1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
Tarih: 12.10.2018 11:46:26/ 1417okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılının sonlarında Menemen´de yaşananlar:

 

HELVACIKÖY KAZILARINA DEVAM EDİLDİ (31 AĞUSTOS 1949):

 

Menemen´in Helvacı Köyü civarında Höyücek Tepe´de Türk Tarih Kurumu adına hafriyat yapmakta olan doçent doktor Muzaffer Şenyürek, eşi bayan E. Şenyürek, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakkı Gültekin ve Arkeolog Ahmet Dönmez´den müteşekkil heyet, geçen hafta hafriyata devam etmiş ve bu höyükte bakır çağına ait çanak, çömlek, taş baltalar, taş bıçaklar ile ev duvarlarının bakiyelerini (kalıntı) bulmuştur. Bu sene için hafriyat´a son vermiş olan heyet gelecek yıl aynı Höyük´te daha büyük ölçüde hafriyat yapmak niyetindedir.

Heyet ayni zamanda Höyücek civarında Arap Tepe´de, Bekiler Tepe´sinde ve Çakmak Tepe´de daha başka eski iskân yerleri tespit etmiştir. Gelecek yıl bu yerlerde de hafriyat yapacaktır. Heyetin yaptığı araştırmalar, Helvacıköy civarının hem bakır çağı ve hem de klasik çağ kalıntıları bakımından çok zengin olduğunu ortaya koymuştur.

 

MENEMEN´Lİ HAL ESNAFININ ŞİKAYETİ (10 EYLÜL 1949):

 

Menemen´in tanınmış simalarından kabzımal Sebahattin Karaburun, Yeni Asır Gazetesine yazdığı bir mektupla kurak geçen yaz sezonu sonunda kanallara su verilmemesinden kış sebze ve meyvelerinin üretilemediğini bildirerek, alakadarlardan yardım istiyor.

Karaburun´un mektubu şöyle :

“Geçen sene kuraklıktan sebze istihsali (üretim) mesela ıspanak yok denecek kadar az olmuştur. Halbuki yağış olduğu senelerde Menemen ve havalisinden kış sebzeleri tonlarca dışarı gönderilir. Böyle kurak mevsimlerde Menemen ovasını yazın sulayan kanalların Kasım ayı sonuna kadar akıtılmasının büyük faydalar temin edeceğini birçok bahçıvan ve diğer müstahsillerden dinledim. Alakadar makamın dikkatini çekerim” Menemen´den Sebze ve Meyve Komisyoncusu Sebahattin Karaburun.

 

HELVACIKÖY´LÜ ÇİFTÇİLERİN HAYVAN ŞİKAYETİ (7 EKİM 1949):

 

Yeni Asır Gazetesi´nde Helvacı Köyü´nden M. Nureddin Dede imzasıyla yayınlanan bir şikayet mektubunda, köydeki hayvan sürülerinin arazilere verdiği zararlardan şikayet edilmektedir.

Mektup şöyle başlamaktadır:

“Topraklarının münbitliğiyle (verimli) meşhur Helvacıköy´de, muhtarlığın sürü sahiplerine gösterdiği tarafgirlik ziraî mahsullere zarar verdiğinden, birçok kimsenin maneviyatı kırılarak ektiğinden emin olmaması ve etrafı komşu bahçelerle mahdut olmayan birçok arazinin verimsiz sayılarak istifade edilmemesi neticesini vermektedir.

Halbuki, hükümetin Ziraat´e verdiği ehemmiyet (önem) diğer işlerimize nazaran gereğinden fazladır. Zaten, gelirimizin heyeti mecmuası da ziraat olduğu halde ne sebepten istihsalimizin artmasına engel olan bu hastalık tedavi edilememektedir. Bu hususta yapılan toplu ve ferdi teşebbüslerimizden tatminkâr bir netice alınmamasının sebebi nedir? İlgili makamlardan memleket ve millet menfaatine bu halin düzeltilmesini bekliyorum.” Menemen Helvacıköy´den M. Nureddin Dede

 

DP´Lİ MENEMENLİLER MANİSA TOPLANTISINDA  (31 EKİM 1949):

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar´ın Manisa´da gerçekleştirdiği açık hava toplantısına Menemenli Demokrat Partililer de büyük ilgi gösterdi. Sabah´ın erken saatlerinden itibaren otobüs ve otomobillerini süsleyen DP´liler çok kalabalık bir konvoyla Manisa´ya hareket etti. Yoldaki katılımlarla da konvoydaki araç ve partili sayısı artan Menemenli DP´liler komşu vilayete vardıklarında meydanda görülmemiş bir kalabalığı buldular.

 

 

 

Genel Başkan Celal Bayar´ın da İzmir´den büyük bir kalabalıkla Manisa´ya gelmesi mahşeri bir kalabalığı meydanda buluşturdu.  Bu açık hava toplantısına katılan Menemenli DP´liler ancak gecenin geç saatlerinde kazalarına dönebildiler.

 

MENEMEN´Lİ PAKİZE ERDEM´İN BÜYÜK TEBERRUSU (BAĞIŞ) (2 KASIM 1949):

 

Menemenli hamiyetli bayan Pakize Erdem, Ege bölgesinin sağlığında başrolü oynayan İzmir Memleket Hastahanesi´ne çok önemli bir teberruda bulundu.

Gaybi Mahallesi, İsmail Efendi sokağında mukim (ikamet) merhum Raşit Bey´in eşi Pakize Erdem, 27 dönüm ekinlik tarlasını, 8 dönüm bağını, eşyasıyla birlikte iki evini ve 1000 dönüm merasını Memleket Hastahanesi Yardım Derneği´ne vasiyet etmiştir. Arkasından isminin hayırla yad edilmesini isteyen Pakize Erdem´in bu hayırsever davranışı İzmir´de büyük takdirle karşılanmıştır.

 

 

NOT : Hayırsever Pakize Erdem, Menemen İlçesi Tuzçullu köyünde 1921 yılında doğmuş olan ve genç yaşta verem hastalığına yakalanarak 1938 yılında vefat etmiş olan oğlu İRFAN ERDEM anısına, okul yapımı için Menemen´de arsa da bağışlamıştır. Okul binasının yapımını Milli Eğitim Bakanlığı üstlenmiş ve İrfan Erdem İlkokulu adı verilen okul, 1962 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.

 

MENEMEN´Lİ ÖĞRETMENLERİN EĞİTİM TOPLANTISI  (22 KASIM 1949):

 

Milli Eğitim Bölge Müfettişi Hadi Akyol başkanlığında ve Menemen Kaymakamı İbrahim

Nabi Ersaka´nın iştirakiyle Menemen İlkokul Öğretmenleri toplanarak, aşağıdaki konular üzerinde konuşup kesin sonuçlara vardı:

 

1- Öğrencilerin devam durumu ele alınarak üzerinde durulmuş, öğretmenlerin bu iş üzerinde çocuk velileriyle temas ederek tesbit edilen on bir maddelik tetkikat yapmaları kararlaştırılmış ve yapanların aldıkları sonuçlar dinlenmiştir. Kaymakam bu çalışmalara müzaharet (destek) edecektir.

2- Sanat çalışma birlikleri ile ayrıca danışma bürosu teşkil edilerek Müfettiş Hadi Akyol´un başkanlığı altında bu büronun üyeliklerine Milli Eğitim Memuru Kemal Önder, gezici baş öğretmen Ahmet Özgen, Öğretmen Mehmet Kubilây, Şehit Kemal okulu baş öğretmeni Abidin Uluğ, öğretmen Hüseyin Öztunca, Öğretmen Naciye Arsan ve Huriye Ünsal seçilmişlerdir. Teşekkül eden bu büro, öğretmenlerin her türlü mesleki ve idari müşküllerine cevap verecektir.

3- Merkezde, Resim - İş ve yazı  kursu, imkân  olursa bir de müzik kursu açılması karar altına alınmıştır.

4- Orta okul öğretmenleri ile iş birliği yapılarak öğretim beraberliği ve bu meyanda seri halinde mesleki toplantılar tertiplenmesi karar altına alınmıştır.

 

MENEMEN DEMOKRAT PARTİ KONGRESİ YAPILDI (29 ARALIK 1949) :

DP Menemen İlçe Kongresi saat 14.30´da sinema binasında İl İdare Kurulu Üyeleri, Karşıyakalı Demokratlar ve büyük bir dinleyici kitlesinin iştiraki ile yapıldı. DP İlçe Başkanı Lütfi İlman, delegelere “Hoşgeldin” dedikten sonra kongre başkanlığına Osman Kapani, İkinci başkanlığa Pertev Arat, katipliklere Mustafa Onaran ve Sadi Eren seçilmişlerdir.

Atatürk´ün manevi huzurunda 2 dakika ihtiram vakfesinden (saygı duruşu) sonra faaliyet raporunun okunmasına geçilmiştir. Raporda, ilçenin geçen yılki teşkilat noksanını tamamlamaya çalıştığı, parti faaliyet şebekesinin genişletildiği, yeni ocakların kurulduğu okunmuştur. Rapor üzerinde söz alan Bedri Onat, raporun tatminkar olduğunu belirterek, yeni idare heyetinin de aynı yolda çalışmasını temenni ettiğini söylemiştir. Daha sonra yapılan seçimler sonucunda yeni idare heyetine Lütfi İlman, Bedri Onat, Ali Tufan, Nuri Kocaefe, Tevfik Tuncer, Mehmet Erçetin, Tahsin Tuna seçilmiştir.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN AĞUSTOS ARALIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
Konya´da Sergilenecek
Konya´da Sergilenecek
81 İLDE ŞANLI BAYRAĞIM projesi kapsamında ilçemizden Kubilay İlkokulu 3-K sınıfı çalışmalarını tamamladı.
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Menemen Kaymakamlığı Menemen İlçe Halk Kütüphanesi tarafından ilçemizde film gösterimleri başladı.
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
1. Amatör Küme 1. Grupta(A Grubu) mücadele eden Asarlık Gençlerbirliği Spor 2018-2019 sezonunu üçüncü olarak tamamladı.
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
Foça Belediyespor´lu 10 yaş sporcusu Kaan Yüksel Balıkesir´de düzenlenen İller arası Karate Turnuvası´nda birincilik kürsüsüne çıktı. Yüksel 2009 doğumlular +45 kilo kategorisinde tüm rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı.
20 YAŞ DİŞİ
20 YAŞ DİŞİ
Ağız içinde tam olarak çıkacak yer bulamayan veya sürme pozisyonunun dışında bir pozisyonda gelişen 20 yaş dişleri gömülü olarak kalırlar.
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
Yıllar önce ilk Fransa´da karşılaşmıştım. “Trafikte yaya önceliği”
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
Eskiden halkların, insanların haklarının gasp edilmesi şeklindeki talan çağımızda dönüşüm geçirdi şimdilerde daha çok doğanın, doğal kaynakların ve hayvanların yaşam haklarının talanı daha ön planda gidiyor.
İLKBAHARIN GELİŞİ
İLKBAHARIN GELİŞİ
Kuşların cıvıl cıvıl ötüşünden Güneşin ısısıyla görünüşünden
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Menemen´de dört dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Tahir Şahin, 5. dönem için yola çıktığı CHP´den aday gösterilmedi. İzmir´in kıdemli Belediye Başkanlarından Tahir Şahin´e, DSP´den “Adayımız ol” teklifi geldi. Gözler yine Başkan Şahin´e çevrildi.
Öncelik Yayanın!
Öncelik Yayanın!
Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “6 Şubat 2019 Çarşamba günü İçişleri Bakanlığımızın bizzat kendisinin de başlattığı tüm Türkiye genelinde 12.00 ila 13.00 saatleri arasında uygulanan Yaya Öncelikli bir Trafik Çalıştayı yapıldı.
Başkan´dan Teşekkür
Başkan´dan Teşekkür
Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl genel kurulun ardından gazetemize yaptığı açıklamasında katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederken delegelere şöyle seslendi, “Kongremize katılan değerli Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye Başkan Adayları, Parti Başkanları, Oda Başkanları, Muhtarlar ve Üyelerin hepsine teşekkür ederim.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, eski Bergama Caddesi üzerinde 1997´den bugüne gelen Uysal Ekmek Taş Fırını yolculuğuna 2013 yılında dahil olan Dilek Uysal´ı sizlerle tanıştırmak istedik.
1954 YILINDA MENEMEN  (MART - HAZİRAN)
1954 YILINDA MENEMEN (MART - HAZİRAN)
Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
Her geçen gün artan okuyucu sayısı 15 bine yakın kaynağı 5 binin üzerindeki üye sayısı ile Menemen İlçe Halk Kütüphanesi, Kütüphane içerisindeki yenilikler ve etkinliklerle okuma kültürü konusunda farkındalık yaratıyor.
“Başarıların daim olsun Umut”
“Başarıların daim olsun Umut”
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper, 11 Şubat 2019 tarihinde Riva kamp merkezinde olacak.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Düğüne her iki ailenin yakınları, dostları, akrabaları ve çok sayıda misafir katıldı.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ