Bugün, 7 Temmuz 2020 Salı


İstiklal Marşımız 96 Yaşında

İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma töreni Menemen Belediyesi Kültür Merkezi´nde yapıldı.

İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma töreni Menemen Belediyesi Kültür Merkezi´nde yapıldı.

Bu törene; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay Feridun İşler, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, resmi kurumların daire amirleri, oda başkanları, siyasi partilerin yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  İlçemiz Haldun Koşay Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın seslendirilmesi ile başladı.

 ?Milli Marşta bayrak gibi bir milletin bağımsızlık sembolüdür?

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Haldun Koşay Anadolu Lisesi Okul Müdürü Halil Arslan; ?Bugün 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 96. Yıldönümünü kutlamak ve Mehmet Akif Ersoy´u anmak için toplanmış bulunmaktayız. İstiklal Marşımız milletimizin Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlık destanıdır. Türk milletinin kendi vatanında bağımsız olarak onuruyla yaşama arzusu bu kahramanlığı oluşturmuştur. Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Mustafa Kemal Atatürk bu düşüncesini Ya İstiklal Ya Ölüm yani Türk milleti esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir diyerek kararlı bir biçimde ortaya koymuştur. Mehmet Akif Ersoy da aynı düşüncededir. İstiklal Marşımızın birinci kıtasında Türk milletinin son ailesi kaldıkça ve o ailenin son ferdi yaşadıkça bağımsızlığımızın sembolü olan Bayrağımız göklerden indirilir diye korkma diyerek bu konudaki inancını belirtir. Milli Marşta bayrak gibi bir milletin bağımsızlık sembolüdür. Bu nedenle milletler için çok önemlidir. Bizim milli marşımızın önemi ise Türk milletinin varoluş mücadelesi için gösterdiği olağanüstü kahramanlığın Mehmet Akif Ersoy´un inançlı bakış açısıyla birleşmesinden meydana gelmektedir. Mehmet Akif bağımsızlığından ödün vermeyen vatan ve millet sevdalısı bir insandır. Mehmet Akif´i tanımak için Safahat´ı iyi anlamak gerekir. Mehmet Akif´in Safahat´ta Türk gençliğine örnek gösterdiği Asım´ın ta  kendisidir. Mehmet Akif´in kendi şahsında yaşadığı ve Safahat´ta da gençlere örnek gösterdiği Asım nasıl bir şahsiyettir. Bunu Mehmet Akif´ten dinleyelim. Asıl fazilet, iman, irfan ve bilimle donanmış ahlaklı, kişilikli dimdik durabilen vatanına,milletine ve özgürlüğüne bağlı olan insanları yaratandan ötürü seven asil bir gençtir. Aynı zamanda Asım bir zihniyettir. Bu zihniyettir ki imparatorlukları kuran İstanbul´u feth eden Kurtuluş Savaşını kazanan ve 15 Temmuz´da kendisini tankların önüne atarak seve seve şahadete koşarak milletimizi büyük bir felaketten kurtaran bir zihniyettir. Kurtuluş savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u ve tüm asımları saygıyla selamlıyorum. Akif´in Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın dileğine Amin diyor Hepinizi saygıyla selamlıyorum? şeklinde konuştu.

Haldun Koşay Anadolu Lisesi öğrencilerinin öğretmenleri rehberliğinde hazırladığı ?Cumhuriyet Gencinin Düşü´ adlı gösteri sahnelendi. Aynı okuldan Gülşen Ayçiçek adlı öğrencinin Mehmet Akif Ersoy´un ?Bülbül´ şiirini okumasıyla program son buldu.

Haber: Gökay ÖZALP