1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
Tarih: 12.10.2018 11:46:26/ 1329okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılının sonlarında Menemen´de yaşananlar:

 

HELVACIKÖY KAZILARINA DEVAM EDİLDİ (31 AĞUSTOS 1949):

 

Menemen´in Helvacı Köyü civarında Höyücek Tepe´de Türk Tarih Kurumu adına hafriyat yapmakta olan doçent doktor Muzaffer Şenyürek, eşi bayan E. Şenyürek, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakkı Gültekin ve Arkeolog Ahmet Dönmez´den müteşekkil heyet, geçen hafta hafriyata devam etmiş ve bu höyükte bakır çağına ait çanak, çömlek, taş baltalar, taş bıçaklar ile ev duvarlarının bakiyelerini (kalıntı) bulmuştur. Bu sene için hafriyat´a son vermiş olan heyet gelecek yıl aynı Höyük´te daha büyük ölçüde hafriyat yapmak niyetindedir.

Heyet ayni zamanda Höyücek civarında Arap Tepe´de, Bekiler Tepe´sinde ve Çakmak Tepe´de daha başka eski iskân yerleri tespit etmiştir. Gelecek yıl bu yerlerde de hafriyat yapacaktır. Heyetin yaptığı araştırmalar, Helvacıköy civarının hem bakır çağı ve hem de klasik çağ kalıntıları bakımından çok zengin olduğunu ortaya koymuştur.

 

MENEMEN´Lİ HAL ESNAFININ ŞİKAYETİ (10 EYLÜL 1949):

 

Menemen´in tanınmış simalarından kabzımal Sebahattin Karaburun, Yeni Asır Gazetesine yazdığı bir mektupla kurak geçen yaz sezonu sonunda kanallara su verilmemesinden kış sebze ve meyvelerinin üretilemediğini bildirerek, alakadarlardan yardım istiyor.

Karaburun´un mektubu şöyle :

“Geçen sene kuraklıktan sebze istihsali (üretim) mesela ıspanak yok denecek kadar az olmuştur. Halbuki yağış olduğu senelerde Menemen ve havalisinden kış sebzeleri tonlarca dışarı gönderilir. Böyle kurak mevsimlerde Menemen ovasını yazın sulayan kanalların Kasım ayı sonuna kadar akıtılmasının büyük faydalar temin edeceğini birçok bahçıvan ve diğer müstahsillerden dinledim. Alakadar makamın dikkatini çekerim” Menemen´den Sebze ve Meyve Komisyoncusu Sebahattin Karaburun.

 

HELVACIKÖY´LÜ ÇİFTÇİLERİN HAYVAN ŞİKAYETİ (7 EKİM 1949):

 

Yeni Asır Gazetesi´nde Helvacı Köyü´nden M. Nureddin Dede imzasıyla yayınlanan bir şikayet mektubunda, köydeki hayvan sürülerinin arazilere verdiği zararlardan şikayet edilmektedir.

Mektup şöyle başlamaktadır:

“Topraklarının münbitliğiyle (verimli) meşhur Helvacıköy´de, muhtarlığın sürü sahiplerine gösterdiği tarafgirlik ziraî mahsullere zarar verdiğinden, birçok kimsenin maneviyatı kırılarak ektiğinden emin olmaması ve etrafı komşu bahçelerle mahdut olmayan birçok arazinin verimsiz sayılarak istifade edilmemesi neticesini vermektedir.

Halbuki, hükümetin Ziraat´e verdiği ehemmiyet (önem) diğer işlerimize nazaran gereğinden fazladır. Zaten, gelirimizin heyeti mecmuası da ziraat olduğu halde ne sebepten istihsalimizin artmasına engel olan bu hastalık tedavi edilememektedir. Bu hususta yapılan toplu ve ferdi teşebbüslerimizden tatminkâr bir netice alınmamasının sebebi nedir? İlgili makamlardan memleket ve millet menfaatine bu halin düzeltilmesini bekliyorum.” Menemen Helvacıköy´den M. Nureddin Dede

 

DP´Lİ MENEMENLİLER MANİSA TOPLANTISINDA  (31 EKİM 1949):

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar´ın Manisa´da gerçekleştirdiği açık hava toplantısına Menemenli Demokrat Partililer de büyük ilgi gösterdi. Sabah´ın erken saatlerinden itibaren otobüs ve otomobillerini süsleyen DP´liler çok kalabalık bir konvoyla Manisa´ya hareket etti. Yoldaki katılımlarla da konvoydaki araç ve partili sayısı artan Menemenli DP´liler komşu vilayete vardıklarında meydanda görülmemiş bir kalabalığı buldular.

 

 

 

Genel Başkan Celal Bayar´ın da İzmir´den büyük bir kalabalıkla Manisa´ya gelmesi mahşeri bir kalabalığı meydanda buluşturdu.  Bu açık hava toplantısına katılan Menemenli DP´liler ancak gecenin geç saatlerinde kazalarına dönebildiler.

 

MENEMEN´Lİ PAKİZE ERDEM´İN BÜYÜK TEBERRUSU (BAĞIŞ) (2 KASIM 1949):

 

Menemenli hamiyetli bayan Pakize Erdem, Ege bölgesinin sağlığında başrolü oynayan İzmir Memleket Hastahanesi´ne çok önemli bir teberruda bulundu.

Gaybi Mahallesi, İsmail Efendi sokağında mukim (ikamet) merhum Raşit Bey´in eşi Pakize Erdem, 27 dönüm ekinlik tarlasını, 8 dönüm bağını, eşyasıyla birlikte iki evini ve 1000 dönüm merasını Memleket Hastahanesi Yardım Derneği´ne vasiyet etmiştir. Arkasından isminin hayırla yad edilmesini isteyen Pakize Erdem´in bu hayırsever davranışı İzmir´de büyük takdirle karşılanmıştır.

 

 

NOT : Hayırsever Pakize Erdem, Menemen İlçesi Tuzçullu köyünde 1921 yılında doğmuş olan ve genç yaşta verem hastalığına yakalanarak 1938 yılında vefat etmiş olan oğlu İRFAN ERDEM anısına, okul yapımı için Menemen´de arsa da bağışlamıştır. Okul binasının yapımını Milli Eğitim Bakanlığı üstlenmiş ve İrfan Erdem İlkokulu adı verilen okul, 1962 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.

 

MENEMEN´Lİ ÖĞRETMENLERİN EĞİTİM TOPLANTISI  (22 KASIM 1949):

 

Milli Eğitim Bölge Müfettişi Hadi Akyol başkanlığında ve Menemen Kaymakamı İbrahim

Nabi Ersaka´nın iştirakiyle Menemen İlkokul Öğretmenleri toplanarak, aşağıdaki konular üzerinde konuşup kesin sonuçlara vardı:

 

1- Öğrencilerin devam durumu ele alınarak üzerinde durulmuş, öğretmenlerin bu iş üzerinde çocuk velileriyle temas ederek tesbit edilen on bir maddelik tetkikat yapmaları kararlaştırılmış ve yapanların aldıkları sonuçlar dinlenmiştir. Kaymakam bu çalışmalara müzaharet (destek) edecektir.

2- Sanat çalışma birlikleri ile ayrıca danışma bürosu teşkil edilerek Müfettiş Hadi Akyol´un başkanlığı altında bu büronun üyeliklerine Milli Eğitim Memuru Kemal Önder, gezici baş öğretmen Ahmet Özgen, Öğretmen Mehmet Kubilây, Şehit Kemal okulu baş öğretmeni Abidin Uluğ, öğretmen Hüseyin Öztunca, Öğretmen Naciye Arsan ve Huriye Ünsal seçilmişlerdir. Teşekkül eden bu büro, öğretmenlerin her türlü mesleki ve idari müşküllerine cevap verecektir.

3- Merkezde, Resim - İş ve yazı  kursu, imkân  olursa bir de müzik kursu açılması karar altına alınmıştır.

4- Orta okul öğretmenleri ile iş birliği yapılarak öğretim beraberliği ve bu meyanda seri halinde mesleki toplantılar tertiplenmesi karar altına alınmıştır.

 

MENEMEN DEMOKRAT PARTİ KONGRESİ YAPILDI (29 ARALIK 1949) :

DP Menemen İlçe Kongresi saat 14.30´da sinema binasında İl İdare Kurulu Üyeleri, Karşıyakalı Demokratlar ve büyük bir dinleyici kitlesinin iştiraki ile yapıldı. DP İlçe Başkanı Lütfi İlman, delegelere “Hoşgeldin” dedikten sonra kongre başkanlığına Osman Kapani, İkinci başkanlığa Pertev Arat, katipliklere Mustafa Onaran ve Sadi Eren seçilmişlerdir.

Atatürk´ün manevi huzurunda 2 dakika ihtiram vakfesinden (saygı duruşu) sonra faaliyet raporunun okunmasına geçilmiştir. Raporda, ilçenin geçen yılki teşkilat noksanını tamamlamaya çalıştığı, parti faaliyet şebekesinin genişletildiği, yeni ocakların kurulduğu okunmuştur. Rapor üzerinde söz alan Bedri Onat, raporun tatminkar olduğunu belirterek, yeni idare heyetinin de aynı yolda çalışmasını temenni ettiğini söylemiştir. Daha sonra yapılan seçimler sonucunda yeni idare heyetine Lütfi İlman, Bedri Onat, Ali Tufan, Nuri Kocaefe, Tevfik Tuncer, Mehmet Erçetin, Tahsin Tuna seçilmiştir.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN AĞUSTOS ARALIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ