1949 YILINDA MENEMEN (OCAK-HAZİRAN) - YAZI 82
MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…
Tarih: 28.9.2018 12:56:02/ 775okunma / 0yorum

MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…

 

Yaz sezonunun ardından tekrar sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum.

Yeni dönemde de Menemen Tarihinden birçok olayı ve fotoğrafı sizlere aktaracağım.

Bugünkü yazıma geçen dönem kaldığımız yerden 1949 yılından başlıyorum.

 

 

 

 

ÖZETLE: Menemen´de 1949 yılının ilk altı aylık döneminde yaşanan önemli olaylardan bazılarını; Menemen´in bucağı konumunda olan Aliağa´nın yakacak sorunu, Menemen´deki Şarap Fabrikası´nın satışına karar verilmesi, iki köye okul yapılması ve kazaya bir Emniyet Amirliği kurulması olarak özetleyebiliriz.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılında Menemen´de yaşananlar:

 

YAKACAKSIZ NAHİYE ALİAĞA (15 Ocak 1949): Yeni Asır Gazetesi´nin “HALKLA BAŞBAŞA” köşesine yazılan bir Mektupta, Menemen´in Aliağa Bucağındaki odun kıtlığından bahsedilmekte ve ormanlardan çalı bile toplanılmasına izin verilmediğinden yakınılmaktadır. Kazım Onaran tarafından şikayet edilen bu durum gazete sütunlarında şöyle yer almaktadır:

“Üç aydan beri bucağımızda bir kucak odun ve çalı bulmak imkânsızdır. Kendi arazimiz arasında bulunan fundalıkların bazı yerleri, her nasıl orman mefhumuna girmiş. Halbuki bunlar çalılıktan ibarettir. Bergama Orman Müdürlüğü tarafından hiç bir yerden bir çalı değil, kendi arazimiz içinden bir hayıt çırpısı bile kestirilmemektedir. Üç aydan beri devam eden bu şiddetli soğukta bir köylü evine bir çırpı bile getiremezse o köylünün hayatını siz tasavvur edin. Bir kaşık çorba pişirmeğe bir çalı bulamıyoruz. Milletin hayatı mı, bir çalı parçası mı daha kıymetlidir? Bu korkunç kış ortasında efradı ailemizin ve küçük yavrularımızın hayatını nasıl ve ne suretle koruyacağımızı şefkatli hükümeti-mizden soruyoruz.” Menemen Aliağa Çiftliği Bucağı´ndan Kazım Onaran.

 

MENEMEN´E TENEKE TAHSİSİ (25 MART 1949): Uzun süredir sıkıntısı hissedilen Teneke Levhanın İzmir´e 100 ton  olarak tahsis edildiği açıklandı. Vilayetin bu rakamdan Menemen´in istediği 1950 kilosunun yakın bir zamanda kazaya gönderileceği açıklandı. Menemen´de ihtiyaç sahipleri, Kaymakamlıktan getirecekleri belge ile mutemet tayin edilen firmadan teneke levhalarını alabilecek.

 

MENEMEN´DEKİ ŞARAP FABRİKASI SATIŞTA (10 NİSAN 1949): Yeni Asır Gazetesinde yayınlanan bir ilandan Menemen´in Değirmendere Köyü´nde 69 yıl önce bir şarap fabri-kasının bulunduğunu öğrenmekteyiz.

İlan´da Emiralem İstasyonu civarında bulunan ve M.K.´ya ait olan bu şarap fabrikasının satışa çıkarıldığı bildirilmekte ve şu ayrıntılar verilmektedir :

“2652 metrekareden ibaret saha dahilindeki şarap fabrikası ve içindeki beş beygir kuvvetinde Ruston marka motor, pompa tulumba, su tesisatı elli metre borulu iki adet burgu, iki tonluk madeni su deposu, tenvirat için 4 beygir kuvvetinde elektromotor, beheri günde 30 ton üzüm kırma kabiliyetinde iki adet üzüm kırma  makinesi, beheri 5 tonluk iki adet büyük prese, beheri 2 tonluk 2 adet küçük prese, İngiliz sistemi iki adet tulumba,   70 metre hortum, bir tonluk Fransız baskülü, muhtelif laboratuvar levazımı, beheri 10.000 litrelik 10, 4.000 litrelik 10, 5.000 litrelik 18, 300 litrelik 22, 10.000 litrelik 2, bin litrelik 3 fıçıdan ibaret tesisler demirbaşlar, alet ve edevat, malzeme ve her türlü teferruat´ın satışı 24/5/1949 tarihine tesadüf eden Salı günü saat 15´te Ziraat Bankası İzmir Şubesi´nde yapılacaktır.”

    İlandan da anlaşıldığı gibi şarap fabrikası için çekilen kredi zamanında ödenememiş ve banka da ipotek ettiği bu tesisi açık arttırma ile satışa çıkarmıştır.

 

TESADÜFEN VURULAN KÖPEK (13 NİSAN 1949): Adli makamlara, hatta gazetelere kadar yansıyan ilginç olay şöyle gelişmiştir. Menemen´in Türkelli Köyünden 5 yaşındaki Hüseyin ile 12 yaşındaki Sami adlı çocuklar meçhul bir sebepten kavga eder. Sami kendinden küçük olan Hüseyin´e bir tokat atar. Bundan haberdar olan Hüseyin´in babası da korkutmak amacıyla tabanca ile Sami´nin arkasından bir el ateş eder. Fakat mermi sekerek Sami´nin köpeğine isabet eder ve hayvan orada ölür. Jandarma duruma el koyar ve sanık Mehmet hakkında tahkikata başlanır.

 

 

1949 yılında Menemen Hükümet Meydanı (Belediye önü)

 

MENEMEN´İN İKİ KÖYÜNE OKUL YAPILACAK (1 MAYIS 1949): Vilayet İnşaat Komisyonu, 1949 yılında Menemen´in iki köyüne okul yapılması hususunda ödenek sağlanması için Özel Saymanlık Müdürlüğüne yazı yazıldığını açıkladı. Bakanlık tamimiyle Milli Eğitim Müdürlüğünce tespit edilen esaslar dairesinde hazırlanmış olan keşif raporları doğrultusunda, Menemen´in Asarlık Köyü´nde 5126 lira ve Günerli Köyü´nde de 2226 liraya birer okul inşa ettirilecektir.

 

1926 MODEL ESKİ CENAZE ARABASI SATILIYOR (1 MAYIS 1949): Menemen Belediyesi tarafından uzun yıllardır kullanılan 1926 model eski cenaze arabası, Yeni Asır Gazetesi´ne verilen bir ilanla satılığa çıkarıldı. 200 lira muhammen bedel üzerinden açık arttırma usulü ile satılacak olan araç için ihalenin 12 Mayıs 1949 Perşembe günü saat 15.00´de belediyede yapılacağı ilanda duyurulmaktadır.

 

TEVFİK FİKRET İLKOKULU´DAN MENEMENLİLERE TEŞEKKÜR (6 MAYIS 1949):

Menemen´in Tevfik Fikret İlkokulu baş öğretmenliği, Çocuk Bayramı´nda yardıma muhtaç öğrencileri sevindiren Kızılay´ca Çocuk Esirgeme Kurumu ile tüccar ve çiftçi vatandaşlara teşekkürlerini bildirdi.

 

MENEMEN GENÇLİK - SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ FUTBOL MAÇI (17 MAYIS 1949): Menemen Gençlik Spor Kulübü, Menemen´de oynadığı futbol müsabakasında Salihli Gençlik Futbol takımına 1-0 yenildi. Havanın güzel olması sebebiyle de çok sayıda Menemenlinin izlediği müsabakada takımlarının yenilmesi Menemenliler arasında üzüntü yarattı.

 

MENEMEN İLÇE JANDARMA KARAKOL BİNASI TAMİRATI (23 MAYIS 1949): Menemen İlçe Jandarma Birliği´ne ait  erat koğuşları ve müştemilatının tamiratı için Yeni Asır Gazetesi´nde bir ihale ilanı yayınlanır. İlana göre, 2 Haziran 1949 Perşembe günü yapılması duyurulan ihale için muhammen bedel 6561 lira 36 kuruş olarak belirlenmiş, katılacakların Nafia Müdürlüğü´nden veya Belediye Fen Heyeti´nden bu işi yaptıklarına dair evrak getirmeleri gerektiği  bildirilmiştir.

 

SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ - MENEMEN GENÇLİK FUTBOL MAÇI (23 MAYIS 1949): Salihli Gençlik sahasında oynanan maçta Menemen Gençlik rakibine 3-0 yenilerek 2. maçını da kaybetmiştir.

 

MENEMEN EMNİYET AMİRLİĞİ KURULDU (24 MAYIS 1949): Emniyet Genel Müdürlüğü, Menemen´de Emniyet Amirliği ihdas (oluşturma) edildiğini ve bu vazifeye Balıkesir Emniyet Amirlerinden Haydar Edes´in tayin edildiğini duyurdu.

 

MENEMEN OVASI SULAMA İŞLERİ İHALE EDİLDİ (30 MAYIS 1949): Bayındırlık Bakanlığı, beş yıllık su işleri programının tatbiki cümlesinden olarak, Menemen ovası sulama işlerinin tamamlanmasını ihale etti. 950 bin liraya çıkacak olan inşaatın bitirilmesinden sonra bütün Menemen ovası sulanabilecektir.

 

EMİRALEM´E SU DENEME ÇİFTLİĞİ KURULACAK (4 HAZİRAN 1949): Tarım Bakanlığı, Emiralem civarında kurulacak Su Deneme Çiftliği için geniş bir yeri isticar (kiralama) etti. Burada yapılacak sulama denemeleri, hangi araziye ne nispette (miktar) su verilmesi  gerektiğini saptayacak ve bu denemeler bir yıl boyunca devam edecektir.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN OCAK HAZİRAN YAZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
Konya´da Sergilenecek
Konya´da Sergilenecek
81 İLDE ŞANLI BAYRAĞIM projesi kapsamında ilçemizden Kubilay İlkokulu 3-K sınıfı çalışmalarını tamamladı.
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Menemen Kaymakamlığı Menemen İlçe Halk Kütüphanesi tarafından ilçemizde film gösterimleri başladı.
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
1. Amatör Küme 1. Grupta(A Grubu) mücadele eden Asarlık Gençlerbirliği Spor 2018-2019 sezonunu üçüncü olarak tamamladı.
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
Foça Belediyespor´lu 10 yaş sporcusu Kaan Yüksel Balıkesir´de düzenlenen İller arası Karate Turnuvası´nda birincilik kürsüsüne çıktı. Yüksel 2009 doğumlular +45 kilo kategorisinde tüm rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı.
20 YAŞ DİŞİ
20 YAŞ DİŞİ
Ağız içinde tam olarak çıkacak yer bulamayan veya sürme pozisyonunun dışında bir pozisyonda gelişen 20 yaş dişleri gömülü olarak kalırlar.
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
Yıllar önce ilk Fransa´da karşılaşmıştım. “Trafikte yaya önceliği”
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
Eskiden halkların, insanların haklarının gasp edilmesi şeklindeki talan çağımızda dönüşüm geçirdi şimdilerde daha çok doğanın, doğal kaynakların ve hayvanların yaşam haklarının talanı daha ön planda gidiyor.
İLKBAHARIN GELİŞİ
İLKBAHARIN GELİŞİ
Kuşların cıvıl cıvıl ötüşünden Güneşin ısısıyla görünüşünden
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Menemen´de dört dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Tahir Şahin, 5. dönem için yola çıktığı CHP´den aday gösterilmedi. İzmir´in kıdemli Belediye Başkanlarından Tahir Şahin´e, DSP´den “Adayımız ol” teklifi geldi. Gözler yine Başkan Şahin´e çevrildi.
Öncelik Yayanın!
Öncelik Yayanın!
Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “6 Şubat 2019 Çarşamba günü İçişleri Bakanlığımızın bizzat kendisinin de başlattığı tüm Türkiye genelinde 12.00 ila 13.00 saatleri arasında uygulanan Yaya Öncelikli bir Trafik Çalıştayı yapıldı.
Başkan´dan Teşekkür
Başkan´dan Teşekkür
Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl genel kurulun ardından gazetemize yaptığı açıklamasında katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederken delegelere şöyle seslendi, “Kongremize katılan değerli Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye Başkan Adayları, Parti Başkanları, Oda Başkanları, Muhtarlar ve Üyelerin hepsine teşekkür ederim.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, eski Bergama Caddesi üzerinde 1997´den bugüne gelen Uysal Ekmek Taş Fırını yolculuğuna 2013 yılında dahil olan Dilek Uysal´ı sizlerle tanıştırmak istedik.
1954 YILINDA MENEMEN  (MART - HAZİRAN)
1954 YILINDA MENEMEN (MART - HAZİRAN)
Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
Her geçen gün artan okuyucu sayısı 15 bine yakın kaynağı 5 binin üzerindeki üye sayısı ile Menemen İlçe Halk Kütüphanesi, Kütüphane içerisindeki yenilikler ve etkinliklerle okuma kültürü konusunda farkındalık yaratıyor.
“Başarıların daim olsun Umut”
“Başarıların daim olsun Umut”
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper, 11 Şubat 2019 tarihinde Riva kamp merkezinde olacak.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Düğüne her iki ailenin yakınları, dostları, akrabaları ve çok sayıda misafir katıldı.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah?ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ