Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


18 Mart Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ülke çapında olduğu gibi ilçemizde de anma programı gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ülke çapında olduğu gibi ilçemizde de anma programı gerçekleştirildi.

Askeri Şehitlikteki ilk törene; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay Feridun İşler, Belediye Başkanı Tahir Şahin, kamu kurumlarının daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, meslek odaları ve sivil toplum temsilcileri, oda başkanları, gaziler, şehit aileleri ve muhtarlar katıldı.

Kaymakam Yiğit, Garnizon Komutanı İşler ve Başkan Şahin tarafından şükran çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve akabinde İstiklal Marşımız seslendirildi.

?Minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz?

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Topçu Üsteğmen Özhan Oktay, ?Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve Cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde, elbiseleri dahi çıkarılmadan, kefensiz ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde yatan kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anmak üzere toplanmış buluyoruz.

18 Mart Çanakkale´nin geçilmeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilmeyeceğinin, Türk vatanının parçalanmayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür, işte bu sebepledir ki 18 Mart Yüce Meclisimiz tarafından 27 Haziran 2002 tarihinde 4768 sayılı yasa ile Şehitler Günü kabul edilmiştir.

Şehitlerimiz, Türk ?ün var olduğundan beri milli varlığını sürdürmek için: vatan, millet, bayrak ve hürriyet uğruna dün Çanakkale´de, Sakarya´da, Dumlupınar´da, Kore´de Kıbrıs´ta bugün El-Bab´da Afrin´de canlarını feda ettiler.

Onlar: Türklüğün üstün haysiyet ve itibarını şerefle temsil ederken destanlaştılar, aynı zamanda anıtlaştılar.

Vatan uğrunda canlarını veren tüm şehitlerimizi andığımız bu anlamlı günde Çanakkale´de Alay Komutanından son erine kadar şehit olan, 57´nci Alayı anmamak mümkün değildir. Halen, bu Şehitler Alayı´nın sancağı Avustralya´da Melbourn Müzesinde bir vitrinde sergilenmekte, altındaki levhada şu yazı yer almaktadır, "Bu Alay Sancağı, Gelibolu Savaş alanından getirilmiştir. Ama esir edilmemiştir. Çünkü Türk Ulusu´nun milli geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da ölü olarak altında yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selamlamadan geçmeyin."

Teröristle mücadelede, yurt içinde ve dışında pek çok erimizi, uzman erbaşımızı, astsubayımızı, subayımızı, polisimizi, doktorumuzu, öğretmenimizi, yüreğin vatan sevgisi ile yoğrulmuş nice vatandaşımızı şehit verdik. Onlar kahramandı? Onlar cesurdu? Vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda canlarını seve seve büyük Türk Milleti için verdiler. Bayrak ve Vatan için kutsal nöbet sırası bizdedir. Sizlere layık olmanın bilinci içinde dimdik vazife başındayız.  Emanetini daima yükseklerde taşıyacağız. Aziz şehitlerimiz ruhlarınız şad olsun? dedi.

Sonrasında Seyrek Villlakent Anadolu Lisesi öğrencileri Enise Varhan ve Emre Acar Albayrak günün anlamına uygun şiirler seslendirdiler.  Ardından Kaymakam Yiğit tarafından Şehitlik Defteri imzalandı. İlçe Müftüsü İsa Solmaz şehitler için dua ettirdi. Son olarak şehit aileleri ve katılımcılarla birlikte şehit mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı.

Askeri şehitliğin ardından Kubilay Kültür Merkezi´nde, Seyrek Villakent Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa geçildi. Çolpan İlhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın seslendirilmesi ile başladı.

?Çanakkale´de Tarih Yeniden Yazıldı?

Seyrek Villakent Anadolu Lisesi Müdürü Volkan Aktürk günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, ?Bugün tarih sayfalarına yazılmış en destansı zaferin; Çanakkale zaferimizin 103´üncü

yıldönümünü idrak ediyoruz ve yine bu gün Çanakkale cephesinde vatan toprağına karışmış 57 bin şehidimiz ile yine bu cephenin askeri kayıtlarına göre hastalıktan vefat etmiş, kaybolmuş, akıbeti belirlenememiş 200 bini aşkın şehidimizi; başka bir ifadeyle de 250 binden fazla şehidimizi yad ediyoruz. 

Çanakkale´de İslam´ın karşısında bir haçlı seferinin vuku bulduğunu, Çanakkale´de imanın imkanla çatıştığını, Çanakkale´de tarihin yeniden yazıldığını düşünürsek eğer o vakit çözebiliriz o vakit anlayabiliriz 103 sene önce ne yaşadığımızı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Zaferi, için şöyle diyor: ?Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur"

Bugün güya dünyaya hukuk dersi verenler, insanlık dersi verenler 103 seneden beridir hiç değişmemiştir. Irak´ta hikaye aynıdır, Halep´te, Afrin´de, Kerkük´te, Kudüs´te hikaye hep aynıdır.

Biz bir olursak mümkündür. Biz kenetlenirsek, inanırsak mümkündür. Çanakkale´nin öğrettiği, Çanakkale´nin ruhu, dersi, destanı budur. Gerçek tarih budur...? dedi.

Çanakkale´de Hazırlanan Sunum İzletildi

Konuşmanın ardından Villakent Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Kudret Kadem´in öncülüğünde öğrencilerin katılımıyla geçtiğimiz günlerde okul bünyesinde gerçekleştirilen Çanakkale gezisinde hazırlanan Çanakkale sunumu slayt eşliğinde izletildi.

Vatan için can verdiler

Sonrasında okulun Tiyatro Grubu öğrencilerinin, Çanakkale Şehitleri için hazırladıkları tiyatro oyunu sahnelendi. Vatan için can veren yiğitlerin duyguları sahneye yansıdı. Oyun esnasında öğrencilere bağlamada Cengiz Yıldız, gitarda Atıl İdi ve ritimde Nurdan Şehitoğlu eşlik ederken yine Cengiz Yıldız, Esin Malkoç ve Emre Albayrak birer türkü de seslendirdi.

Haber: S.Derya BOSUT