İkibinyüz Yıllık Mezarlar Bulundu

İzmir´in Foça İlçesi´nde İZSU ekibinin kanalizasyon borusu döşeme çalışması sırasında ikibinyüz yıllık kiremit ve lahit mezarlar bulundu. Kazı bölgesi, mezarlar ve insan iskeletleri incelemeye alındı.

 

5 Kasım 2015 Perşembe günü öğleden sonra İsmetpaşa Mahallesi´nin kent merkezine yakın bölümünde Foça Kazı Kurulu´nun görevlendirdiği bir arkeolog nezaretinde yapılan kanal açma ve boru yerleştirme çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara rastlandı. Çalışmanın durdurulması ve arkeologların incelemeleri sonrası çevrede bir antik mezarlığın bulunduğu anlaşıldı. Kiremit mezarlardaki insan iskeletleri ortaya çıkarken, lahitler 6 Kasım 2015 Cuma gününden itibaren açılarak incelenmeye başlandı.

Eski Tip Projeler Zarar Veriyor

Bölge ile ilgili ayrıntılı açıklamanın tespitler sonrası yapılacağı, ancak İZSU´nun antik bölgelerde yaptığı projelerin tarihi eserlere zarar vermesi muhtemel eski projeler olduğuna dikkat çekildi.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda çok sayıda eserin bu şekilde tahrip edildiğini belirten bir uzman Foça gibi antik kentler üzerinde modern kentler kurulduğunda bu yeni kentlerde yaşayan halkın kanalizasyon gibi ihtiyaçlarının da giderilmesinin zorunluluk olduğunu, ancak bunun için uygun projelerle çalışılmasının gerektiğini vurguladı. ?Avrupa´da son yıllarda yüzeye daha yakın ve aynı zamanda maliyeti de daha düşük projelerle bu ihtiyaçlar gideriliyor. İZSU ise cazibe yöntemi denilen ve kendi eğimiyle akmayı sağlayan projelerle çalışmayı tercih ediyor. Daha derine inmeyi gerektiren bu projeler nedeniyle bazı antik kentlerde kanalizasyon türü çalışmalar yapılamazken, yapılanlar da tarihi eser katliamına neden oluyor? şeklinde konuşan uzman zaman kaybetmeden yeni tip projelere geçilmesinin gereğine işaret etti.

Seyfi GÜL-Foça