Devrim Şehitleri Menemen´de Anıldı
Cumhuriyeti ve devrimlerini korumak için 23 Aralık 1930´da canlarını feda eden Devrim Şehitlerimiz Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Menemenli Bekçiler Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 88. Yıldönümünde Menemen´de anıldı.
Tarih: 28.12.2018 12:49:05/ 1299okunma / 0yorum

Cumhuriyeti ve devrimlerini korumak için 23 Aralık 1930´da canlarını feda eden Devrim Şehitlerimiz Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Menemenli Bekçiler Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 88. Yıldönümünde Menemen´de anıldı. Yıldıztepe´deki şehitlikte düzenlenen anma töreni, Kubilay  Anıtı´na çelenk bırakılmasıyla başladı. Tören mangasının saygı atışı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşımız okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Topçu Yüzbaşı Özhan Oktay, törende yaptığı konuşmasında: "Devrim Şehidi ‘Kubilay´, Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal´i korumak için boynunu vermiş fakat boyun eğmemiştir. Kahraman şehidimiz ‘Kubilay´ artık bizim için birçok değerin simgesi, değerler bütünüdür. ‘Kubilay olmak´, Vatanseverliktir,  Atatürk İlke ve İnkılaplarından ödün vermemektir. ‘Kubilay olmak´, Cumhuriyet için gerekirse başını vermek, ama asla boyun eğmemek, asla eğilmemektir. ‘Kubilay olmak´, Karanlıklar yerine Aydınlığın, Dogmaların yerine Bilimselliği ve Akılcılığı seçmektir. ´Kubilay olmak´, Dinin ve dini duyguların sömürülmesi değil, dini duyguların özgürce yaşanması, yaşatılmasıdır. Şehit Kubilay, kalbi vatan sevgisi ile dolu bir idealistin millet ve Cumhuriyet değerleriyle bayraklaşan vatan toprakları uğruna canını seve seve feda etmesinin en güzel örneğidir. Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar. Onların bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan cumhuriyet gençliği görevi başındadır” dedi.

Anıt özel defterinin imzalanmasının ardından Kubilay anısına yapılan 12. Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu´nda dereceye giren atletlere ödülleri verildi. Kubilay Ailesi´nin fertleriyle hatıra fotoğrafı çektiren protokol üyelerinin, okunan duanın ardından şehitlikteki mezarlara karanfil bırakmasıyla resmi tören sona erdi. Törende; Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Menemen Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Kubilay Ailesi üyeleri hazır bulundu.

Binlerce Kubilay Yıldıztepe´ye yürüdü…

Yıldıztepe´deki resmi törene katılamayan vatandaşlar, bu yıl da Menemen İZBAN İstasyonu önünde toplanarak Yıldıztepe´ye kadar yürüdü. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in ev sahipliğinde gerçekleşen Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü´ne; CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter, Atila Sertel, Kani Beko ve Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, İlçe Belediye Başkanları, cübbeleriyle avukatlar da destek verdi. Yürüyüşte Türk Bayrağı, Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın resimleri taşındı. “Mustafa Kemal´in Askerleriyiz”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atan binlerce vatandaş, Menemen Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen bir kilometrelik yürüyüşün ardından Yıldıztepe´ye geldi. Kubilay Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, şehit mezarlarına karanfiller bıraktı.

Konuşma yasaklı Başkan Tahir Şahin

Cumhuriyet Meydanı´ndan seslendi…

88 yıl önce Menemen´de katledilen Devrim Şehidi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey´i anmak için Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen ‘İrticaya Geçit Yok Mitingi´nde tüm devrim şehitlerimiz bir kez daha anıldı.

Menemen Belediye Başkanlığı görevine 1999 yılında başlayan ve 20 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde sadece son 4 yıldır Kubilay´ı Anma Törenleri´nde kendisine konuşma verilmediğini hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin;En son 2014 yılında Yıldıztepe´deki Kubilay´ı anma törenlerinde konuştum. 16 yıl boyunca tüm konuşmalarımda Atatürkçülük, Atatürkçü düşünce, laiklik üzerine yüreğimden ne geçiyorsa hepsini bir bir söyledim. Düşüncelerimizi yüreklice söylemişiz ki rahatsız olmuşlar, 2015´ten bu yana konuşma yasaklı bir arkadaşınız olarak sizlere sesleniyorum” dedi.  

Laiklik olmazsa; devletimizin, milletimizin, vatanımızın ve gönderde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın da olamayacağını söyleyen Başkan Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Bizler Atatürkçüler olarak vatansız kalmak, devletsiz kalmak, milletsiz kalmak, bayraksız kalmak istemiyoruz. İşte o nedenle laiklikten, dürüstlükten, özgürlüklerden, Kemalizm´den asla ödün vermeyeceğiz. Biz Atatürkçüler; Cumhuriyetin bekçileriyiz ve bekçileri olmaya devam edeceğiz. Atatürkçüler olarak o gerici ve yobaz düşünceden ne dün korktuk, ne bugün, ne de yarınlarda korkacağız. Dost düşman bunu böyle bilsin.”

“Mustafa Kemal´in askerleriyiz” sloganı eşliğinde konuşmasına devam eden Başkan Tahir Şahin, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm devrim şehitlerimizin önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum” dedi ve konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün "Ne Mutlu Türk´üm Diyene"  sözü ile bitirdi.

Orhan; “Tehlikenin de, gücümüzün de farkındayız”

Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan vatandaşlara seslenen ADD Menemen Şube Başkanı Elif Orhan, “Günümüze baktığımızda, içi boşaltılan bazı kavramlarla laiklik başta olmak üzere temel değerlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve yerine Siyasal İslam´ın getirilmek istendiğini açıkça görüyoruz. Tehlikenin de, gücümüzün de farkındayız. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartmanıza, ülkeyi otoriter din devletine dönüştürmenize,  ulusal bütünlüğümüzü ve toplumsal barışımızı bozmanıza sessiz kalmayacağız. Bedeli ne olursa olsun, bu yürekler bu bedenlerde attığı sürece bu mücadele sürecektir. Ne mutlu ki; Atatürkçü olanlara. Yaşasın Cumhuriyet” diye konuştu.

Batum; “Unutmayacağız”

Türkiye Cumhuriyeti´nin 1925´deki Şeyh Said İsyanı´ndan sonra tanık olduğu en önemli olayın Kubilay Olayı olduğunu hatırlatan Süheyl Batum ise konuşmasında; “Artık maalesef Türk gençleri bu gerici saldırıyı, bu katliamı ve nedenini bilmeyecek, duymayacaklar. Çünkü iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı bu katliamı ders kitaplarından çıkarttı. Öğrenilmesini, bilinmesini istemiyor. 1925 ve 1930´da başaramadıklarını, gerici karşı devrimi her an gerçekleştirme çabasındadırlar. Bu nedenle Cumhuriyet tarihimizde Devrim Şehitleri unvanı sadece Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki Bey ile sınırlı kalmamıştır. Cumhuriyetimiz yerleştikçe, laiklik kökleştikçe Cumhuriyet düşmanları da, şeriat yanlıları da ve işbirlikçileri de azgınlaşmış ve aydınlarımız haince katledilmeye devam etmiştir. İstedikleri kadar unutturmaya çalışsınlar, unutmayacağız. Ders kitaplarından çıkartsınlar, çıkarttırmayacağız. Türkiye Cumhuriyetini gericilere, şeriatçılara, işbirlikçilere yıktırtmayacağız” dedi.

İl Başkanı Yücel; “Bize düşen, Kubilay gibi mücadele etmektir”

Açık hava toplantısında halka seslenen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Bugün bize düşen, 1930´da Kubilay´ın gösterdiği duruşu sergilemektir. İçinde bulunduğumuz vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeden Cumhuriyeti korumak ve kollamaktır. Cumhuriyeti yok etmek için uzanan elleri kırmak, Atatürk düşmanlarına gereken dersi vermektir. Atatürkçüymüş gibi davranan ama aslında Kubilay´ı şehit eden yobazların hizmetkarı olanlarla, Kubilay gibi mücadele etmektir. Bu savaş kimi zaman Ata´mızın kaleme aldığı Nutuk, kimi zaman kalem, kimi zaman Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda bir mitingle ve eğer kaçınılmaz olursa cephede göğüs göğüse verilecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün başlattığı ve Kubilay´ın sürdürdüğü Cumhuriyet kavgası bizim en büyük onurumuz ve en değerli kavgamızdır. Bu kavgada yolundan dönmeye, boyun eğmeye yer yok. Kubilay yaşıyor ve bu kavga sürüyor. Bu yolda yürüyen tüm vatanseverlere ve Mustafa Kemal´in tüm askerlerine selam olsun” diye konuştu.

Balık; “Her üyemiz bir Kubilay olmalı”

 “Devrim Şehitlerimizden kimler burada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kubilay, Bekçi Hasan, Bekçi Şevki, Bahriye Üçok, Muammer Akasoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun” diyen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık´a alandakiler “Burada” diyerek karşılık verdi. “Devrim Şehitleri ölümsüzdür” sloganı sonrasında Mehmet Balık şunları söyledi; “Türk halkı, Kubilay Anıtı´nın başucuna ‘İnandılar, Dövüştürler, Öldüler. Bıraktıkları emanetlerin bekçisiyiz´ yazarak tüm dünyaya daha milyonlarca Kubilay bulunduğunu haykırmıştır. Biz de diyoruz ki; her üyemiz bir Kubilay olmalı. Türkiye Cumhuriyeti´nin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce girişimleri Türk ulusunun duyarlılığı, sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.”

Ellerinde Türk Bayrakları, İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı´nı hep birlikte coşkuyla söyleyen vatandaşlar, konuşmaların ardından olaysız şekilde alandan ayrıldılar. 

Haber: S.Derya Bosut/Gökay Özalp

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Devrim Şehitleri Menemen Anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ