Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.
Tarih: 21.9.2018 11:58:08/ 544okunma / 0yorum

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.

 

Yerelde kalkınma hedefiyle Türkiye´ye örnek uygulamaları hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Üretici Dostu Menemen Belediyesi katkı koydu, Menemen Ziraat Odası üreticilerin yüzünü güldürecek ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´na kavuştu.

 

Menemen Kesik´te konumlandırılan makine parkının açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in yanı sıra İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Bürokratlar, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Gaziler, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

2.7 MİLYONLUK DEV FİLO

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Ziraat Odası´nın kullanımına sunulan Tarım Makineleri Parkı´na 1 adet 120 Hp traktör, 1 adet lazerli tesviye makinesi, 1 adet havalı ekim makinesi, 1 adet dal parçalama makinesi, 1 adet kıvrak freze makinesi ve 1 adet dip kazan alarak bölgedeki tarımsal üretime önemli katkı koydu. Araç ve ekipmanların bulunduğu arazi, Menemen Belediyesi tarafından 10 yıllığına Menemen Ziraat Odası´na tahsis edildi. Büyükşehir belediyesi de ayrıca, araçların park edildiği alanın üzerini kapattı.

 

Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda, üretimde kaliteyi artırmak ve kırsalda kalkınmayı desteklemek amacıyla 18 ilçenin Ziraat Odası´na 2.7 milyon liralık tarım makinesi dağıttı. Aliağa, Bayındır, BergamaBeydağDikiliFoçaKaraburunKemalpaşaKınık, Kiraz, Menderes, Menemen, SelçukTireTorbalı ve Urla ziraat odalarına dağıtılan 147 tarım makinesinin içinde traktör, ilaçlama, hayvan gübresi serpme, dal parçalama, zeytin hasat, mısır silaj, gübre atma, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesi bulunuyor.

 

 

SON VİRAJDAYIZ

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk tarımının uzun yıllardan beri ihmal edildiğini belirterek İzmir´de bu makus talihi yenebilmek için yoğun emek harcadıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Süt üreticisini, çiçekçiyi, fidancıyı, meyveciyi desteklerseniz, çiftçiyi kalkındırırsınız. Bunu yaparsanız ülkeyi kalkındırırsınız. Çiftçilik zor ve meşakkatli bir iştir. Biz bu mantık ve politikayla gidersek yakında bu tarlaları işleyecek adam bulamayacağız. Menemen Ovası´nda binlerce yıldır tarım yapılıyor. Burada bir tarım geleneği var. Bugün onu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız."

 

DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Önümüzdeki süreçte kırsaldaki işbirliğinin pazarlama boyutuna taşınacağı vurgusunu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Bugüne kadar hangi siyasi görüşten olursa olsun, çiftçilerle görüştüğümde herkes kapısını sonuna kadar açtı. Birbirimize güven tesis ettik. Güvendikten sonra yürünmeyecek yol yok. İster dikenli olsun, ister taşlı olsun" dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, daha yapacak çok işler olduğunu da belirterek sağlanan bu işbirliğini bozmaya yönelik çabalara karşı üreticilerin dikkatli olmasını istedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “El birliğiyle, gönül birliğiyle her işi başaracak birikime, eğitime, inanca ve birbirimize güvene sahibiz. Bu olduktan sonra bize gayret düşer. Hep beraber yolumuzu aydınlatacağız, ekmeğimizi kazanacağız. Tarımda ithalat-ihracat farkının bu ülkenin aleyhine olması diye bir şeyi kabul etmek mümkün değildir. Tohumumuzu da üreteceğiz, gübremizi de üreteceğiz. Örgütleneceğiz, güçleneceğiz. Bunu İzmir´de bir nebze başardık. Bu modelin karşısında olan yerli ve yabancı kişi ve gruplar mutlaka çıkacaktır. Onun için uyanık olup dedikoduların etkisinde kalmamamız gerekiyor. Şimdiye kadar kimse ses çıkarmadı. Ama artık lokma büyüdü. Bundan sonra istemeyen çok olacak. Onun için uyanık olalım."

 

AZİZ KOCAOĞLU MODELİ

Menemen´in ekonomisinde tarımın önemli bir yeri olduğuna işaret eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasında; "Bugün burada yine ilçemiz için, tarımımız için, köylümüz için, çiftçimiz için önemli bir projeyi hayata geçirmenin, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ziraat Odası Başkanımızla birlikte güzel bir iş çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Menemen Belediyesi olarak tarıma destek vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Geçmiş dönemlerde traktör, taş toplama makinesi, tesviye makinesi gibi hediyelerimiz oldu. Yaklaşık 2 bin m2´lik bu alanı tahsis ettik. Ama bu destekler de yetmez.  İzmir Büyükşehir Belediyesi zaten inanılmaz bir şekilde tüm tarıma destek veriyor. Ova yollarından başladı, daha sonra da Tarım Dairesi Başkanlığı´nı kurarak desteklerine devam etti. Türkiye´deki tarım politikalarıyla dünyadaki tarım politikalarını azıcık incelersek çok farklı olduğunu görürüz. Amerika´da 5 yıl sonra 10 yıl sonra çiftçi, köylü ne dikeceğini biliyor. Türkiye´deki çiftçi ve köylü ne dikeceğini bir sene sonra bilmiyor. Hangi ürün para ediyorsa seneye onu dikiyor. Böyle bir tarım politikası olmaz. Dünyaya yeten bir tarım ülkesiyken bakıyorsun şimdi samanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Büyükbaş hayvanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Bunlar son 15 yılda uygulanan yanlış tarım politikalarının sonucu. Ben bu İzmir´de uygulanan bu tarım modeline ‘Aziz Kocaoğlu modeli´ diyorum. Ben biliyorum ki, dünya ve Türkiye ekonomisi üzerinde yeterli bilgiye sahip Aziz Başkan bu destekleri verirken, İzmirli çiftçiye ve üreticiye destek vermekle kalmıyor; Türkiye´nin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Esas olan Türkiye´dir, esas olan ülkedir. Daha da destek verecektir, hiçbir şüphemiz yok, hiçbir endişemiz yok. İnşallah önümüzdeki dönemde de Aziz Başkanı yine Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında göreceğiz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE GÜÇLÜYÜZ

Sınırları Türkiye´yi aşan İzmir Modeli´nin aslında İzmir Büyükşehir Modeli olarak anılması gerektiğini belirten İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, "2006 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarıma verdiği hizmetlerle üreticileri ayağa kaldırdı. Çiftçilerin lokmasını büyüten yatırımların yanı sıra bizlere de örnek olan birçok çalışmayı hayata geçiren Aziz Başkan sayesinde artık daha güçlüyüz" diye konuştu.

 

ÜRETİCİ ZORDA

Zor günler geçiren üreticinin yüzünü güldüren ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´nın açılışında konuşan Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl ise;  Maliyetlerin ve mazot fiyatlarının doların istikrarsız yükselmesi sonucu aşırı arttığından çiftçi zorlanmasına rağmen üretimini devam ettirmektedir. Böyle bir süreçte Menemen Ziraat Odası, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Menemen Belediye Başkanlığımız birlikte böyle bir makine parkı yaptık. Birlikte çiftçilerimize çok daha güzel hizmetler sunacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın tarıma verdiği önem Tarım Daire Başkanlığı´nın kurulması ve çalışmalarından bellidir. Menemen çiftçileri olarak biz de buradan payımıza düşeni almaktayız. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve her zaman yanımızda olan Menemen Belediye Başkanımız Tahir Şahin olmak üzere tüm Menemenli çiftçilerimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Törenin sonunda Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e plaket ve toprak vazo hediye etti. Başkan Kocaoğlu ve Başkan Şahin, daha sonra ilk pamuk hasadına katıldı.

 Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
Ali ?ye düşman olan Allah? a düşman olur.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ