Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.
Tarih: 21.9.2018 11:58:08/ 459okunma / 0yorum

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.

 

Yerelde kalkınma hedefiyle Türkiye´ye örnek uygulamaları hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Üretici Dostu Menemen Belediyesi katkı koydu, Menemen Ziraat Odası üreticilerin yüzünü güldürecek ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´na kavuştu.

 

Menemen Kesik´te konumlandırılan makine parkının açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in yanı sıra İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Bürokratlar, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Gaziler, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

2.7 MİLYONLUK DEV FİLO

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Ziraat Odası´nın kullanımına sunulan Tarım Makineleri Parkı´na 1 adet 120 Hp traktör, 1 adet lazerli tesviye makinesi, 1 adet havalı ekim makinesi, 1 adet dal parçalama makinesi, 1 adet kıvrak freze makinesi ve 1 adet dip kazan alarak bölgedeki tarımsal üretime önemli katkı koydu. Araç ve ekipmanların bulunduğu arazi, Menemen Belediyesi tarafından 10 yıllığına Menemen Ziraat Odası´na tahsis edildi. Büyükşehir belediyesi de ayrıca, araçların park edildiği alanın üzerini kapattı.

 

Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda, üretimde kaliteyi artırmak ve kırsalda kalkınmayı desteklemek amacıyla 18 ilçenin Ziraat Odası´na 2.7 milyon liralık tarım makinesi dağıttı. Aliağa, Bayındır, BergamaBeydağDikiliFoçaKaraburunKemalpaşaKınık, Kiraz, Menderes, Menemen, SelçukTireTorbalı ve Urla ziraat odalarına dağıtılan 147 tarım makinesinin içinde traktör, ilaçlama, hayvan gübresi serpme, dal parçalama, zeytin hasat, mısır silaj, gübre atma, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesi bulunuyor.

 

 

SON VİRAJDAYIZ

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk tarımının uzun yıllardan beri ihmal edildiğini belirterek İzmir´de bu makus talihi yenebilmek için yoğun emek harcadıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Süt üreticisini, çiçekçiyi, fidancıyı, meyveciyi desteklerseniz, çiftçiyi kalkındırırsınız. Bunu yaparsanız ülkeyi kalkındırırsınız. Çiftçilik zor ve meşakkatli bir iştir. Biz bu mantık ve politikayla gidersek yakında bu tarlaları işleyecek adam bulamayacağız. Menemen Ovası´nda binlerce yıldır tarım yapılıyor. Burada bir tarım geleneği var. Bugün onu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız."

 

DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Önümüzdeki süreçte kırsaldaki işbirliğinin pazarlama boyutuna taşınacağı vurgusunu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Bugüne kadar hangi siyasi görüşten olursa olsun, çiftçilerle görüştüğümde herkes kapısını sonuna kadar açtı. Birbirimize güven tesis ettik. Güvendikten sonra yürünmeyecek yol yok. İster dikenli olsun, ister taşlı olsun" dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, daha yapacak çok işler olduğunu da belirterek sağlanan bu işbirliğini bozmaya yönelik çabalara karşı üreticilerin dikkatli olmasını istedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “El birliğiyle, gönül birliğiyle her işi başaracak birikime, eğitime, inanca ve birbirimize güvene sahibiz. Bu olduktan sonra bize gayret düşer. Hep beraber yolumuzu aydınlatacağız, ekmeğimizi kazanacağız. Tarımda ithalat-ihracat farkının bu ülkenin aleyhine olması diye bir şeyi kabul etmek mümkün değildir. Tohumumuzu da üreteceğiz, gübremizi de üreteceğiz. Örgütleneceğiz, güçleneceğiz. Bunu İzmir´de bir nebze başardık. Bu modelin karşısında olan yerli ve yabancı kişi ve gruplar mutlaka çıkacaktır. Onun için uyanık olup dedikoduların etkisinde kalmamamız gerekiyor. Şimdiye kadar kimse ses çıkarmadı. Ama artık lokma büyüdü. Bundan sonra istemeyen çok olacak. Onun için uyanık olalım."

 

AZİZ KOCAOĞLU MODELİ

Menemen´in ekonomisinde tarımın önemli bir yeri olduğuna işaret eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasında; "Bugün burada yine ilçemiz için, tarımımız için, köylümüz için, çiftçimiz için önemli bir projeyi hayata geçirmenin, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ziraat Odası Başkanımızla birlikte güzel bir iş çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Menemen Belediyesi olarak tarıma destek vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Geçmiş dönemlerde traktör, taş toplama makinesi, tesviye makinesi gibi hediyelerimiz oldu. Yaklaşık 2 bin m2´lik bu alanı tahsis ettik. Ama bu destekler de yetmez.  İzmir Büyükşehir Belediyesi zaten inanılmaz bir şekilde tüm tarıma destek veriyor. Ova yollarından başladı, daha sonra da Tarım Dairesi Başkanlığı´nı kurarak desteklerine devam etti. Türkiye´deki tarım politikalarıyla dünyadaki tarım politikalarını azıcık incelersek çok farklı olduğunu görürüz. Amerika´da 5 yıl sonra 10 yıl sonra çiftçi, köylü ne dikeceğini biliyor. Türkiye´deki çiftçi ve köylü ne dikeceğini bir sene sonra bilmiyor. Hangi ürün para ediyorsa seneye onu dikiyor. Böyle bir tarım politikası olmaz. Dünyaya yeten bir tarım ülkesiyken bakıyorsun şimdi samanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Büyükbaş hayvanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Bunlar son 15 yılda uygulanan yanlış tarım politikalarının sonucu. Ben bu İzmir´de uygulanan bu tarım modeline ‘Aziz Kocaoğlu modeli´ diyorum. Ben biliyorum ki, dünya ve Türkiye ekonomisi üzerinde yeterli bilgiye sahip Aziz Başkan bu destekleri verirken, İzmirli çiftçiye ve üreticiye destek vermekle kalmıyor; Türkiye´nin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Esas olan Türkiye´dir, esas olan ülkedir. Daha da destek verecektir, hiçbir şüphemiz yok, hiçbir endişemiz yok. İnşallah önümüzdeki dönemde de Aziz Başkanı yine Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında göreceğiz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE GÜÇLÜYÜZ

Sınırları Türkiye´yi aşan İzmir Modeli´nin aslında İzmir Büyükşehir Modeli olarak anılması gerektiğini belirten İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, "2006 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarıma verdiği hizmetlerle üreticileri ayağa kaldırdı. Çiftçilerin lokmasını büyüten yatırımların yanı sıra bizlere de örnek olan birçok çalışmayı hayata geçiren Aziz Başkan sayesinde artık daha güçlüyüz" diye konuştu.

 

ÜRETİCİ ZORDA

Zor günler geçiren üreticinin yüzünü güldüren ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´nın açılışında konuşan Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl ise;  Maliyetlerin ve mazot fiyatlarının doların istikrarsız yükselmesi sonucu aşırı arttığından çiftçi zorlanmasına rağmen üretimini devam ettirmektedir. Böyle bir süreçte Menemen Ziraat Odası, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Menemen Belediye Başkanlığımız birlikte böyle bir makine parkı yaptık. Birlikte çiftçilerimize çok daha güzel hizmetler sunacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın tarıma verdiği önem Tarım Daire Başkanlığı´nın kurulması ve çalışmalarından bellidir. Menemen çiftçileri olarak biz de buradan payımıza düşeni almaktayız. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve her zaman yanımızda olan Menemen Belediye Başkanımız Tahir Şahin olmak üzere tüm Menemenli çiftçilerimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Törenin sonunda Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e plaket ve toprak vazo hediye etti. Başkan Kocaoğlu ve Başkan Şahin, daha sonra ilk pamuk hasadına katıldı.

 Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır.
BİR ÇİFT KANAT
BİR ÇİFT KANAT
Yazarlar»Melek BALSEVEN BİR ÇİFT KANAT Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; Tarih: 12.10.2018 12:05:32 / 0okunma / 0yorum Melek BALSEVEN Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır.
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
Birkaç hafta önceki bir yazımda menemen yemeği tarifi verirken çocukluğumda bizim evde pek menemen yemeği pişmediğini söylemiştim.
MEHMET ŞEN
MEHMET ŞEN
Yörük soyundan Karakuzu kökenli Adil zeki münevver müşerref düzenli Hayırsever olgun yakışıklı görkemli MEKANIN CENNET OLSUN MEHMET ŞEN
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri  ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Spora ve sporcuya verdiği önemli desteklerle bilinen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kesik Mahallesi´nde inşa edilen Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri´nin kapılarını gazetemize açtı.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
1 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesine göre ülke genelinde 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmişti. Buna göre, Kaymakam Gülihsan Yiğit´ten boşalan makama Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak atanmıştı.
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
   Kırmızı Düdükle İKAZ
Kırmızı Düdükle İKAZ
İçişleri Bakanlığı´nca çocuklara trafik bilinci aşılamak amacıyla ülke genelinde uygulamaya konulan Kırmızı Düdük kampanyası, ilçemizde de Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bölge Trafik, Şehir İçi Trafik ve Jandarma Trafik Timi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
İlçemiz Kasımpaşa Mahallesi´nde büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi´nin bünyesinde hayırsever işadamı Faruk Demir´in katkılarıyla yapılan 4 derslikli anasınıfı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.
1949  YILINDA MENEMEN  (AĞUSTOS-ARALIK)
1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Menemen´de de MEBGEM tarafından kutlandı.
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta geçtiğimiz haftalarda Tuzlaspor´a 4-0 yenilerek liderliği kaybeden temsilcimiz Menemen Belediyespor, bu hafta küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Fethiyespor´la oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Menemen Avcılar Kulübü Derneği bu alanda Türkiye´de daha önce gerçekleştirilmemiş bir geziyi organize ederek Konya- Beyşehir´de faaliyet gösteren Kral Arms ve Huğulu Av Tüfekleri Kooperatifini ziyaret etti.45 kişi olarak gerçekleştirilen bu gezide üyeler aileleriyle birlikte geziye katılarak tüfek fabrikalarını gezdiler.
Bodrum´da Şifa Kampı
Bodrum´da Şifa Kampı
Hayatındaki yoğun stresin fiziksel ve ruhsal etkilerine çözüm ararken yolu yoga ile kesişen Nergis Aslı Temel, kendi gerçekliğinize öz´ünüze yolculukta, kendinizi sevme ve potansiyellerinizi keşfetme yolunda, ‘Güneşini Sev´ konseptiyle27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Bodrum´da bir şifa kampı düzenliyor.
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İzmir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genç Erkekler Kategorisi, 4 grupta toplam 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor. Ligde B grubunda yer alan İnovital Figes Spor kulübü, 09 Ekim Salı günü Halkapınar Spor Salonu´nda oynanan maçta SİBA Spor Kulübü ile karşılaştı.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Sabahat-Adnan Baral çiftinin kızları Emel, Zübeyde-Öztekin Bulut çiftinin oğulları Hakan ile dünya evine girdi.
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,6 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
Diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca insanı ilgilendiren ve kontrol altında olmazsa ciddi etkileri olan bir hastalık. Şeker hastalığında azalan bağışıklık sistemi ve iyileşmenin de buna bağlı olarak zorlaşması diş tedavilerini de olumsuz etkiliyor
DEĞİŞEN GERÇEKLER
DEĞİŞEN GERÇEKLER
Sadece belgeselcilerden değilim ancak, belgesel izlemeyi severim. Aksiyon filmleri izlemem, ancak zaman zaman fırtınalı kasırgalı Hollywood filmleri izlemişliğim vardır.
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
“İyi olamadığını” söyleyen hastasına, “ilaçlarını düzenli kullanırsan iyi olursun” cevabını veren bir psikiyatri hekimi, hastanın kendisi ile alay edildiğini düşünmesi üzerine tabanca ile vurularak öldürüldü.
DELİ MEHMET
DELİ MEHMET
Öfkeyle geldi süpürdü Evlerin çatılarını götürdü
İzmir
16 Ekim 2018 Salı
Bugün
Güneşli
25 °C
15 °C
Çarşamba
Güneşli
26 °C
16 °C
Perşembe
Fırtına
25 °C
16 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
E-Gazete
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ