10. Fotoğraf Sergisini Açtı

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül Kurtuluş Şenlikleri kapsamında, araştırmacı yazar Oktay Özengin’in Menemen Tarihi Albümü 10. Fotoğraf Sergisi Cumhuriyet Meydanı’nda açıldı.

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül Kurtuluş Şenlikleri kapsamında, araştırmacı yazar Oktay Özengin’in Menemen Tarihi Albümü 10. Fotoğraf Sergisi Cumhuriyet Meydanı’nda açıldı. Menemen’in tarihine ait 65 fotoğrafın yer aldığı serginin yarın akşama kadar ziyarete açık olacağı belirtildi. Ayrıca Menemen Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün resim kursunda öğrencilerin yaptığı resimler de aynı sergide sergilenmekte.

Sergi açılışına Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, CHP İlçe Başkanı Serdar Değirmenci, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

100 Yılık Döneme Ait Fotoğraflar

Duygu ve düşüncelerini belirtmek üzere kürsüye davet edilen Oktay Özengin, “Bugün burada tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan güzel Menemen’imizin 1900-2000 yılları arasındaki 100 yıllık döneme ait tarihi fotoğraflar sergisini gezeceksiniz. Sergiyi gezenler eski Menemen’in güzelliklerini keşfedecek o güzelliklere hayran kalacaklar ve duygularını gizleyemeyecekler. Kurtuluş Şenlikleri kapsamında yer alan bu fotoğraf sergisini düzenleme imkanını bana sağlayan başta Belediye Başkanımız Serdar Aksoy’a, Kültür İşleri birimine ve bu sıcakta buraya gelen siz değerli dostlarımıza ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

7’nci Kitabı Yolda…

Tarih yazmanın zorluğuna değinen Özengin sözlerini şöyle sürdürdü, “Oturduğunuz yerde tarih yazamazsınız. Mutlaka evinizden dışarı çıkarak kütüphaneleri, arşivleri, üniversiteleri, şehirleri, şehirler yetmedi tüm Türkiye’yi, Türkiye yetmedi tüm dünyayı gezmek zorundasınız. Yazdığınız her bilginin mutlaka ve mutlaka bir belgesi, bir dayanağı olmalı ki siz tarih yazdım diyebilesiniz. Ben de bunu 30 sene önce kendime misyon edindim. Küçücük bir tarihi fotoğrafla başlayan bu serüven, bugün geldiğimiz noktada 2 bin 300 adetlik tarihi Menemen fotoğrafına sahibiz. Bugüne kadar 6 tane kitap yazdık bildiğiniz gibi. Buradan 7’ncisinin müjdesini veriyorum.  Menemen’in işgal yıllarını anlatan çok güzel bir kitap hazırladık. Önümüzdeki yıl kısmetse yayınlayacağız” şeklinde yeni kitabı hakkında da bilgi verdi.

“Kentin hafızasını bugüne taşıdığı için teşekkürler”

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy da konuşmasında, “Kentlerin, şehirlerin hafızaları önemlidir. Kenti kent yapan o hafızanın devam etmesidir. Çünkü o bir gelenektir, görenektir. Ve bu geleneği devam ettirdiği için, şehrin, kentin hafızasını bu günlere kadar taşıdığı için Oktay abimize çok çok teşekkür ediyorum, çok sağ olsun. Bizim kentlerimizin, çarpık kentleşmeden kaynaklı olarak, hafızasını kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Buna Menemen de dahildir. Şunun şurasında 40 yıl önceki, 50 yıl önceki, 100 yıl önceki döneme ait bir şekilde hafızamızı tazelemek için fotoğraflara bakmak zorunda kalıyoruz. Aslında çok acı bir olaydır bu. Bu tarihi yaşattığı ve bu güne kadar da getirdiği için Oktay abimize çok çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir görev yapıyor bana kalırsa ve önümüzdeki süreçte Oktay abimizle çalışmaya devam edeceğiz. Elinize sağlık, yüreğinize sağlık” diyerek sözlerini tamamladı.

“Menemen’in geçmişini gelecek kuşaklara aktarmakta”

Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak ise konuşmasında, “Malumunuz bu topraklar Anadolu yüzyıllardan beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Menemen’imiz de bu toprakların bir parçası olarak birçok dinden, değişik milletlerden insanlara yurtluk yapmış. Genel anlamda tarih yazanlar var. Fakat bir diğer önemli konu da yerelde ayrıntıya inerek araştırma yapmakta çok önemli. Belki tarihin genelinin gidişatını o yereldeki küçük ayrıntılar belirliyor, belki onlar gözden kaçıyor. İşte Oktay bey gibi incelemeci insanlar yereldeki ayrıntıları araştırıyor ve tarihi bilimin hizmetine sunuyor. Menemen’in tarihi ile ilgili hakikaten güzel çalışmalar yapmış. Menemen’in geçmişini gelecek kuşaklara aktarmak, bir yerdeki tarihin yaşaması anlamında önemli. Bu görevi yerine getirdiği için Oktay beye çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Özkaynak ve Başkan Aksoy tarafından Özengin’e çiçek ve plaket takdim edildi.

Haber: S. Derya BOSUT