Yanık Tedavi Ünitesi İsteniyor
Basın açıklamasına geçilmeden önce Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
Tarih: 28.9.2018 13:07:54/ 557okunma / 0yorum

Basın açıklamasına geçilmeden önce Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.  Türk Metal Sendika Başkanı Ali Ekber Tali yaptığı basın açıklamasında, “Bizim mücadelemiz genel başkanımız sayın Pevrul Kavlak önderliğinde tüm metal emekçilerinin alın terinin karşılığını aldığı, iş barışının hakça paylaşımla sağlandığı ve üreterek gelişen yarınlara umutla bakan bir Türkiye içindir. Bu bilinçle kenetlenen büyük Türk metal ailesinin yegane hedefi emeğe ve ülkemize hak ettiği değeri kazandırmaktır. Bugün burada Türk Metal Sendikası önderliğinde Aliağa bölgesinde faaliyet gösteren 20 binden fazla demir çelik işçisinin en büyük sorunlarından biri olan yanık ile sonuçlanan iş kazalarında yaşadığımız zorlukların önüne geçebilmek, sesimizi herkese duyurmak, yetkililerden yardım istemek için toplandık” şeklinde bir araya gelme amaçlarını açıkladı.

Aliağa bölgesine yanık ünitesi "ihtiyaç değil şarttır"

Tali sözlerini şöyle sürdürdü; “İzmir´de demir çelik üretiminin yoğun olarak yapıldığı Aliağa´da bir yanık ünitesi yok. Yanık tedavisinde en ufak bir hata, gecikme ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. İşyerlerinde alınan önlemlere rağmen öngörülemeyen bazı aksaklıklarla iş kazaları yaşanabiliyor. 1700 derece sıcaklıkta demir eritiyoruz. Yaşanan iş kazaları sonucu oluşan yanıklar açık ve vücutta ağır tahribat yaratacak şekilde oluşabiliyor. Bu durumlarda bizler için ilk müdahale çok önemli. Yapılan yanlış bir ilk müdahale tedaviyi geciktiriyor, hatta ölüme yol açabiliyor. İlk müdahale Aliağa Devlet Hastanesi´nde yapılıyor. Aliağa Devlet Hastanesinde "Yanık Servisi " yok. Az önce de bahsettim bizler 1700 derece ısıda hurdaları eriterek çelik üretiyoruz. Sık sık yanık vakaları ile karşı karşıyayız. Çoğu zaman ufak yanıklarla kazaları atlatabilsek de bazı kazalarda vücutta oluşan yanıkların iyileşmesi aylar alabiliyor. Yanık ile oluşan yaralar açık yaralar. Bu sebep ile enfeksiyon riskine karşılık tam teşekküllü bir yanık merkezinde tedavi olunması gerekiyor. Aksi takdirde tedavi süreci uzuyor ya da ölümle sonuçlanıyor. Biz 1999 yılında da bu acıyı yaşadık. Potanın düşmesi sonucu 4 arkadaşımız hayatını kaybetti. 20´ye yakın işçi kardeşimiz uzun süre hastanede tedavi oldular. Bölgemizde en son ölümcül kazanın yaşandığı 2 ayrı fabrikada Ali Gür ve Evren Erik arkadaşımız yanıktan dolayı hayatlarını kaybettiler. Mevlüt Demir arkadaşımızın tedavisi halen Ege Üniversitesi´nde devam etmektedir. Bölgemizde 3 büyük fabrikadan İzmir Demir Çelik, Habaş Ege Çelik´de yanıkla sonuçlanan toplam 664 iş kazası yaşanmış. Bize en yakın yanık ünitesi olan hastahane Bozyaka´da eğer Bozyaka´da yer yok ise şehir dışı yanık merkezleri aramaktayız. Bu da çok ciddi zaman kaybı ve vücutta çok büyük tahribata yol açıyor. Bütün demir çelik işçileri adına, Türk Metal Sendikası önderliğinde haykırıyoruz. Aliağa bölgesine yanık ünitesi "ihtiyaç değil şarttır".

Biz bu konu ile ilgili olarak sosyal medyada bir imza kampanyası başlattık. Çalışan arkadaşlarımızın sıkıntılarını anlattıkları videolar çekip sosyal medyada paylaştık. Buradan yetkili tüm makamlara sesimizi duyurmak istiyoruz. Ekmek parası kazanıp emeğinin karşılığıyla çocuklarını büyütmek için zor şartlarda çalışan demir çelik işçisi kardeşlerimiz için tüm tedbirlerin işyerleri tarafından alınması yönünde yaptırımlarımız devam edecektir. İş güvenliği tedbirlerinin yetersizliği yada risk oluşturduğunu düşündüğümüz durumlarda çalışmayacağız. İşyerlerindeki temsilci arkadaşlarımız iş güvenliği hakkında alınan kararların sonuna kadar takipçisi olacaktır. Biz üzerimize düşen tüm gerekliliklerin yerine getirilmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Aynı hassasiyeti ilgili makamlardan bekliyoruz.

Çünkü bu artık yaşadığımız acı tecrübelerle yanık ünitesinin zorunlu olduğunu herkesin kabul ettiği bir durum. Oluşabilecek herhangi bir yanık vakalarında da ilk müdahalenin hemen yapılabilmesi için tam teşekküllü bir yanık ünitesinin oluşturulmasını istiyoruz.

Bu konu ile ilgili yetkili tüm makamların bu haklı talebimize destek olacağına güveniyoruz. Tüm dileğimiz iş kazalarının yaşanmadığı sağlıklı iş ortamlarıdır. Biz sık sık yaşanan yanık vakalarında işçiler olarak müdahale nasıl olacak diye diken üstünde olmaktan sıkıldık, yorulduk. Haklı talebimizin tüm yetkili birimlere ulaşmasını diliyor, bize destek olan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum”

Erhan ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yanık Tedavi Ünitesi İsteniyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ