1952 - 1953 YILLARINDA MENEMEN (1952 AĞUSTOS / 1953 OCAK – NİSAN)
ÖZETLE: 1952 yılının Ağustos ayında Menemen´e yapılan Rum ziyareti oldukça ilgi çekicidir. Bir dönem Menemen´de yaşamış olan Rumlar ve onların çocukları Menemen´e gelmiş ve Menemen Belediyesi´nin konukları olarak ağırlanarak ilçenin her köşesini, bağlarını ve bahçelerini gezmiştir. 1953 yılında ise Menemenliler yeni bir sağlık merkezine kavuşmuşlardır.
Tarih: 4.1.2019 13:57:47/ 328okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1952 yılının Ağustos ayında Menemen´e yapılan Rum ziyareti oldukça ilgi çekicidir. Bir dönem Menemen´de yaşamış olan Rumlar ve onların çocukları Menemen´e gelmiş ve Menemen Belediyesi´nin konukları olarak ağırlanarak ilçenin her köşesini, bağlarını ve bahçelerini gezmiştir. 1953 yılında ise Menemenliler yeni bir sağlık merkezine kavuşmuşlardır.

Diğer konu başlıklarımız ve 1952 ve 1953 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar:

MENEMENLİ RUMLARIN ZİYARETİ (4 Ağustos 1952):         

Menemen´de doğan ve Kurtuluş Savaşı´nın ardından Yunanistan´a göç etmek zorunda kalan Menemenli Rumlar, 4 Ağustos 1952 günü kalabalık bir grupla Menemen´i ziyaret etti. Menemen Belediye Başkanı Bedri Onat´ın yakın ilgi gösterdiği Menemenli Rumlar, doğdukları toprakları karış karış gezme imkanı buldular. Üstteki fotoğraf Mustafa Kıratlı´nın bağında, alttaki fotoğraf ise Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda o günün anısına çekilmiştir.  

  /resimler/2019-1/4/1359454638969.jpg

/resimler/2019-1/4/1400067451980.jpg

MENEMEN´DE SİLAH KAÇAKÇILIĞI (2 Ocak 1953):

 Menemen Emniyet Komiserliği tarafından kaza merkezinde yapılan bir aramada silah kaçak-çılığı ortaya çıkarıldı. Esatpaşa Mahallesinde oturan tüfek tamircisi İbrahim´in Malatya´dan yeni gelmiş olan Mustafa Bayram´a silah sattığı Emniyet Komiserliğince haber alınmış, Musta-fa´nın yattığı handa arama yapılarak çuvallara sarılı 7 adet mavzer ile 17 adet mermi ele geçirilmiştir. Mustafa ve İbrahim savcılığa verilmiş ve tevkif olunmuşlardır.

 MENEMEN SAĞLIK MERKEZİ AÇILIYOR (25 Şubat 1953):

Menemen Sağlık Merkezi 26 Şubat tarihinde saat 15.00´da açılacak. Bu münasebetle açılış merasiminde bulunmak üzere Vilayet Sağlık Müdürü Dr. Cevdet Saraçoğlu ile Vali Muavini Enver Saatçıgil ve şehrimizde bulunan Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı üyelerinden Dr. V. Olle ile Sağlık Mühendisi Mr. H.R. Shipman yarın Menemen´e gelecek.

 MENEMEN YENİ SAĞLIK MERKEZİNE KAVUŞTU (27 Şubat 1953):

Menemen´in yeni sağlık merkezi düzenlenen gösterişli bir törenle açıldı. Vilayet Vali Muavini Enver Saatçıgil, Sağlık Müdürü Cevdet Saraçoğlu, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Kurulu Üyelerinden Paul. V. Olle açılış merasiminde hazır bulundular.

Evvela Menemen Belediye Reisi Bedri Onat, bu Sağlık Merkezi´nin hükümetin yakın alâka ve yardımı ile vücuda getirildiğini belirterek, hükümete şükranlarını sunmuştur.

/resimler/2019-1/4/1400414327631.jpg 

 Bundan sonra Sağlık Müdürü Cevdet Saraçoğlu, Sağlık Merkezi´nin ehemmiyeti, vasıfları ve halka hizmet şekli üzerinde izahat vermiş, Sağlık Vekâletinin, yurdumuzun bir çok köşesinde olduğu gibi İzmir kazalarında da, bu meyanda Menemen´de sağlık merkezi vücuda getirdiğini belirterek, yeni sıhhî tesisin Menemenlilere hayırlı olmasını temenni etmiştir.

Müteakiben Vali Muavini Enver Saatçıgil, sağlık dâvasının ehemmiyetine işaretle Menemen´in bir sağlık merkezine kavuşmuş olmasından dolayı sevinç duyduğunu kaydetmiş ve sağlık merkezinin şifa kaynağı olmasını dileyerek kordelayı kesmiştir. Bundan sonra misafirler ve halk, sağlık merkezini gezmişler ve sıhhî tesisin odalarının hasta kabulüne amade bir şekilde tamamen tefriş edilmiş olduğunu görmüşlerdir. Halk, bu münasebetle davul ve zurnalarla şenlikler yapmışlardır.

MENEMEN´DE ARAMA-TARAMA (6 Mart 1953):

Menemen´in merkez kazasında bir jandarma ekibi tarafından yapılan aramada 24 bıçak ve bir tabanca ele geçirildi. Menemen´e bağlı Kaklıç köyünde yapılan başka bir aramada ise 17 bıçak ele geçirilerek soruşturma başlatılmıştır.

MENEMEN´DE SOĞUK-HAVA DEPOSU YAPILACAK (11 Mart 1953):

Menemen Belediyesi kazada Soğuk Hava Deposu yapılması için ihale düzenledi. 49950 lira keşif bedelli ihale 20 Mart 1953 tarihine denk gelen cuma günü saat 15´de Belediye binasında ve encümen huzurunda yapılacak. İhaleye katılacaklardan bugüne kadar en az 50 bin liralık inşaat yaptıklarına dair bir belge ve 3746 lira 25 kuruş teminat bedeli yatırmaları isteniyor.

MENEMEN ZABITASININ (EMNİYET) FAALİYETLERİ (13 Mart 1953):                   

Menemen ve mülhakatında jandarma teşkilâtının, asayişin bölgede düzenli bir şekilde yer alması için giriştiği canlı faaliyet ve aldığı yerinde tedbirler, bölgede sık sık vukua gelen hadiseleri önlemesi bakımından faydalı olmaktadır. Kaza Jandarma Kumandanı Kıdemli Yüzbaşı Zeki Karakurt, dün aldığı tedbirlerle işe girişen baş gedikli Sefer Aksoy kumandasındaki ekibin plânlı şekilde sık sık ve muhtelif zamanlarda bölgeye dahil nahiye ve köylerde yaptıkları sıkı arama ve taramaları neticesinde, 4 tabanca, yüzden fazla bıçak, kama, ustura ve şiş ele geçirmiş ve taşıyanlar hakkında kanunî muameleler başlatılmıştır.

MENEMENLİLERİN DÖRDÜZLERE BAĞIŞLARI (5 Nisan 1953):

Menemen Belediyesi, Çocuk Hastahanesi´nde bakılmakta olan Türkiye´nin ve İzmir´in ilk dördüzlerine 250 liralık teberruda bulundu. Dördüzlere karşı şefkat ve yardım yarışında, Menemen Belediyesi tarafından gösterilen bu alakadan dolayı dördüzleri koruma derneği teşekkürlerini bildirdi.

/resimler/2019-1/4/1401165890919.jpg

Bilgi: Türkiye´nin bu ilk dördüzleri 1950 yılında İzmir´de doğdu. Adları Hürriyet, Adalet, Uhuvvat ve Müsavat kondu. Zor durumda kalan dördüzlerin ailesine başta Demokrat Parti hükümeti olmak üzere, İzmir Valiliği, İzmir Belediyesi, Yardım Dernekleri ve çeşitli kuruluşlar tarafından yardım sağlanmıştır. Bu kuruluşlardan biri de Menemen Belediyesi´dir.

MENEMEN´DE TÜRK DEVRİM OCAĞI TOPLANDI (5 Nisan 1953):         

Menemen Türk Devrim Ocağı´nın kongresi yapıldı. İlk Devrim Ocağı´nın Menemen´de açılması kayda şayandır. İdare Kurulu seçimi yapıldı. Netice´de başkanlığa Cihan Kayacan, ikinci başkanlığa Hakkı Ser, muhasipliğe Cumhur Tekin Kayacan, veznedarlığa İsmail Yüce, kültür kolu´na Mustafa Altın, yayım propaganda koluna Şükrü Yurttaş ve sosyal yardım koluna Arif Turgut seçildiler.

MENEMEN İLKOKULLARINDA “TEST” ÇALIŞMALARI (9 Nisan 1953):

Bu yıl merkez okulların ikinci devrelerinde tecrübe mahiyetinde, fakat esaslı bir şekilde ele alınan “test usulü” çok ümit verici neticeler sağlamaktadır. Şehit Kemal İlkokulu salonlarında toplanan ikinci devre öğrencileri bütün, öğretmenlerin de hazır bulunduğu topluluk önünde, önceden hazırlanmış 25 suali cevaplandırmaya davet edilmişlerdir. Alınan netice, öğrencilerin “iyi”den üstün bir durumda olduklarını göstermektedir. Bölgenin köy okullarında da, bu mevzu üzerinde çalışmaların ele alınmış bulunduğu ve tatbikatın yakında yapılacağı bildirilmektedir.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
E-Gazete
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ