´den ayrılmıştır.

 MENEMEN´DEKİ SEBZE-MEYVE FİYATLARI (5 Haziran 1953) :

 Turfanda yaş sebze-meyve satışı gittikçe artmakta olduğundan Menemen´deki meyve-sebzelerin de fiyatlarında önemli düşüşler göze çarpmaktadır. Günlük gazete fiyatının 15 kuruş (Yeni Asır) olduğu bu dönemde Kabak 5, Ayşe Kadın Fasulye 25, Patates 28, Domates 250, Biber 160, Patlıcan 350, Sarımsak 25, Taze Soğan 8, Pancar 8, Salatalık 25, Çilek 50 ve Erik 15 kuruştan satılıyor.

 CEKET TEMİZLERKEN OLUŞAN 25000 LİRALIK ZARAR (17 Haziran 1953) : Menemen´in Ahıdır mahallesinden Hüseyin Eroğlu´na ait Özbek çiftliğinde traktör şoförü olarak çalışan Fuat adındaki kişi, dikkatsizlik yüzünden yangına ve büyük bir zarara sebep oldu. Şoför Fuat, kirlenmiş olan ceketini temizlemek üzere  elinde gaz feneri olduğu halde, çiftliğin akaryakıt deposuna girmiş, ceketini temizlediği bir anda benzin ateş alarak süratle etrafa yayılmağa başlamıştır. Bu sırada yanan bir bidon benzin, her an çalışır bir  vaziyette bulunan 2 adet traktörü ve garaj binasını da tutuşturmuştur. Yangından doğan zarar ve ziyanın 25.000 lira olduğu tahmin edilmektedir. Yangına sebebiyet veren Fuat, bayraklı semtine kaçmışsa da bilahare yakalanmıştır.

 MENEMEN AKŞAM KIZ SANAT OKULU SERGİSİ (5 Haziran 1953) :

 1952 yılı Cumhuriyet bayramında faaliyete geçen Akşam Kız Sanat Okulunun, ders yılı sonu münasebetiyle tertiplediği sergi kalabalık ve seçkin davetliler ve veliler önünde açılmıştır. Bu münasebetle yapılan toplantıda  Milli Eğitim Memuru Kemâl Önder´in, kız sanat okullarının gayeleri, aile fertlerinin ve dolayısı ile yeni neslin yetişmelerindeki rolleri ve çocuklarımıza kazandırdığı çeşitli ev işleri ve el hünerleri etrafındaki konuşmasını müteakip Kaymakam Sadri Önder, hayırlı, uğurlu ve başarılı olması temennisiyle kurdeleyi kesmiştir. Hazır bulunanlar tarafından gezilip görülen sergi büyük takdirler toplamıştır.

 /resimler/2019-1/11/1228097509817.jpg

 Daha ilk yılında semeresini olgun olarak veren mütevazı müessesenin öğrencisi bidayette pek az iken sonradan alâkayı sağlamış ve 135´e çıkmıştır. Çok   dar ve bugünkü ihtiyacı cevaplamayacak olan binada çeşitli fedakarlıklarla çalışan öğrenci ve öğretmenler muvaffakiyetle ders yılı sonuna erişmiş bulunmaktadırlar. Çocuklarımızın her yönden fayda sağlayacağı şüphesiz olan, okulun bina darlığının giderilmesi, mevcut olan arsasında bu yıl hiç olmazsa bir pavyon eklenmesi çok yerinde bir himmet olacaktır.

 MENEMEN - ALAÇATI FUTBOL MAÇI (23 Haziran 1953) :

 Dün Menemen´de Menemen futbol takımı ile Alaçatı futbol takımları karşılaşmışlar ve maçı Menemen gençlik kulübü 3-1 lehine bitirmiştir. Birinci devre, Menemen´den Hasan´ın attığı tek golle bitmiştir. İkinci devrede Alaçatılılar bir gol yaparak maçı 1-1 berabere duruma sokmuşlar, fakat bu beraberliği devam ettiremeyerek biri Sabahattin´in, diğeri Hasan´ın ayağından olmak üzere iki gol daha yiyerek sahadan 3-1 mağlup ayrılmışlardır.

 DEMOKRAT PARTİ MENEMEN KONGRESİ (6 Temmuz 1953) :

 D.P.  Menemen ilçe kongresi dün çok samimi bir hava içinde geçti. D.P. Bölge Müfettişi Dr. Namık Gedik mühim bir konuşma yaptı, diğer hatipler de konuştular.  D.P. Menemen İlçe Kongresi  dün saat 10.15´de açıldı. Evvela, ilçe başkanı Lütfü İlman yoklama yaptı. 150 delegeden 22´sinin eksik olduğu anlaşıldı. Kongre başkanlığına Faruk Tunca, katipliklere Ömer Atavardar ile Tevfik Hakyemez seçildiler. İdare Heyetinin faaliyet raporu okundu. Salonda D.P. Ege Bölgesi Müfettişi ve Aydın Mebusu Dr. Namık Gedik, İzmir İl Başkanı Burhan Maner, Manisa İl İkinci Başkanı Cevdet Özgirgin, Dr. Hüsamettin Petek ve Enver Dündar Başar da bulunuyordu.

 DR. NAMIK GEDİK´İN KONUŞMASI : Seçimlere geçilmeden önce  D.P. Müfettişi ve Aydın mebusu Namık Gedik söz alarak şöyle konuşmuştur:

“İlçe idare kurulunun nazik davetine icabet ederek aranızda bulunuyorum. Bu iltifattan dolayı arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bir aydan beri genel kurulumuzun şahsıma gösterdiği itimat neticesi olarak Ege´de vazifelendirilmiş bulunuyorum. Büyük davada sizin gibi kıymetli arkadaşlarla işbirliği yapmak benim için şerefli bir iştir. Parti olarak muhalefetten bu yana, bu memlekette mahfuz (saklı) tutulması icap eden hürriyetlerin mücadelesini yaptık. O günleri evlatlarımız hayatlarında manalı ve mesut günler olarak hatırlayacaklardır. Bugün kazanılması bahis mevzuu olan hürriyetler değil, mahfuz tutulması icap eden hürriyetlerdir. Bugünkü vatandaş hürriyetten mahrum değildir. Bu memlekette mesuliyeti üzerinde taşıyan iktidar partisi karşısında, aynı şekilde muhalefetin mesuliyetini de taşıyacak muhtelif şerefli partililer bulunacaktır.

 /resimler/2019-1/11/1228442354165.jpg 

 

PARTİNİN EN BÜYÜK KUVVETİ :

 Bir siyasi partinin en büyük kuvveti, onu teşkil eden üyelerin birbirlerine gösterecekleri itimatla ölçülü. Zengin partiler iktidar mevkiinde kalabilselerdi, CHP´nin de iktidarda kalması gerekirdi. Bizi iktidara götüren kuvvet budur. Bu kuvvetle, 1954´e 1960´a gideceğiz. İzmir´in bir ilçesinde Menemen´de ilk kez konuşuyorum. Burada vazifem, beraberce bu davanın bir neferi gibi çalışmaktır”

İdare heyeti raporu, onaya arz edildi ve müttefikken tasvip edildi. İlçe İdare Kuruluna 89 reyle Lütfi İlman, 84 reyle Sabahattin Karaburun, 83 reyle Rüştü Öngören, Mehmet Erçetin, Tahsin Tuna, 80 reyle Bedri Onat, 73 reyle de Mustafa Onaran´ın seçildiği anlaşıldı.

DİLEKLER : Dilekler faslında da muhtelif hatipler söz aldılar. Bunlar arasında bilhassa Çamaltı Tuzlası idaresiyle, Kaklıç, Sasalı köyleri arasındaki su ihtilafı dikkati çekiyordu. Kemal Yayla, Ali Şenol, Enver Ekener, İsmail Atay, Sırrı Ergin, Tevfik Tuncer konuştular.

 MENEMEN´DE ZİRAAT TATBİKATI BAŞLADI (31 Temmuz 1953) :

Ege bölgesinden gelen muhtelif çiftçiler, dün Menemen´de sulu ziraat denemelerini gördüler. Menemen Sulu Ziraat İstasyonunda, dün civar çiftçilerin iştirakiyle bilgi vermek mahiyetinde bir toplantı yapılmış ve bunu müteakip sulu ziraat üzerinde muhtelif misaller gösterilmiştir. 1949´da kurulmuş olan ve o zamandan beri genişlemekte olan Sulu Ziraat istasyonu, Ege bölgesinde yetişen çeşitli ziraat mahsullerinden daha iyi bir kalite ve yüksek verim elde etmek için sulama şartları altında ne gibi metotların tatbik edilmesi hususlarını tetkik etmekte ve bundan çiftçiyi faydalı kılabilmek için devamlı surette köylü ile temas etmektedir.

 /resimler/2019-1/11/1229148761159.jpg 

Dün Menemen ve civarından gelen muhtelif çiftçiler Ziraat istasyonu Müdürü Ziya Çekel, Menemen kaymakamı ve diğer ziraat teknisyenlerinin iştirak ettiği bir toplantıda bulunmuşlardır. Çiftçilere hitaben sulu ziraatın önemi hususunda bir konuşma yapan Ziya Çekel, Menemendeki çalışmalar neticesinde yüksek vasıflı orijinal alaka pamuğu tohumluğunun yetiştirilmesi yolunda kazanılan muvaffakiyetleri anlatmış ve bundan sadece Menemen değil İzmir, Aydın ve Manisa vilayetlerindeki çiftçilerin de faydalandıklarını belirtmiştir. Ziya Çekel, bundan sonra, pamuk tohumu üretiminde köylü ile yapılan işbirliğine temas etmiş ve Menemen ovasının sulama şartlarını ele alarak, bugün çiftçi elinde bulunan iyi vasıflı tohumluğun bozulmaması için gerekli çalışmalara devam edileceğini söyledi. Toplantıda, çiftçilerle ziraat mütehassısları arasında suali, cevaplı konuşmalar yapıldıktan sonra toplu olarak, sulu ziraat denemelerinin yapıldığı sahaya gidilmiştir.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1953 YILINDA MENEMEN NİSAN AĞUSTOS YAZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ