Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.
Tarih: 21.9.2018 11:58:08/ 631okunma / 0yorum

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde Menemen´in Kesik Mahallesi´nde kurulan “Ortak Tarım Makineleri Parkı" törenle hizmete açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız" uyarısı yaparken, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise “Aziz Kocaoğlu Modeli” diye adlandırdığı tarım politikaları ile İzmir´de üreticinin yüzünün güldüğünü ifade etti.

 

Yerelde kalkınma hedefiyle Türkiye´ye örnek uygulamaları hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Üretici Dostu Menemen Belediyesi katkı koydu, Menemen Ziraat Odası üreticilerin yüzünü güldürecek ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´na kavuştu.

 

Menemen Kesik´te konumlandırılan makine parkının açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in yanı sıra İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Bürokratlar, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Gaziler, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

2.7 MİLYONLUK DEV FİLO

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Ziraat Odası´nın kullanımına sunulan Tarım Makineleri Parkı´na 1 adet 120 Hp traktör, 1 adet lazerli tesviye makinesi, 1 adet havalı ekim makinesi, 1 adet dal parçalama makinesi, 1 adet kıvrak freze makinesi ve 1 adet dip kazan alarak bölgedeki tarımsal üretime önemli katkı koydu. Araç ve ekipmanların bulunduğu arazi, Menemen Belediyesi tarafından 10 yıllığına Menemen Ziraat Odası´na tahsis edildi. Büyükşehir belediyesi de ayrıca, araçların park edildiği alanın üzerini kapattı.

 

Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda, üretimde kaliteyi artırmak ve kırsalda kalkınmayı desteklemek amacıyla 18 ilçenin Ziraat Odası´na 2.7 milyon liralık tarım makinesi dağıttı. Aliağa, Bayındır, BergamaBeydağDikiliFoçaKaraburunKemalpaşaKınık, Kiraz, Menderes, Menemen, SelçukTireTorbalı ve Urla ziraat odalarına dağıtılan 147 tarım makinesinin içinde traktör, ilaçlama, hayvan gübresi serpme, dal parçalama, zeytin hasat, mısır silaj, gübre atma, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesi bulunuyor.

 

 

SON VİRAJDAYIZ

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk tarımının uzun yıllardan beri ihmal edildiğini belirterek İzmir´de bu makus talihi yenebilmek için yoğun emek harcadıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Süt üreticisini, çiçekçiyi, fidancıyı, meyveciyi desteklerseniz, çiftçiyi kalkındırırsınız. Bunu yaparsanız ülkeyi kalkındırırsınız. Çiftçilik zor ve meşakkatli bir iştir. Biz bu mantık ve politikayla gidersek yakında bu tarlaları işleyecek adam bulamayacağız. Menemen Ovası´nda binlerce yıldır tarım yapılıyor. Burada bir tarım geleneği var. Bugün onu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tarımın kalkınması ya da iyice yerlerde sürünmesi konusunda artık son virajdayız."

 

DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Önümüzdeki süreçte kırsaldaki işbirliğinin pazarlama boyutuna taşınacağı vurgusunu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Bugüne kadar hangi siyasi görüşten olursa olsun, çiftçilerle görüştüğümde herkes kapısını sonuna kadar açtı. Birbirimize güven tesis ettik. Güvendikten sonra yürünmeyecek yol yok. İster dikenli olsun, ister taşlı olsun" dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, daha yapacak çok işler olduğunu da belirterek sağlanan bu işbirliğini bozmaya yönelik çabalara karşı üreticilerin dikkatli olmasını istedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “El birliğiyle, gönül birliğiyle her işi başaracak birikime, eğitime, inanca ve birbirimize güvene sahibiz. Bu olduktan sonra bize gayret düşer. Hep beraber yolumuzu aydınlatacağız, ekmeğimizi kazanacağız. Tarımda ithalat-ihracat farkının bu ülkenin aleyhine olması diye bir şeyi kabul etmek mümkün değildir. Tohumumuzu da üreteceğiz, gübremizi de üreteceğiz. Örgütleneceğiz, güçleneceğiz. Bunu İzmir´de bir nebze başardık. Bu modelin karşısında olan yerli ve yabancı kişi ve gruplar mutlaka çıkacaktır. Onun için uyanık olup dedikoduların etkisinde kalmamamız gerekiyor. Şimdiye kadar kimse ses çıkarmadı. Ama artık lokma büyüdü. Bundan sonra istemeyen çok olacak. Onun için uyanık olalım."

 

AZİZ KOCAOĞLU MODELİ

Menemen´in ekonomisinde tarımın önemli bir yeri olduğuna işaret eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasında; "Bugün burada yine ilçemiz için, tarımımız için, köylümüz için, çiftçimiz için önemli bir projeyi hayata geçirmenin, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ziraat Odası Başkanımızla birlikte güzel bir iş çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Menemen Belediyesi olarak tarıma destek vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Geçmiş dönemlerde traktör, taş toplama makinesi, tesviye makinesi gibi hediyelerimiz oldu. Yaklaşık 2 bin m2´lik bu alanı tahsis ettik. Ama bu destekler de yetmez.  İzmir Büyükşehir Belediyesi zaten inanılmaz bir şekilde tüm tarıma destek veriyor. Ova yollarından başladı, daha sonra da Tarım Dairesi Başkanlığı´nı kurarak desteklerine devam etti. Türkiye´deki tarım politikalarıyla dünyadaki tarım politikalarını azıcık incelersek çok farklı olduğunu görürüz. Amerika´da 5 yıl sonra 10 yıl sonra çiftçi, köylü ne dikeceğini biliyor. Türkiye´deki çiftçi ve köylü ne dikeceğini bir sene sonra bilmiyor. Hangi ürün para ediyorsa seneye onu dikiyor. Böyle bir tarım politikası olmaz. Dünyaya yeten bir tarım ülkesiyken bakıyorsun şimdi samanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Büyükbaş hayvanı bile ithal eder hale geliyorsunuz. Bunlar son 15 yılda uygulanan yanlış tarım politikalarının sonucu. Ben bu İzmir´de uygulanan bu tarım modeline ‘Aziz Kocaoğlu modeli´ diyorum. Ben biliyorum ki, dünya ve Türkiye ekonomisi üzerinde yeterli bilgiye sahip Aziz Başkan bu destekleri verirken, İzmirli çiftçiye ve üreticiye destek vermekle kalmıyor; Türkiye´nin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Esas olan Türkiye´dir, esas olan ülkedir. Daha da destek verecektir, hiçbir şüphemiz yok, hiçbir endişemiz yok. İnşallah önümüzdeki dönemde de Aziz Başkanı yine Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında göreceğiz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE GÜÇLÜYÜZ

Sınırları Türkiye´yi aşan İzmir Modeli´nin aslında İzmir Büyükşehir Modeli olarak anılması gerektiğini belirten İzmir İl Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, "2006 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarıma verdiği hizmetlerle üreticileri ayağa kaldırdı. Çiftçilerin lokmasını büyüten yatırımların yanı sıra bizlere de örnek olan birçok çalışmayı hayata geçiren Aziz Başkan sayesinde artık daha güçlüyüz" diye konuştu.

 

ÜRETİCİ ZORDA

Zor günler geçiren üreticinin yüzünü güldüren ‘Ortak Tarım Makineleri Parkı´nın açılışında konuşan Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl ise;  Maliyetlerin ve mazot fiyatlarının doların istikrarsız yükselmesi sonucu aşırı arttığından çiftçi zorlanmasına rağmen üretimini devam ettirmektedir. Böyle bir süreçte Menemen Ziraat Odası, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Menemen Belediye Başkanlığımız birlikte böyle bir makine parkı yaptık. Birlikte çiftçilerimize çok daha güzel hizmetler sunacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın tarıma verdiği önem Tarım Daire Başkanlığı´nın kurulması ve çalışmalarından bellidir. Menemen çiftçileri olarak biz de buradan payımıza düşeni almaktayız. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve her zaman yanımızda olan Menemen Belediye Başkanımız Tahir Şahin olmak üzere tüm Menemenli çiftçilerimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Törenin sonunda Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e plaket ve toprak vazo hediye etti. Başkan Kocaoğlu ve Başkan Şahin, daha sonra ilk pamuk hasadına katıldı.

 Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Menemenli Üretecinin Yüzü Güldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
Konya´da Sergilenecek
Konya´da Sergilenecek
81 İLDE ŞANLI BAYRAĞIM projesi kapsamında ilçemizden Kubilay İlkokulu 3-K sınıfı çalışmalarını tamamladı.
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Menemen Kaymakamlığı Menemen İlçe Halk Kütüphanesi tarafından ilçemizde film gösterimleri başladı.
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
1. Amatör Küme 1. Grupta(A Grubu) mücadele eden Asarlık Gençlerbirliği Spor 2018-2019 sezonunu üçüncü olarak tamamladı.
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
Foça Belediyespor´lu 10 yaş sporcusu Kaan Yüksel Balıkesir´de düzenlenen İller arası Karate Turnuvası´nda birincilik kürsüsüne çıktı. Yüksel 2009 doğumlular +45 kilo kategorisinde tüm rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı.
20 YAŞ DİŞİ
20 YAŞ DİŞİ
Ağız içinde tam olarak çıkacak yer bulamayan veya sürme pozisyonunun dışında bir pozisyonda gelişen 20 yaş dişleri gömülü olarak kalırlar.
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
Yıllar önce ilk Fransa´da karşılaşmıştım. “Trafikte yaya önceliği”
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
Eskiden halkların, insanların haklarının gasp edilmesi şeklindeki talan çağımızda dönüşüm geçirdi şimdilerde daha çok doğanın, doğal kaynakların ve hayvanların yaşam haklarının talanı daha ön planda gidiyor.
İLKBAHARIN GELİŞİ
İLKBAHARIN GELİŞİ
Kuşların cıvıl cıvıl ötüşünden Güneşin ısısıyla görünüşünden
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Menemen´de dört dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Tahir Şahin, 5. dönem için yola çıktığı CHP´den aday gösterilmedi. İzmir´in kıdemli Belediye Başkanlarından Tahir Şahin´e, DSP´den “Adayımız ol” teklifi geldi. Gözler yine Başkan Şahin´e çevrildi.
Öncelik Yayanın!
Öncelik Yayanın!
Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “6 Şubat 2019 Çarşamba günü İçişleri Bakanlığımızın bizzat kendisinin de başlattığı tüm Türkiye genelinde 12.00 ila 13.00 saatleri arasında uygulanan Yaya Öncelikli bir Trafik Çalıştayı yapıldı.
Başkan´dan Teşekkür
Başkan´dan Teşekkür
Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl genel kurulun ardından gazetemize yaptığı açıklamasında katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederken delegelere şöyle seslendi, “Kongremize katılan değerli Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye Başkan Adayları, Parti Başkanları, Oda Başkanları, Muhtarlar ve Üyelerin hepsine teşekkür ederim.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, eski Bergama Caddesi üzerinde 1997´den bugüne gelen Uysal Ekmek Taş Fırını yolculuğuna 2013 yılında dahil olan Dilek Uysal´ı sizlerle tanıştırmak istedik.
1954 YILINDA MENEMEN  (MART - HAZİRAN)
1954 YILINDA MENEMEN (MART - HAZİRAN)
Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
Her geçen gün artan okuyucu sayısı 15 bine yakın kaynağı 5 binin üzerindeki üye sayısı ile Menemen İlçe Halk Kütüphanesi, Kütüphane içerisindeki yenilikler ve etkinliklerle okuma kültürü konusunda farkındalık yaratıyor.
“Başarıların daim olsun Umut”
“Başarıların daim olsun Umut”
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper, 11 Şubat 2019 tarihinde Riva kamp merkezinde olacak.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Düğüne her iki ailenin yakınları, dostları, akrabaları ve çok sayıda misafir katıldı.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ