1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
Tarih: 12.10.2018 11:46:26/ 147okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılının sonlarında Menemen´de yaşananlar:

 

HELVACIKÖY KAZILARINA DEVAM EDİLDİ (31 AĞUSTOS 1949):

 

Menemen´in Helvacı Köyü civarında Höyücek Tepe´de Türk Tarih Kurumu adına hafriyat yapmakta olan doçent doktor Muzaffer Şenyürek, eşi bayan E. Şenyürek, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakkı Gültekin ve Arkeolog Ahmet Dönmez´den müteşekkil heyet, geçen hafta hafriyata devam etmiş ve bu höyükte bakır çağına ait çanak, çömlek, taş baltalar, taş bıçaklar ile ev duvarlarının bakiyelerini (kalıntı) bulmuştur. Bu sene için hafriyat´a son vermiş olan heyet gelecek yıl aynı Höyük´te daha büyük ölçüde hafriyat yapmak niyetindedir.

Heyet ayni zamanda Höyücek civarında Arap Tepe´de, Bekiler Tepe´sinde ve Çakmak Tepe´de daha başka eski iskân yerleri tespit etmiştir. Gelecek yıl bu yerlerde de hafriyat yapacaktır. Heyetin yaptığı araştırmalar, Helvacıköy civarının hem bakır çağı ve hem de klasik çağ kalıntıları bakımından çok zengin olduğunu ortaya koymuştur.

 

MENEMEN´Lİ HAL ESNAFININ ŞİKAYETİ (10 EYLÜL 1949):

 

Menemen´in tanınmış simalarından kabzımal Sebahattin Karaburun, Yeni Asır Gazetesine yazdığı bir mektupla kurak geçen yaz sezonu sonunda kanallara su verilmemesinden kış sebze ve meyvelerinin üretilemediğini bildirerek, alakadarlardan yardım istiyor.

Karaburun´un mektubu şöyle :

“Geçen sene kuraklıktan sebze istihsali (üretim) mesela ıspanak yok denecek kadar az olmuştur. Halbuki yağış olduğu senelerde Menemen ve havalisinden kış sebzeleri tonlarca dışarı gönderilir. Böyle kurak mevsimlerde Menemen ovasını yazın sulayan kanalların Kasım ayı sonuna kadar akıtılmasının büyük faydalar temin edeceğini birçok bahçıvan ve diğer müstahsillerden dinledim. Alakadar makamın dikkatini çekerim” Menemen´den Sebze ve Meyve Komisyoncusu Sebahattin Karaburun.

 

HELVACIKÖY´LÜ ÇİFTÇİLERİN HAYVAN ŞİKAYETİ (7 EKİM 1949):

 

Yeni Asır Gazetesi´nde Helvacı Köyü´nden M. Nureddin Dede imzasıyla yayınlanan bir şikayet mektubunda, köydeki hayvan sürülerinin arazilere verdiği zararlardan şikayet edilmektedir.

Mektup şöyle başlamaktadır:

“Topraklarının münbitliğiyle (verimli) meşhur Helvacıköy´de, muhtarlığın sürü sahiplerine gösterdiği tarafgirlik ziraî mahsullere zarar verdiğinden, birçok kimsenin maneviyatı kırılarak ektiğinden emin olmaması ve etrafı komşu bahçelerle mahdut olmayan birçok arazinin verimsiz sayılarak istifade edilmemesi neticesini vermektedir.

Halbuki, hükümetin Ziraat´e verdiği ehemmiyet (önem) diğer işlerimize nazaran gereğinden fazladır. Zaten, gelirimizin heyeti mecmuası da ziraat olduğu halde ne sebepten istihsalimizin artmasına engel olan bu hastalık tedavi edilememektedir. Bu hususta yapılan toplu ve ferdi teşebbüslerimizden tatminkâr bir netice alınmamasının sebebi nedir? İlgili makamlardan memleket ve millet menfaatine bu halin düzeltilmesini bekliyorum.” Menemen Helvacıköy´den M. Nureddin Dede

 

DP´Lİ MENEMENLİLER MANİSA TOPLANTISINDA  (31 EKİM 1949):

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar´ın Manisa´da gerçekleştirdiği açık hava toplantısına Menemenli Demokrat Partililer de büyük ilgi gösterdi. Sabah´ın erken saatlerinden itibaren otobüs ve otomobillerini süsleyen DP´liler çok kalabalık bir konvoyla Manisa´ya hareket etti. Yoldaki katılımlarla da konvoydaki araç ve partili sayısı artan Menemenli DP´liler komşu vilayete vardıklarında meydanda görülmemiş bir kalabalığı buldular.

 

 

 

Genel Başkan Celal Bayar´ın da İzmir´den büyük bir kalabalıkla Manisa´ya gelmesi mahşeri bir kalabalığı meydanda buluşturdu.  Bu açık hava toplantısına katılan Menemenli DP´liler ancak gecenin geç saatlerinde kazalarına dönebildiler.

 

MENEMEN´Lİ PAKİZE ERDEM´İN BÜYÜK TEBERRUSU (BAĞIŞ) (2 KASIM 1949):

 

Menemenli hamiyetli bayan Pakize Erdem, Ege bölgesinin sağlığında başrolü oynayan İzmir Memleket Hastahanesi´ne çok önemli bir teberruda bulundu.

Gaybi Mahallesi, İsmail Efendi sokağında mukim (ikamet) merhum Raşit Bey´in eşi Pakize Erdem, 27 dönüm ekinlik tarlasını, 8 dönüm bağını, eşyasıyla birlikte iki evini ve 1000 dönüm merasını Memleket Hastahanesi Yardım Derneği´ne vasiyet etmiştir. Arkasından isminin hayırla yad edilmesini isteyen Pakize Erdem´in bu hayırsever davranışı İzmir´de büyük takdirle karşılanmıştır.

 

 

NOT : Hayırsever Pakize Erdem, Menemen İlçesi Tuzçullu köyünde 1921 yılında doğmuş olan ve genç yaşta verem hastalığına yakalanarak 1938 yılında vefat etmiş olan oğlu İRFAN ERDEM anısına, okul yapımı için Menemen´de arsa da bağışlamıştır. Okul binasının yapımını Milli Eğitim Bakanlığı üstlenmiş ve İrfan Erdem İlkokulu adı verilen okul, 1962 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.

 

MENEMEN´Lİ ÖĞRETMENLERİN EĞİTİM TOPLANTISI  (22 KASIM 1949):

 

Milli Eğitim Bölge Müfettişi Hadi Akyol başkanlığında ve Menemen Kaymakamı İbrahim

Nabi Ersaka´nın iştirakiyle Menemen İlkokul Öğretmenleri toplanarak, aşağıdaki konular üzerinde konuşup kesin sonuçlara vardı:

 

1- Öğrencilerin devam durumu ele alınarak üzerinde durulmuş, öğretmenlerin bu iş üzerinde çocuk velileriyle temas ederek tesbit edilen on bir maddelik tetkikat yapmaları kararlaştırılmış ve yapanların aldıkları sonuçlar dinlenmiştir. Kaymakam bu çalışmalara müzaharet (destek) edecektir.

2- Sanat çalışma birlikleri ile ayrıca danışma bürosu teşkil edilerek Müfettiş Hadi Akyol´un başkanlığı altında bu büronun üyeliklerine Milli Eğitim Memuru Kemal Önder, gezici baş öğretmen Ahmet Özgen, Öğretmen Mehmet Kubilây, Şehit Kemal okulu baş öğretmeni Abidin Uluğ, öğretmen Hüseyin Öztunca, Öğretmen Naciye Arsan ve Huriye Ünsal seçilmişlerdir. Teşekkül eden bu büro, öğretmenlerin her türlü mesleki ve idari müşküllerine cevap verecektir.

3- Merkezde, Resim - İş ve yazı  kursu, imkân  olursa bir de müzik kursu açılması karar altına alınmıştır.

4- Orta okul öğretmenleri ile iş birliği yapılarak öğretim beraberliği ve bu meyanda seri halinde mesleki toplantılar tertiplenmesi karar altına alınmıştır.

 

MENEMEN DEMOKRAT PARTİ KONGRESİ YAPILDI (29 ARALIK 1949) :

DP Menemen İlçe Kongresi saat 14.30´da sinema binasında İl İdare Kurulu Üyeleri, Karşıyakalı Demokratlar ve büyük bir dinleyici kitlesinin iştiraki ile yapıldı. DP İlçe Başkanı Lütfi İlman, delegelere “Hoşgeldin” dedikten sonra kongre başkanlığına Osman Kapani, İkinci başkanlığa Pertev Arat, katipliklere Mustafa Onaran ve Sadi Eren seçilmişlerdir.

Atatürk´ün manevi huzurunda 2 dakika ihtiram vakfesinden (saygı duruşu) sonra faaliyet raporunun okunmasına geçilmiştir. Raporda, ilçenin geçen yılki teşkilat noksanını tamamlamaya çalıştığı, parti faaliyet şebekesinin genişletildiği, yeni ocakların kurulduğu okunmuştur. Rapor üzerinde söz alan Bedri Onat, raporun tatminkar olduğunu belirterek, yeni idare heyetinin de aynı yolda çalışmasını temenni ettiğini söylemiştir. Daha sonra yapılan seçimler sonucunda yeni idare heyetine Lütfi İlman, Bedri Onat, Ali Tufan, Nuri Kocaefe, Tevfik Tuncer, Mehmet Erçetin, Tahsin Tuna seçilmiştir.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN AĞUSTOS ARALIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır.
BİR ÇİFT KANAT
BİR ÇİFT KANAT
Yazarlar»Melek BALSEVEN BİR ÇİFT KANAT Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; Tarih: 12.10.2018 12:05:32 / 0okunma / 0yorum Melek BALSEVEN Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır.
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
Birkaç hafta önceki bir yazımda menemen yemeği tarifi verirken çocukluğumda bizim evde pek menemen yemeği pişmediğini söylemiştim.
MEHMET ŞEN
MEHMET ŞEN
Yörük soyundan Karakuzu kökenli Adil zeki münevver müşerref düzenli Hayırsever olgun yakışıklı görkemli MEKANIN CENNET OLSUN MEHMET ŞEN
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri  ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Spora ve sporcuya verdiği önemli desteklerle bilinen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kesik Mahallesi´nde inşa edilen Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri´nin kapılarını gazetemize açtı.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
1 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesine göre ülke genelinde 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmişti. Buna göre, Kaymakam Gülihsan Yiğit´ten boşalan makama Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak atanmıştı.
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
   Kırmızı Düdükle İKAZ
Kırmızı Düdükle İKAZ
İçişleri Bakanlığı´nca çocuklara trafik bilinci aşılamak amacıyla ülke genelinde uygulamaya konulan Kırmızı Düdük kampanyası, ilçemizde de Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bölge Trafik, Şehir İçi Trafik ve Jandarma Trafik Timi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
İlçemiz Kasımpaşa Mahallesi´nde büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi´nin bünyesinde hayırsever işadamı Faruk Demir´in katkılarıyla yapılan 4 derslikli anasınıfı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Menemen´de de MEBGEM tarafından kutlandı.
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta geçtiğimiz haftalarda Tuzlaspor´a 4-0 yenilerek liderliği kaybeden temsilcimiz Menemen Belediyespor, bu hafta küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Fethiyespor´la oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Menemen Avcılar Kulübü Derneği bu alanda Türkiye´de daha önce gerçekleştirilmemiş bir geziyi organize ederek Konya- Beyşehir´de faaliyet gösteren Kral Arms ve Huğulu Av Tüfekleri Kooperatifini ziyaret etti.45 kişi olarak gerçekleştirilen bu gezide üyeler aileleriyle birlikte geziye katılarak tüfek fabrikalarını gezdiler.
Bodrum´da Şifa Kampı
Bodrum´da Şifa Kampı
Hayatındaki yoğun stresin fiziksel ve ruhsal etkilerine çözüm ararken yolu yoga ile kesişen Nergis Aslı Temel, kendi gerçekliğinize öz´ünüze yolculukta, kendinizi sevme ve potansiyellerinizi keşfetme yolunda, ‘Güneşini Sev´ konseptiyle27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Bodrum´da bir şifa kampı düzenliyor.
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İzmir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genç Erkekler Kategorisi, 4 grupta toplam 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor. Ligde B grubunda yer alan İnovital Figes Spor kulübü, 09 Ekim Salı günü Halkapınar Spor Salonu´nda oynanan maçta SİBA Spor Kulübü ile karşılaştı.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Sabahat-Adnan Baral çiftinin kızları Emel, Zübeyde-Öztekin Bulut çiftinin oğulları Hakan ile dünya evine girdi.
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,6 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
Diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca insanı ilgilendiren ve kontrol altında olmazsa ciddi etkileri olan bir hastalık. Şeker hastalığında azalan bağışıklık sistemi ve iyileşmenin de buna bağlı olarak zorlaşması diş tedavilerini de olumsuz etkiliyor
DEĞİŞEN GERÇEKLER
DEĞİŞEN GERÇEKLER
Sadece belgeselcilerden değilim ancak, belgesel izlemeyi severim. Aksiyon filmleri izlemem, ancak zaman zaman fırtınalı kasırgalı Hollywood filmleri izlemişliğim vardır.
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
“İyi olamadığını” söyleyen hastasına, “ilaçlarını düzenli kullanırsan iyi olursun” cevabını veren bir psikiyatri hekimi, hastanın kendisi ile alay edildiğini düşünmesi üzerine tabanca ile vurularak öldürüldü.
DELİ MEHMET
DELİ MEHMET
Öfkeyle geldi süpürdü Evlerin çatılarını götürdü
3 İLÇE´NİN MAHALLE TEMSİLCİLERİ MENEMEN´DE BULUŞTU
3 İLÇE´NİN MAHALLE TEMSİLCİLERİ MENEMEN´DE BULUŞTU
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel´in, ilkini Bergama´da yaptığı mahalle temsilcileri buluşmasında ikinci durağı Menemen oldu. Menemen Belediyesi Kubilay Kültür Merkezi´nde düzenlenen toplantıda Menemen, Foça ve Aliağa´daki mahalle temsilcileriyle buluşan Deniz Yücel, yerel seçimlerde yakalanacak başarının genel iktidarı da getireceğine işaret etti. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise 31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere CHP´nin en doğru adaylarla girebilmesi için İl ve İlçe Örgütlerinin fikirlerine değer verilmesi gerektiğini söyledi.
İzmir
17 Ekim 2018 Çarşamba
Bugün
Güneşli
25 °C
15 °C
Perşembe
Güneşli
25 °C
16 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
25 °C
18 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7794
EURO
6.6943
E-Gazete
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ