1949 YILINDA MENEMEN (OCAK-HAZİRAN) - YAZI 82
MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…
Tarih: 28.9.2018 12:56:02/ 518okunma / 0yorum

MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…

 

Yaz sezonunun ardından tekrar sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum.

Yeni dönemde de Menemen Tarihinden birçok olayı ve fotoğrafı sizlere aktaracağım.

Bugünkü yazıma geçen dönem kaldığımız yerden 1949 yılından başlıyorum.

 

 

 

 

ÖZETLE: Menemen´de 1949 yılının ilk altı aylık döneminde yaşanan önemli olaylardan bazılarını; Menemen´in bucağı konumunda olan Aliağa´nın yakacak sorunu, Menemen´deki Şarap Fabrikası´nın satışına karar verilmesi, iki köye okul yapılması ve kazaya bir Emniyet Amirliği kurulması olarak özetleyebiliriz.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılında Menemen´de yaşananlar:

 

YAKACAKSIZ NAHİYE ALİAĞA (15 Ocak 1949): Yeni Asır Gazetesi´nin “HALKLA BAŞBAŞA” köşesine yazılan bir Mektupta, Menemen´in Aliağa Bucağındaki odun kıtlığından bahsedilmekte ve ormanlardan çalı bile toplanılmasına izin verilmediğinden yakınılmaktadır. Kazım Onaran tarafından şikayet edilen bu durum gazete sütunlarında şöyle yer almaktadır:

“Üç aydan beri bucağımızda bir kucak odun ve çalı bulmak imkânsızdır. Kendi arazimiz arasında bulunan fundalıkların bazı yerleri, her nasıl orman mefhumuna girmiş. Halbuki bunlar çalılıktan ibarettir. Bergama Orman Müdürlüğü tarafından hiç bir yerden bir çalı değil, kendi arazimiz içinden bir hayıt çırpısı bile kestirilmemektedir. Üç aydan beri devam eden bu şiddetli soğukta bir köylü evine bir çırpı bile getiremezse o köylünün hayatını siz tasavvur edin. Bir kaşık çorba pişirmeğe bir çalı bulamıyoruz. Milletin hayatı mı, bir çalı parçası mı daha kıymetlidir? Bu korkunç kış ortasında efradı ailemizin ve küçük yavrularımızın hayatını nasıl ve ne suretle koruyacağımızı şefkatli hükümeti-mizden soruyoruz.” Menemen Aliağa Çiftliği Bucağı´ndan Kazım Onaran.

 

MENEMEN´E TENEKE TAHSİSİ (25 MART 1949): Uzun süredir sıkıntısı hissedilen Teneke Levhanın İzmir´e 100 ton  olarak tahsis edildiği açıklandı. Vilayetin bu rakamdan Menemen´in istediği 1950 kilosunun yakın bir zamanda kazaya gönderileceği açıklandı. Menemen´de ihtiyaç sahipleri, Kaymakamlıktan getirecekleri belge ile mutemet tayin edilen firmadan teneke levhalarını alabilecek.

 

MENEMEN´DEKİ ŞARAP FABRİKASI SATIŞTA (10 NİSAN 1949): Yeni Asır Gazetesinde yayınlanan bir ilandan Menemen´in Değirmendere Köyü´nde 69 yıl önce bir şarap fabri-kasının bulunduğunu öğrenmekteyiz.

İlan´da Emiralem İstasyonu civarında bulunan ve M.K.´ya ait olan bu şarap fabrikasının satışa çıkarıldığı bildirilmekte ve şu ayrıntılar verilmektedir :

“2652 metrekareden ibaret saha dahilindeki şarap fabrikası ve içindeki beş beygir kuvvetinde Ruston marka motor, pompa tulumba, su tesisatı elli metre borulu iki adet burgu, iki tonluk madeni su deposu, tenvirat için 4 beygir kuvvetinde elektromotor, beheri günde 30 ton üzüm kırma kabiliyetinde iki adet üzüm kırma  makinesi, beheri 5 tonluk iki adet büyük prese, beheri 2 tonluk 2 adet küçük prese, İngiliz sistemi iki adet tulumba,   70 metre hortum, bir tonluk Fransız baskülü, muhtelif laboratuvar levazımı, beheri 10.000 litrelik 10, 4.000 litrelik 10, 5.000 litrelik 18, 300 litrelik 22, 10.000 litrelik 2, bin litrelik 3 fıçıdan ibaret tesisler demirbaşlar, alet ve edevat, malzeme ve her türlü teferruat´ın satışı 24/5/1949 tarihine tesadüf eden Salı günü saat 15´te Ziraat Bankası İzmir Şubesi´nde yapılacaktır.”

    İlandan da anlaşıldığı gibi şarap fabrikası için çekilen kredi zamanında ödenememiş ve banka da ipotek ettiği bu tesisi açık arttırma ile satışa çıkarmıştır.

 

TESADÜFEN VURULAN KÖPEK (13 NİSAN 1949): Adli makamlara, hatta gazetelere kadar yansıyan ilginç olay şöyle gelişmiştir. Menemen´in Türkelli Köyünden 5 yaşındaki Hüseyin ile 12 yaşındaki Sami adlı çocuklar meçhul bir sebepten kavga eder. Sami kendinden küçük olan Hüseyin´e bir tokat atar. Bundan haberdar olan Hüseyin´in babası da korkutmak amacıyla tabanca ile Sami´nin arkasından bir el ateş eder. Fakat mermi sekerek Sami´nin köpeğine isabet eder ve hayvan orada ölür. Jandarma duruma el koyar ve sanık Mehmet hakkında tahkikata başlanır.

 

 

1949 yılında Menemen Hükümet Meydanı (Belediye önü)

 

MENEMEN´İN İKİ KÖYÜNE OKUL YAPILACAK (1 MAYIS 1949): Vilayet İnşaat Komisyonu, 1949 yılında Menemen´in iki köyüne okul yapılması hususunda ödenek sağlanması için Özel Saymanlık Müdürlüğüne yazı yazıldığını açıkladı. Bakanlık tamimiyle Milli Eğitim Müdürlüğünce tespit edilen esaslar dairesinde hazırlanmış olan keşif raporları doğrultusunda, Menemen´in Asarlık Köyü´nde 5126 lira ve Günerli Köyü´nde de 2226 liraya birer okul inşa ettirilecektir.

 

1926 MODEL ESKİ CENAZE ARABASI SATILIYOR (1 MAYIS 1949): Menemen Belediyesi tarafından uzun yıllardır kullanılan 1926 model eski cenaze arabası, Yeni Asır Gazetesi´ne verilen bir ilanla satılığa çıkarıldı. 200 lira muhammen bedel üzerinden açık arttırma usulü ile satılacak olan araç için ihalenin 12 Mayıs 1949 Perşembe günü saat 15.00´de belediyede yapılacağı ilanda duyurulmaktadır.

 

TEVFİK FİKRET İLKOKULU´DAN MENEMENLİLERE TEŞEKKÜR (6 MAYIS 1949):

Menemen´in Tevfik Fikret İlkokulu baş öğretmenliği, Çocuk Bayramı´nda yardıma muhtaç öğrencileri sevindiren Kızılay´ca Çocuk Esirgeme Kurumu ile tüccar ve çiftçi vatandaşlara teşekkürlerini bildirdi.

 

MENEMEN GENÇLİK - SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ FUTBOL MAÇI (17 MAYIS 1949): Menemen Gençlik Spor Kulübü, Menemen´de oynadığı futbol müsabakasında Salihli Gençlik Futbol takımına 1-0 yenildi. Havanın güzel olması sebebiyle de çok sayıda Menemenlinin izlediği müsabakada takımlarının yenilmesi Menemenliler arasında üzüntü yarattı.

 

MENEMEN İLÇE JANDARMA KARAKOL BİNASI TAMİRATI (23 MAYIS 1949): Menemen İlçe Jandarma Birliği´ne ait  erat koğuşları ve müştemilatının tamiratı için Yeni Asır Gazetesi´nde bir ihale ilanı yayınlanır. İlana göre, 2 Haziran 1949 Perşembe günü yapılması duyurulan ihale için muhammen bedel 6561 lira 36 kuruş olarak belirlenmiş, katılacakların Nafia Müdürlüğü´nden veya Belediye Fen Heyeti´nden bu işi yaptıklarına dair evrak getirmeleri gerektiği  bildirilmiştir.

 

SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ - MENEMEN GENÇLİK FUTBOL MAÇI (23 MAYIS 1949): Salihli Gençlik sahasında oynanan maçta Menemen Gençlik rakibine 3-0 yenilerek 2. maçını da kaybetmiştir.

 

MENEMEN EMNİYET AMİRLİĞİ KURULDU (24 MAYIS 1949): Emniyet Genel Müdürlüğü, Menemen´de Emniyet Amirliği ihdas (oluşturma) edildiğini ve bu vazifeye Balıkesir Emniyet Amirlerinden Haydar Edes´in tayin edildiğini duyurdu.

 

MENEMEN OVASI SULAMA İŞLERİ İHALE EDİLDİ (30 MAYIS 1949): Bayındırlık Bakanlığı, beş yıllık su işleri programının tatbiki cümlesinden olarak, Menemen ovası sulama işlerinin tamamlanmasını ihale etti. 950 bin liraya çıkacak olan inşaatın bitirilmesinden sonra bütün Menemen ovası sulanabilecektir.

 

EMİRALEM´E SU DENEME ÇİFTLİĞİ KURULACAK (4 HAZİRAN 1949): Tarım Bakanlığı, Emiralem civarında kurulacak Su Deneme Çiftliği için geniş bir yeri isticar (kiralama) etti. Burada yapılacak sulama denemeleri, hangi araziye ne nispette (miktar) su verilmesi  gerektiğini saptayacak ve bu denemeler bir yıl boyunca devam edecektir.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN OCAK HAZİRAN YAZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır.
BİR ÇİFT KANAT
BİR ÇİFT KANAT
Yazarlar»Melek BALSEVEN BİR ÇİFT KANAT Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; Tarih: 12.10.2018 12:05:32 / 0okunma / 0yorum Melek BALSEVEN Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır.
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
Birkaç hafta önceki bir yazımda menemen yemeği tarifi verirken çocukluğumda bizim evde pek menemen yemeği pişmediğini söylemiştim.
MEHMET ŞEN
MEHMET ŞEN
Yörük soyundan Karakuzu kökenli Adil zeki münevver müşerref düzenli Hayırsever olgun yakışıklı görkemli MEKANIN CENNET OLSUN MEHMET ŞEN
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri  ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Spora ve sporcuya verdiği önemli desteklerle bilinen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kesik Mahallesi´nde inşa edilen Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri´nin kapılarını gazetemize açtı.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
1 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesine göre ülke genelinde 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmişti. Buna göre, Kaymakam Gülihsan Yiğit´ten boşalan makama Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak atanmıştı.
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
   Kırmızı Düdükle İKAZ
Kırmızı Düdükle İKAZ
İçişleri Bakanlığı´nca çocuklara trafik bilinci aşılamak amacıyla ülke genelinde uygulamaya konulan Kırmızı Düdük kampanyası, ilçemizde de Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bölge Trafik, Şehir İçi Trafik ve Jandarma Trafik Timi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
İlçemiz Kasımpaşa Mahallesi´nde büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi´nin bünyesinde hayırsever işadamı Faruk Demir´in katkılarıyla yapılan 4 derslikli anasınıfı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.
1949  YILINDA MENEMEN  (AĞUSTOS-ARALIK)
1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Menemen´de de MEBGEM tarafından kutlandı.
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta geçtiğimiz haftalarda Tuzlaspor´a 4-0 yenilerek liderliği kaybeden temsilcimiz Menemen Belediyespor, bu hafta küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Fethiyespor´la oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Menemen Avcılar Kulübü Derneği bu alanda Türkiye´de daha önce gerçekleştirilmemiş bir geziyi organize ederek Konya- Beyşehir´de faaliyet gösteren Kral Arms ve Huğulu Av Tüfekleri Kooperatifini ziyaret etti.45 kişi olarak gerçekleştirilen bu gezide üyeler aileleriyle birlikte geziye katılarak tüfek fabrikalarını gezdiler.
Bodrum´da Şifa Kampı
Bodrum´da Şifa Kampı
Hayatındaki yoğun stresin fiziksel ve ruhsal etkilerine çözüm ararken yolu yoga ile kesişen Nergis Aslı Temel, kendi gerçekliğinize öz´ünüze yolculukta, kendinizi sevme ve potansiyellerinizi keşfetme yolunda, ‘Güneşini Sev´ konseptiyle27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Bodrum´da bir şifa kampı düzenliyor.
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İzmir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genç Erkekler Kategorisi, 4 grupta toplam 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor. Ligde B grubunda yer alan İnovital Figes Spor kulübü, 09 Ekim Salı günü Halkapınar Spor Salonu´nda oynanan maçta SİBA Spor Kulübü ile karşılaştı.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Sabahat-Adnan Baral çiftinin kızları Emel, Zübeyde-Öztekin Bulut çiftinin oğulları Hakan ile dünya evine girdi.
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,6 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
Diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca insanı ilgilendiren ve kontrol altında olmazsa ciddi etkileri olan bir hastalık. Şeker hastalığında azalan bağışıklık sistemi ve iyileşmenin de buna bağlı olarak zorlaşması diş tedavilerini de olumsuz etkiliyor
DEĞİŞEN GERÇEKLER
DEĞİŞEN GERÇEKLER
Sadece belgeselcilerden değilim ancak, belgesel izlemeyi severim. Aksiyon filmleri izlemem, ancak zaman zaman fırtınalı kasırgalı Hollywood filmleri izlemişliğim vardır.
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
“İyi olamadığını” söyleyen hastasına, “ilaçlarını düzenli kullanırsan iyi olursun” cevabını veren bir psikiyatri hekimi, hastanın kendisi ile alay edildiğini düşünmesi üzerine tabanca ile vurularak öldürüldü.
DELİ MEHMET
DELİ MEHMET
Öfkeyle geldi süpürdü Evlerin çatılarını götürdü
İzmir
16 Ekim 2018 Salı
Bugün
Güneşli
25 °C
15 °C
Çarşamba
Güneşli
26 °C
16 °C
Perşembe
Fırtına
25 °C
16 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
E-Gazete
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ