Bugün, 10 Temmuz 2020 Cuma


1935 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - ARALIK)

ÖZETLE: 1935 yılının ikinci yarısında Menemen´de yaşanan en önemli faaliyet Gediz Köprüsü´nün hizmete açılmasıdır.

ÖZETLE: 1935 yılının ikinci yarısında Menemen´de yaşanan en önemli faaliyet Gediz Köprüsü´nün hizmete açılmasıdır. Yapımı oldukça zor geçen yeni Gediz Köprüsü´nün açılışı sadece Menemen´de değil tüm bölgede ve İzmir´de büyük heyecan yaratırken, bir başka güzel faaliyet de Menemen Belediye binası önünde sürmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün bir büstünün yapılması için tüm Menemenliler seferber olmuştur. Bu haftaki yazımda 1935 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´na ait güzel bir fotoğrafı da sizlerin beğenisine sunuyorum.

 Bu haftaki yazımda konu başlıklarımız ve 1935 yılının ikinci döneminde Menemen´de yaşananlar: 

ATATÜRK BÜSTÜ İÇİN TEMEL ATILDI:

 

Menemen´e büyük ve güzel bir Atatürk Büstü kazandırmak amacıyla 17 Eylül 1935 günü temel kazılarına başlandı. Menemen Kaymakamlığı, Menemen Belediyesi ve Alay Komutanlığı´nın işbirliğinde başlatılan projeye göre, büst Menemen Belediyesi´nin hemen önündeki Cumhuriyet Meydanı´na yapılacak.

1935 yılı sonuna kadar bitirilmesi ve Cumhuriyet  Bayramı törenlerine yetiştirilmesi planlanan Atatürk Büstünün çevresinde 4´er taş blok, onların da çevresinde daha küçük 6´şar taş blok bulunacak. Büstün dışında 4 giriş kapısı yer alırken, büst boyunun yerden 4 metre yüksekte olması tasarlandı. Yaklaşık 50 metrekarelik alan içerisinde ayrıca 4 adet yeşil alan da yer alacak.

 

Temeller ve heykelin oturacağı alan kazılırken.

Belediye Başkanı İdris Tınaz, Alay Kumandanı ve diğer subaylarla kazı alanında inceleme yaparken.

29 EKİM 1935 CUMHURİYET BAYRAMI: Tek partili iktidar döneminde yapılan resmi törenlere Cumhuriyet Halk Fırkalı vatandaşların katılımı yüksek olurdu. 1935 yılında düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Cumhuriyet Meydanı´nda (Belediye önü) yapılan töreni yansıtan bu fotoğraf, o günkü Menemen nüfusuna göre katılımın oldukça fazla olduğuna işaret etmektedir.

 

31 TEMMUZ 1935 - GEDİZ KÖPRÜSÜ HİZMETE AÇILDI:

Menemen´in kuzey kısmında yer alan ve Menemen ovasını tam ortadan ikiye bölen Gediz Nehri üzerinde 1933 yılında Türk, Macar ve Bulgar Mühendislerinin işbirliği ile yapımına başlanan Gediz Köprüsü, 31 Temmuz 1935 günü Nafia Vekili Ali Çetinkaya ve İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından hizmete açıldı.

Çok sıcak bir güne denk gelen açılışta İzmir, Manisa, Menemen ve çevre kazalardan gelen yüzlerce yurttaş bu büyük eser için Gediz nehri üzerinde buluştu.

Açılışta İzmir Tarım Müdürü, Ziraat Müdürü, Menemen Kaymakamı, Menemen Belediye Başkanı, köylü vatandaşlar, parti temsilcileri ve köprünün yapımında çalışan mühendisler ve işçiler de yer aldı.

Açılış kurdelasını kesen Vali Kazım Dirik, köprüye Nafia Vekaleti (Bayındırlık Bakanlığı) tarafından kendi isminin verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Diğer konuşmacılar da yaptıkları konuşmalarla köprünün sağlayacağı faydalar üzerinde durdular.

Görev alan Mühendisler adına bir temsilci de köprünün özellikleri hakkında bilgi verdi. 2 yıl içerisinde bitirilen ve ?Cumhurluk Vali Kazım Dirik Köprüsü? adını alan Gediz Köprüsü 200 metre uzunluğa sahip. 5 kemerden oluşan ve ayak kolonlarının nehirden 30 metre aşağıya indirilen dövenlerinden kurulan bu köprü, Cumhuriyet eserlerinden nadide bir örnektir.

Bu köprü İzmir-Çanakkale ve karşı tarafta oturan köylere ulaşımın sağlanmasında yararlanılacaktır.

BEŞLİ KÖPRÜ:

İlk zamanlar ?Cumhurluk Vali Kazım Dirik Köprüsü? olarak anılan Gediz Köprüsü´nün yapımında Vali Dirik´in çok büyük emekleri vardır. Ancak köprü adının oldukça uzun olması halk arasında pek tutmamış, beş kemerden oluşmasından dolayı bu köprü ?Beşli Köprü? olarak adlandırılmıştır. Şimdi tarihi eser olarak görülen bu köprü günümüzde halen kullanılıyor olsa da eski önemini yitirmiştir.

43. ALAY VE MENEMEN İDMAN YURDU FUTBOLCULARI : Menemen´deki askeri birliğimizin futbolcuları ile Menemen İdman Yurdu futbolcuları arasında 31 Ağustos 1935 tarihinde bir ?Dostluk Maçı? oynanır. Maç karşılıklı atılan gollerle 2-2 berabere biter. O günün anısına çektirilen bu fotoğrafta dönemin Menemen Kaymakamı Ali Nihat Şenman, Belediye Başkanı İdris Tınaz, Alay Kumandanı, subaylar ve futbolcular görülüyor.