Mekanlar ve İnsanlar (S. Derya BOSUT & Melek BALSEVEN)
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Hüseyin Yontucu ile değişen ticaret hayatına dair geçmişten bugüne uzanan söyleşi gerçekleştirdik.
Tarih: 16.11.2018 12:58:58/ 393okunma / 0yorum

S.D.B: Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Hüseyin Yontucu: 1963 Menemen doğumluyum. Anne-baba da Girit kökenli. İki kardeşiz, bir de kız kardeşim var. İlkokula ve liseye burada okudum. Endüstri meslek lisesi-tesviye bölümü mezunuyum. Evliyim. İki kızım bir oğlum, iki de torunum var.

 

S.D.B: Bu mesleğe nasıl başladınız?

Hüseyin Yontucu: 1968 yılında kurulan bir mekan bu. Babam(Mustafa Yontucu) ve Mustafa Özbağcı ortak başlamışlar. Bu arada Menemen´de beş tane Mustafa Yontucu var, babam marangoz Mustafa Yontucu diye bilinirdi. Şimdi bulunduğumuz yerden iki dükkan ilerde eski Mahkeme Caddesi üzerinde idi. 40 senedir ben buradayım. Babamlar bu işi yaptığı için biz okuldan çıkınca sokakta oynamak gibi fırsatımız yoktu devamlı dükkana geliyorduk. İlkokula başladığımdan beri hep boşluklarda yaz tatilleri, hafta sonu dükkandaydım. Liseden sonra üniversite sınavlarına katıldık ama başarılı olamadık. Zaten o yıllarda siyasi olaylar fazlaydı. Daha doğrusu üstüne de düşmedik. Bu işi benimsemiştik. Askerden sonra 85 yılından sonra 65 metrekare dükkanı devraldık.

 

M.B: Kız kardeşiniz olduğu için baba işini yürütmek size kaldı o zaman.

Hüseyin Yontucu: Evet, benim şu anda yaptığım gibi. Benim oğlum da askerden geleli iki yıl oldu. Zaten bizim dükkanın merkezi karşıda. O geldi biz kenara çekildik. Şu anda ikimiz beraber götürüyoruz ama işin aslı onda. Aile geleneği olarak üçüncü kuşağa işi devreden bir işletme. 40 yıldır aynı muhitteyiz. Aslında mekan 50 yıllık, bizim çalışmamız en az 40 yıl. O yıllarda mekanın adı Mustafa Yontucu denirdi. Şimdi Hüseyin Yontucu Ticaret diye bilinmekte.

 

M.B: Biraz da işinizden bahsedererek burada yaptığınız işi anlatır mısınız?

Hüseyin Yontucu: Yaptığımız iş inşaatla ilgili. Genelde perakende satış yapıyoruz. Biz hırdavat bölümü ile ufak ufak işe başladık.  Yıllar geçtikçe çeşit arttı ve bugünlere geldik. Günümüzde inşaatta kalem çok. Çimento, demir, tuğla gibi kaba malzeme bizde yok. Sadece ince aksam var. Fayansıdır, boyasıdır, kilididir, çeşmesidir, tuvalet taşıdır, vitrifiyesidir. Ege Seramik ve Ege Yıldız ürünleri yanı sıra başka markaları da satıyoruz. Çoğunluğu yerli ürün, etrafımızda olan ürünler mesela Ege Yıldız Çiğli´de. Seçenek çok fazla, marka çok fazla her kesime hitap edebilmemiz biraz imkansız o anlamda. Bizim Menemen´in geliri belli düzeyde, çok lüks ürünleri satamayız. O yüzden en alt tabakaya da, ortaya da hitap etmek durumundayız, en üste biraz zor. Bizim müşteri kitlemiz eski orta direk diyelim. Gerçi direk mirek yıkıldı direk kalmadı artık. Aslında Menemen´in iyi bir ekonomisi var, gelir düzeyi düşük değil. Çiftçi, esnafa dayalı bir ekonomi, sanayi biraz geride bizim burada. Alım gücü var ama çok lüks değil. Sattığımız ürünlerin arkasındayız, müşteriye her türlü kolaylığı sağlamaktayız. Büyükşehirlerde olan ortam bizde yok, keyif veren de bu. Alışveriş merkezlerine hasbelkader biz de gidiyoruz. Oradaki anlayış bana çok ters geliyor. Doğru dürüst ilgilenen yok. İnsani yönü hiç yok. İnsanlar bize sırf alışveriş için de gelmez, Perşembe günü pazara çıkan köylü gelir seni arar sorar. Çalışma sistemimiz o şekilde. O tür müşterilere hizmet veriyoruz, işimizden memnunuz.

 

“Ticaret hayatında en büyük değişim İNSANDA”

 

M.B: İşi babanızdan devraldığınız 85´den bugüne, 33 yıl önce ile bugünün işini kıyaslayın dersek. Neler söyleyebilirsiniz? Ticaret hayatında ne değişti?

Hüseyin Yontucu: 33 yıl evvel ben dükkanı devraldığımda malzemeyi kalem kalem size sayabilirim. Hepsini aklımda tutuyorum. Çok fazla çeşit yoktu. Sermaye olayımız kısıtlıydı, çok bolluk içinde başlamadık işe. Yılların getirdiği birikimle, iyi diyaloglarla müşteri potansiyelinde bugünlere geldik. 33 yıl önceye göre ticaret hayatında insanlar değişti yalnız. En büyük değişim insanlarda oldu. İş ahlakı diye bir şey kalmadı. Büyük sıkıntımız o. Biz hala karşımızdaki insanları kendimiz gibi görüyoruz ama çok yanılıyoruz. Ayıptır söylemesi çokta tokat yiyoruz. Alışverişte güven kalmadı. Biz zamanında köylüye mahsulden mahsule veresiye verirdik. Adam mahsulünü alacak, parasını ödeyecek ve ödüyordu da zaten. Ama şimdi bir ay sonra vereceğim diyor ayıptır söylemesi beş sene sonra o parayı alamıyoruz.

İnsanlardaki değişime örnek vermek adına yakın zamanda bir olay yaşadık, bizim adımıza sahte fatura ve sahte çek basılmış. Her şey düzmece. Karşımızda maalesef muhatap yok.  Sineye çekmek durumunda kaldık. Artık tanıdık olmadıktan sonra yabancı biri alışveriş için geldiği zaman herkesi potansiyel beni kandırmaya gelen bir insan gibi görüyorum. En ayıp şey de bu. Ama kendimizi kollamak zorundayız, ahlak bozuldu. Bozmak için çok uğraştılar o da oldu zaten. Allah sonumuzu hayır etsin. İnsanlardaki değişimin ardından ikinci sırada değişen de nüfusun artması, tüketimin çoğalması diyebilirim. Fakat bu şartlarda karlılığımız tabana düştü. Bir de her şeye ulaşmak çok basit artık. İnternet üzerinden mesela. Eskiden haftada bir biz gider alırdık malzemeyi, şimdi her gün üç tane araç geliyor buraya malzeme satsın diye. Ayağımıza geliyor. Aynı şekilde tüketicinin de ayağına geliyor. Kuşak çatışması diyoruz ama o çatışma değil aslında, yeni nesil bu düzene alıştığı için bizim düşüncelerimiz onlara ters geliyor. Ama aslında eski daha iyiydi. Bu konuyu oğlumla da yaşıyorum. Biz bir şey söylediğimiz zaman onlar belki gençliğin verdiği havayla biz bir şey bilmiyormuş gibi konuşuyorlar ama aslında başına geldiği zaman hak veriyorlar. Fakat iş işten geçmiş oluyor ve bedeli de ağır oluyor.

 

S.D.B: Oğlunuz bu işe kendi mi devam etmek istedi yoksa siz mi yönlendirdiniz?

Hüseyin Yontucu: Kendi devam etmek istedi her hangi bir yönlendirmem olmadı. Benim yetiştiğim şekilde O da yetişti, ben O´nu hiç boş bırakmadım, küçüklükten yaz tatilinde, her  boşlukta devamlı yanımdaydı. Şu anda semeresini görüyoruz. İşi sahiplendi. Benden daha farklı müşteri ile diyaloğu. Artı koyacağına inanıyorum. O yüzden de bıraktık biz, elimizi ayağımızı çektik gibi. Burada eşle dostla muhabbet ediyoruz. Gelen birkaç müşteri olursa karşılıyoruz. Bir iki sene daha buradayım. Ondan sonra onu da bırakacağım. Bağa kaçacağım, orada toprakla meşgul olacağım. Erken daha deseler de emekliliği yaşamanın tam zamanı diye düşünüyorum. Çok ertelememek lazım. Oğlum nasıl olsa yetişti. Bazı arkadaşlarımız var, mekandan ayrılmıyor, ayrılmadığı zaman da o çocukta o işi yapamıyor. O yüzden ben de topu O´na attım. Hataları oluyor mu, oluyor. Ama tecrübe demek hayatta yediğin kazıkların toplamı.

BİZDE KALANLAR

Eski Mahkeme Caddesi üzerindeki dükkanlarında karşıladı bizi Hüseyin Bey. Çeşit çeşit seramikler, inşaat malzemeleri ile dolu bir mekandaydık. Duvarda aile fotoğrafları, fonda klasik türk sanat müziği.  Eski ile yeninin harman olduğu bu alan sanki konuşacağımız konuların ana teması ile ilgili ip ucu verir gibiydi. Geleneksel bir aile işinin elli yıllık bir birikimini, o günden bu güne yaşanan değişimin farklı yönlerini konuştuk. İnsanlar değişti, ticari hayat değişti ancak biz eski usul güvene dayalı bir çalışma ortamı için gayret gösteriyoruz elbette kendimizi de korumak adına daha tenkiliyiz diyen Hüseyin Bey´e hak vermemek mümkün değil. Menemen´imizin aile işletmelerinin varlığını sürdürmesi ve geleneklerimizin yaşatılması adına önemli bir katkı sağlayan Yontucu Ailesine işlerinde başarılar, bereketli kazançlar diliyoruz.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ