Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
Tarih: 12.10.2018 11:57:07/ 3194okunma / 0yorum

Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.

Öncelikle pamuk üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, bu konu hakkında oda olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak pamuk işletmeleri ve tüccarların düşük randımanla pamuk alması nedeniyle oda tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ilettikleri yazıyı katılımcılarla paylaştı. 

“Maliyet hesabımıza göre her şey ortada”

Pamuk üreticisinin çok zor durumda olduğuna dikkat çeken Başkan Karagöl, “Mazot fiyatları malum. Bir depo mazot 800 lira. Pamukta hem çekirdek farkı yok hem de randıman düşük tutuldu bu yıl. 2018 yılı pamuk üretim maliyeti hesabımıza göre pamuğun bize maliyeti 3 lira 86 kuruş. Şu an pamuk borsada 3 lira 80 kuruş. Bu hesapta bile her şey ortada. Bir diğer konu da nasıl çiftçi üretirken bazı zorunlulukları varsa tüccarın da bir takım zorunlulukları var. O da yükümlülüklerini yerine getirsin. O da bizle birlikte mücadeleye katılsın. Bu iş çiftçiye vurmakla olursa biz seneye üretmeyiz. O da fabrikasını depo diye kiraya verir. Aslında depo olarak bile veremez. Ülkede ekonomi biterse o fabrikayı ancak kümes olarak kullanabilir” diye görüş belirtti.

Ayrıca Ulusal Pamuk Konseyine de bu sorunun taşındığını belirtti. Bu duruma müdahale edilmesinin önemine işaret eden Başkan Karagöl, “Yoksa pamuk primi bile tehlikede diye düşünüyorum. O anlamda bizleri anlasınlar, duysunlar ve primimize el uzatmasınlar. Pamuk primlerinde yüzde 30 bir daralma olacak deniyor. Uyarıda bulunmak görevimiz” şeklinde yetkililere seslendi.

“Randımanı ölçmeden beyan ediyorlar”

Pamuk üreticisi Recai Önal, “Bugün burada pamuk üreticilerinin sorunlarını paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son günlerde serbest piyasa ekonomisinde dünya piyasasında 13 TL olan pamuk Türkiye´de şu anda 9.5 TL´ye tekstilci tarafından alınıyor, çırçırcı tarafından satılıyor. Bu yıl maliyet fiyatlarında yüzde 100´e ulaşıldı. Geçen yıl 3.8 olan akaryakıt, bu yıl 6.3, bu en küçük bir örneği. Geçen yıl 2.8 olan pamuğumuz da şu anda 3.6´larda. Yağmur yağdıktan sonra randımanlar biraz daha düştü diyerek belki de 5´e çekecekler. Bu problem aslında hepimizin problemi, çırçırcının da, tekstilcinin de. Ama en büyük sıkıntı üreticinin. Bunu beraber çözmek zorundayız. Fakat bu yıl öyle bir sıkıntı ile karşılaştık ki, 4 tane çırçırcı bir araya gelip biz 40 randımandan pamuk alacağız diye beyan ettiler. Rutubeti öne sürdüler. Fakat bu randımanı da ölçmeden beyan ettiler. Bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Diğer bölgelerde mesela Aydın´da bu daha hakkaniyetle yapılıyor. Hepimizin sorunu olan bu sorunun, lobilerle ortak bir şekilde çözülmesi gerekir. Aksi takdirde üretim olmayacak. Üretim de olmadığı zaman pamuk çok yönlü bir bitki olduğu için yani çok katma değer ürettiğinden burada büyük vergi kayıpları olacak. Bu çerçevede bunun ivedilikle çözülmesi lazım. Geldiğimiz noktada ortak çözüm bulmamız lazım. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bu fiyat politikası izlenirse gelecek sene üretim yapmanın mümkün olmayacağı kanaatini taşıyoruz” diye ifade etti.

“Çiftçinin emeğini yemesinler!”

Bir diğer pamuk üreticisi Vecdi Manavoğlu da randıman konusuna dikkat çekerek, “Bu randıman konusunda her gelen pamuktan numune alsınlar Tariş´teki gibi. Herkes randımanını bilsin, 40´sa 40 45´se 45. Çiftçinin emeğini yemesinler. Bir de borsayı gerçek seviyesine çeksinler. Bir konu da var ki daha önceleri dünya borsaları düşük deniyordu, şimdi dünya borsaları yüksek niye almıyorlar? O da ayrı bir soru” şeklinde görüş belirtti. 

“Pamukta 40 randımanı kabul edemiyoruz”

Pamuk üreticileri adına söz alan Necmi Yılal ise, “Biz randıman için geldik buraya.  Tüccarın 40 randıman demesi üzerine çare aramaya başladık. Ben Tariş´e randıman yaptırdım bu yıl, 44 randıman geldi bizim pamuğumuz. Bunlar 40 demek istiyor. Bu şekilde biz kaderimize küseriz. Bunu kabul edemiyoruz, çok düşük. Bu şartlarda seneye pamuk da ekilmez zaten” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
Geçen hafta bahsettiğim gibi diş hekimine başvuru sebebi genellikle ağrıdır
GERÇEK ÖLÜM
GERÇEK ÖLÜM
Ölüm gerçeği ile ilk karşılaştığımda henüz altı yaşındaydım. O gün derin bir üzüntü hissettiğimi hatırlıyorum.
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
Son yıllarda gündemi meşgul eden konularından birisi de “deve sidiği içmenin peygamberimiz tarafından önerildiği” konusundaki konuşmalar, açıklamalardır. Günümüzde devenin sidiğini içmenin dinen tavsiye edildiğini savunan birçok şahıs var.
ON KASIM
ON KASIM
Üzgün bugün vatan ulus Edirne´den Van´a yurdumuz Üzgün Ankara albayrağımız VATAN BAŞIN SAĞOLSUN
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.
KARAGÖL´E DOKUNMA
KARAGÖL´E DOKUNMA
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Menemen´den STK´lar ve farklı siyasi parti temsilcilerden oluşan heyet, “katliama dur” diyenlere teşekkür etmek için Ankara´ya ziyaret gerçekleştirdi.
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Menemen Muharip Gaziler Derneği İlçemiz Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
2017 yılından bu yana Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Op. Dr. Yalçın Yıldırım, AK Parti´den Menemen Belediye Başkan Aday Adaylığı için dosyasını geçtiğimiz salı günü ilçe teşkilatına sundu.
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
Trafikte gerçekleşen yeni düzenlemeleri şoför esnafı ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu öncelikle taksici esnafını kapsayan yeni düzenlemelerle sözlerine başlayarak, “Ülke çapında tüm taksici esnafına yönelik yapılan yeni çalışmayı bakanlık düzenledi.
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz lider Menemen Belediyespor, evinde Bugsaşspor´u 4-0 yenerek son 7 maçta 6´ncı galibiyetini elde etti.
1950  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - AĞUSTOS)
1950 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında Demokrat Parti İzmir Milletvekili Behzat Bilgin´in Menemenli çiftçilerimizin sorunlarına gösterdiği ilgi ve alaka gelmektedir. Bilgin, sayısız kez Menemen ve köylerini ziyaret ederek notlar almış ve bunları bakanlıklara bildirme sözü vermiştir.
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 65 yıldır üretenin yanında yer alan Şekerbank, Menemen Ziraat Odası ile protokol imzaladı. Banka imzalanan protokol kapsamında, bölge üreticilerinin nakit ihtiyaçlarını uygun faiz oranlarıyla karşılıyor ve kredi geri ödemelerini yılda bir hasat zamanında yapmalarına imkân sağlıyor.
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
6 Kasım 2018 tarihinde, İzmir Barosu Menemen Temsilcisi´nin seçimi yapıldı. Menemen´de görev yapan avukatların katılımı ile gerçekleşen seçimler sonucunda, iki yıldır bu görevi yürüten Av. Koray Yücel, oybirliği ile tekrar seçildi.
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
Diş tedavilerinizi yaptırırken önceliğiniz kendi dişlerinizi korumak olmalı. Ne yazık ki diş hekimine başvurma sebebimiz bizim ülkemizde ağrı ve diş eksikliği. Koruyucu uygulamalar önceliğimiz değil.
İYİ BİR DİLEK
İYİ BİR DİLEK
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın… Bahçede oynayan Elfe, Sarp, mama sandalyesinde Arya.
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
Geçen pazar Alaniçi Köyü´nde yapılan “Karagöl´de ağaç kıyımına son” temalı köy şenliğine katıldım ve bir konuşma yaptım. Önceleri gibi bu konularda kahvehane buluşmaları, basın açıklamaları yapılmıştı.
MUKADDES TOPRAK
MUKADDES TOPRAK
ALBAYRAKLA SÜSLÜ VATANSIN TÜRKİYEMSİN CENNET CİHANSIN YÜREKLERDE SEVGİSİN CANSIN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
CUMHURİYET COŞKUSU
CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
ADD´den Cumhuriyet Balosu
ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Orhan Hovardakaya ile Karşıyakalı Orhan´ın Yeri diye bilinen Kumtepe mevkiindeki çiftliğinde sohbet ettik.
İzmir
15 Kasım 2018 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
15 °C
7 °C
Cuma
Bulutlu
15 °C
7 °C
Cumartesi
Sağanak
16 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
E-Gazete
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ