KARARLAR OYBİRLİĞİYLE

Geçtiğimiz perşembe günü DSİ İşletme Lokalinde gerçekleştirilen Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında tüm kararlar oybirliğiyle geçti.

Yeni dönemdeki ikinci meclis toplantısı meclis üyeleri ile Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai  Önal, DSİ 2. Bölge 21. Şube´den başmühendisler Mustafa Kahraman ve Orhan Korkmaz´ın da katılımıyla 13 Nisan 2017 Perşembe günü yapıldı. Gündeme geçilmeden önce saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Ardından görsel olarak hazırlanan 2016 yılı faaliyet raporu Birlik Başkanı Veli Kan´ın da anlatımı ile sunuldu. 2016 yılında yapılan ayak yenileme, boru döşeme, regülatör bakımı, kapak tamiri, temizlik faaliyetleri, ana kanal temizliği, yosun ve su sümbülü ile mücadele, ilaçlama faaliyetleri yanı sıra 2017 yılında yapılan ve halihazırda devam eden çalışmalar hakkında da bilgi verildi.

?Kör Gediz-Yeni Gediz arasını birleştiriyoruz?

Ayrıca yapılması hedeflenen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Kan, ?Gerenköy, Bağarası ve Maltepe arazilerinin sulamasını rahatlatmak amacıyla, yıllardır beklenen Kör Gediz-Yeni Gediz arası ikinci by-pass boru hattı yapım çalışmalarını çok yakında başlatıyoruz. Bu çalışmanın gerçekleşmesinde büyük katkısı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanıma tarıma ve çiftçilerimize verdiği desteklerinden dolayı huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Bunun yanı sıra büyük ihtiyaç duyduğumuz traktör ve pulvarizatörü de birliğimize kazandırdık? şeklinde bilgi verdi.

?60 günlük suyumuz var?

Kullanılan su hakkında da meclis üyelerine bilgi aktaran Birlik Başkanı Veli Kan, ?Geçen yıl bahar yağmurlarının nispeten az yağması nedeniyle, baraj ve gölden her sene haziran ayının sonunda aldığımız suyu maalesef haziran başında aldık. Bunun neticesinde ortalama 40 milyon metreküp kullandığımız su geçen yıl 49 milyon metreküpe çıktı. Bunun karşılığında ikinci ürünlerle beraber 56 bin dekar alan sulanmış. Aşağı Gediz Ovası Sulama Birlikleri olarak toplam 554 milyon metreküp su kullanmışız barajdan ve gölden. Bu yıl ise baraj ve gölde 423 milyon metreküp suyumuz bulunmaktadır. Geçen günlerde bölge müdürlüğü nezdinde 60 günlük sulama programı yapıldı. Bahar yağmurlarının yağmasını temenni ediyoruz? diye bilgi.

Gündemin 4. maddesinde ise 2017 yılı sulama ücreti ve tahsilat şeklinin görüşülmesine geçildi. Tekrar söz alan Birlik Başkanı Veli Kan, artan maliyetler yanı sıra yapımını planladıkları çalışmalar nedeniyle cazibe 44 Temmuz ödeme, yıl sonu ödeme 48, pompaj ise 95-105 olarak meclis üyelerinin önerisine sundu. Başka bir öneri gelmeyince bu fiyat tarifesi ve ödeme şekli oybirliği ile meclisten geçti.

Dilek ve temennilerde tüm kararların oybirliği ile geçmesinden dolayı meclis üyelerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Birlik Başkanı Kan, ?Çalışmalarımızın gerçekleşmesinde öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım Aziz Kocaoğlu´na, Menemen Belediye Başkanım Tahir Şahin´e, Foça Belediye Başkanım Gökhan Demirağ´a ve Aliağa Belediye Başkanım Serkan Acar´a desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. 2017 yılının tüm çiftçilerimize bol kazanç ve bereket getirmesini dilerim? dedi.

Haber: S.Derya BOSUT

 

Foto3: Sağ Sahil Sulama Birliği Bşk. Veli Kan