19 MAYIS´IN 100. YILI KUTLU OLSUN

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs´ın 100. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşku ile kutlandı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs´ın 100. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşku ile kutlandı.

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın ilçemizdeki kutlama programı Cumhuriyet Meydanı´nda yapıldı. Menemen Anadolu Lisesi´nin hazırladığı programın sunuculuğunu okulun öğretmenlerinden Özlem Erçetin ile Ozan Ağır birlikte gerçekleştirdiler.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çelengi Özlem Günay Karataş tarafından Atatürk Anıtına sunuldu. Ayrıca, tören sonunda CHP, ADD ve Vatan Partisi de çelenklerini sundular. Okulun Beden Eğitimi Öğretmeni Adnan Özdemir´in verdiği komutla saygı duruşu akabinde müzik öğretmeni Serap Kablan idaresinde İstiklal Marşımız söylendi.

Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 100. yıldönümü kapsamında Cumhuriyet Meydanı´ndaki törene; İlçe Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, daire amirleri,  gaziler, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, oda başkanları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Samsun´da atılan ilk adım Bağımsızlık ve Cumhuriyet yolunu açtı

Günün anlam ve önemini belirtmek üzere kürsüye gelen Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş, ?Bugün, milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs´ın 100. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Unutmayınız ki, Atatürk´ün 19 Mayıs´ta milli duygular içerisinde Samsun´da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs´ın 100. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz.

Sevgili gençler,

Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919´da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı´nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir.

Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye´yi daha güçlü bir hale getireceksiniz.

Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişip Türkiye Cumhuriyeti´ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. İlerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet´in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın bayramını tebrik ediyorum? dedi.

Konuşmanın ardından Menemen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Öznur Ağgün, ?Bandırma Vapuru´ adlı şiiri seslendirdi. Okulun beden eğitimi öğretimi Tansel Alper yönetiminde öğrenciler step gösterisi sergiledi. Okulun öğrencilerinden Fahri Bayar Atatürk´ün Gençliğe Hitabesini okudu. Yine aynı okuldan Azra Nur Çiftçi tarafından okunan ?Gençliğin Ata´ya Cevabı´ bir grup öğrencinin katılımıyla seslendirildi.

Ödül Töreni

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen 100. Yıl Gençlik Koşusu´nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Genç Kızlar birincisi Menemen Atatürk Anadolu Lisesi´nden Nuray Özgül, yine aynı okuldan ikinci olan Yıldız Yazıcı ve üçüncü olan Nene Hatun Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğba Yıldırım ödüllerini Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ın elinden aldılar.

Genç Erkeklerbirincisi Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Fahrettin Çiftçi, aynı okuldan ikinci olan Yusuf Parlak ve yine aynı okuldan üçüncü olan Özcan Deniz

ödüllerini Menemen Garnizon Komutanı İbrahim Ethem Çağcı´nın elinden aldılar.

Ayrıca Boccia oyunlarında iki kez Türkiye Şampiyonu olan ve önümüzdeki yıl Japonya´da yapılacak olan Paralimpik Olimpiyatları´nda ülkemizi ve Menemen´i temsil edecek olan sporcumuz Hasan Çakır da ödülünü Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy´un elinden aldı.  Yazar ve şair Nurcan Reçber ise ödülünü Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu´nun elinden aldı. Reçber de kitabını hediye etti.

Ödüllerin takdimin ardından Menemen Belediyesi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü güreşçileri tarafından düzenlenen gösteri sergilendi. Ozan Yaman isimli öğrenci ?O Geliyor´ adlı şiiri seslendirdi. Menemen Anadolu Lisesi öğrencileri Trakya ve Ege yöresine ait Halk Oyunları gösterisiyle programa renk kattı. Program sonunda tüm grupların katılımı ile gerçekleştirilen final tablosu katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Haber: S. Derya BOSUT