CHP´li KARACA VİCDANLARA SESLENDİ
Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından İzmir 6´ıncı İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti.
Tarih: 19.10.2018 10:53:51/ 1272okunma / 0yorum

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından İzmir 6´ıncı İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Ardından şirket proje alanını küçülterek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi.

Duruma tepki gösteren Menemenliler, 7 Ağustos´ta ağaçların kesildiği alana giderek basın açıklaması yaptı. Menemenlilerin sesine duyarsız kalmayan CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP´nin İzmir Milletvekillerini de yanına alarak ocağın kurulacağı alanda incelemelerde bulundu. Alanda inceleme yapmadan önce Alaniçi köyünde vatandaşlarla görüşen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca´ya CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Murat Bakan, Mahir Polat ve Bedri Serter, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Orhan Kasap ile İzmir Şube Başkanı Özhan Kaynarca, Ankara Şube Başkanı Hüseyin Arkan ve Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Ülkü Karaalioğlu, Menemen Belediyesi´nin CHP´li Meclis Üyeleri Metin Uzunallı, Mustafa Sevinç, Oskay Dönmez ve Adnan Gökdemir, AKP´li Meclis Üyesi Mehmet Yıldız ve MHP´li Meclis Üyesi Tanzer Sucu, Menemen Kent Konseyi Başkanı Sebahattin İpektepe, ADD Menemen Şube Başkanı Elif Orhan, Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Avcılar Kulübü Başkanı Ergun Şengül, Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu Temsilcisi Av. Diler Bosut, Menemen Muhtarlar Derneği Başkanı Nurgül Uysal ve Menemen´in Muhtarları da eşlik etti.

BAŞKAN ŞAHİN; “Menemen´de örnek birliktelik…”

Köylülerin yoğun katılım gösterdiği toplantıda Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, yaşanan doğa katliamına seyirci kalmayanlara teşekkür ederek şunları söyledi; “7 Ağustos´ta burada sivil toplum örgütlerimizle güzel bir basın toplantısı gerçekleştirmiştik. İnanılmaz bir birliktelik yaşanıyor burada ‘Karagöl´e dokunma´ derken. Bugüne kadar yaptıklarından dolayı bu heyete huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Basın toplantımızın ardından büyük bir duyarlılık göstererek katkılar sunan sayın Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekillerimize çok daha büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Menemen´de çok önemli ve güzel bir birliktelik var. Menemen burada. Muhtarlar, Sivil Toplum Örgütleri, CHP´li, AKP´li, MHP´li Meclis Üyeleri burada. Köylülerimiz burada. Bu birliktelik olduktan sonra biz ‘Karagöl´ümüze dokundurtmayacağız´ diyoruz.”

BOSUT; “Hukuka da vicdana da aykırı…”

Menemen´de doğanın korunması adına önemli mücadeleler göstermiş Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu Temsilcisi Avukat Diler Bosut Güven, yaşanan süreç hakkında katılımcıları bilgilendirerek; “Biz dava açma sürecini başlatmak isterken, burada geçen yıl İzmir´den Avukat Suna Geçici meslektaşımızın açmış olduğu bir davadan haberdar olduk. Bu dava İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından yöre halkının lehine 21 Kasım 2017´de sonuçlanarak iptal denmişken, bundan yaklaşık iki ay sonra küçük bir metrekare değişikliği yapılarak Valilik üzerinden yargı kararı olmasına rağmen tekrar aynı bölge için ‘ÇED gerekli değildir´ kararının verilmesi üzerine meslektaşımız müvekkilleri adına davayı yenilemiştir. Keşif yapılmış ve bunun raporu beklenmekteyken akıl almaz bir ağaç kesimiyle karşı karşıya kaldık. Bir yargı kararı varken hukuka karşı hileyle buna tekrar yol verilmiş olması, yeni açılmış bir yargı süreci devam etmekteyken bunun sonucu beklenmeksizin bu ağaçların kıyıma uğruyor olması hukuka da vicdana da son derece aykırıdır” dedi.

Kalker ocağı kurulmak istenen alana yakın bir bölgede İZSU´nun içme suyu barajı kurmak istediği ve ÇED onayı alınarak bu barajın her an faaliyete geçirilebileceğini hatırlatan Avukat Bosut, “Ağaç kesiminin ardından şirkete teslim edilmesi planlanan sahada yılda 223.537 kg anfo denilen patlayıcı, 7.298 elektrikli kapsül, 3.649 dinamit, 65.682 metre infilaklı fitil kullanılarak malzeme çıkarılacağı proje dosyasında ifade edilmektedir. Patlayacak dinamitler yer altı su kaynaklarını yok edebilir, ormanlık sahada yangına yol açabilir” diye konuştu.

KARACA; “Toplumun yararına bir husus varsa ipe un seriliyor”

CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, taş ocağı için gösterilen duyarlılığın vatandaşın lehine Emiralem´de yapılması hedeflenen baraj için de gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi; “29 Haziran günü buraya keşif yapılmış. Aradan yaklaşık 4 ay geçmiş ama her ne hikmetse bilirkişiler bir türlü raporunu mahkemeye sunmamışlar ya da sunamamışlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 10 yılı aşkın süredir burada yöre halkının su ihtiyacını karşılamak için baraj yapmak istiyor, o baraja ilişkin de ÇED süreci devam ediyor. Vatandaşınızın kullanacağı suyun depolanacağı baraj için 10 yılı aşkın süredir sürüncemede bırakılan ÇED süreci her ne hikmetse bir firmanın burada taş ocağı işletmesi açması için o kadar hızlı şekilde veriliyor ki hepimiz şaşakaldık. Gönül isterdi ki İzmir Valiliği bu hızlı süreci, vatandaşın lehine olan içme suyu barajı için de aynı hızda ve duyarlılıkta bunu gösterebilsin. Vatandaşın yararına, doğanın yarına, toplumun yararına bir husus varsa ipe un seriliyor. Ama yandaşın kazanacağı projeler varsa apar topar bu süreç birden bire sonuçlandırılıyor.”

“Halka inat hayata geçirilebilecek hiçbir proje yoktur”

AKP ve MHP´li Meclis Üyelerinin varlığının bu mücadeleye güç katacağını söyleyen Karaca konuşmasına şöyle devam etti; “Doğa mücadelesi sadece bir siyasi partinin verdiği mücadele değil. Bu doğa katliamına, ağaç katliamına, su kaynaklarımıza yönelik bu amansız saldırıya karşı ‘Dur´ deme yürekliliğini gösterebilmek başlıca hedeftir. Çünkü doğanın siyasi partisi yoktur ama bu mücadelenin yürekli mücadelecileri vardır. Yöre halkının direnişi, duyarlılığı her siyasi parti duyarlılığından daha da önemlidir. Halkımızın direnişinin karşısında, halka rağmen, halka inat hayata geçirilebilecek hiçbir proje yoktur. Yeter ki halk dirensin, birlikte olun” dedi ve şu uyarıyla sözlerine devam etti; “Sizleri bu direnişi zayıflatacak şekilde birbirinize karşı mücadele eder duruma getirmek için iş, aş, çocuklarınıza gelecek diyecekler. Başka başka bahanelerle bu direnişi kırmaya çalışacaklar. Hiçbir iş, aş, gelecek vaadi bu ülkemizin, ağaçlarımızın, doğamızın ve yaşanacak bir Türkiye hayalimizin bahanesi ve gerekçesi olamaz. Yeter ki sizler bu vaatler nedeniyle birlik ve beraberliğinizi bozmayın, ben kesinlikle başaracağımıza inanıyorum. Örgütümüz, Milletvekillerimiz bu direnişte, bu mücadelede her zaman sizlerle yan yana, omuz omuza olacak.”

Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu Temsilcisi Mehmet Çoban da duygusal bir konuşma yaparak taş ocağı firmasına şöyle seslendi, “Canlıların yuvasına sokulma, köylülerin kovanına çomak sokma, hele yurdunu seviyorsan eğer, sakın ha sakın Karagöl´e dokunma…!”

Otoban gibi yol...

Kalker Ocağı yapılacak alanda yaptığı incelemeler sırasında gördüğü manzara karşısında büyük üzüntü duyduğunu söyleyen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı´nın Menemen Çevre Platformu üyelerinin ziyareti sırasında verdiği talimatları hatırlatarak şunları söyledi; “Bakan Yardımcısı, ‘İşi yavaşlatın, biraz ağırdan alın, vatandaşlarımızın tepkisi var´ demiş.  Sanırım ağırdan al derken, daha da ağır bir tahribat yapın anlamında talimat vermiş. Açılan yollara baktım, Alaniçi köyüne girerken ki yol bu yoldan daha dar ve küçük bir yol. Köyün yolunun bir araçlık olduğu bir yerde taş ocağı firmasına, bu ranta teslimiyetin açıkça göstergesidir ki neredeyse otoban olacak kadar yol inşa etmişler. Zannedersem görevleri vatandaşa hizmet için otoban yapmak olanlar, gelip burada ranta, sermayeye teslim edilmiş durumdalar.”

İzmirliler bu alan sahip çıkmalı..!

Alaniçi Köyü yakınında yaşanan bu doğa tahribatının sadece Menemen´in değil, İzmir´in problemi olduğuna dikkat çeken Karaca; “İzmir´in akciğerleri talan ediliyor. O yüzden tüm İzmirli duyarlı vatandaşlarımızı bu direnişi hayata geçirmek ve büyütmek için buraya davet ediyorum. Tüm İzmirliler bu alana sahip çıkmak zorunda. Eğer İzmirliler buraya sahip çıkmazsa, nasıl bir insan vücudunda akciğerleri aldığınız zaman her şey bitiyorsa, burası alındığı zaman İzmir´in oksijeni, suyu, doğası sona erecek. Bu sadece Alaniçi´nin, Menemen´de yaşayanların değil, aslında önce İzmir´in ve tüm duyarlı yurttaşlarımızın, tükenmekte olan ormanlarımızın korunması için hepimizin görevi” diye konuştu.

“Gelsinler, bu manzarayı görsünler.”

Yaklaşık 200 yıllık çam ağacının yanında açıklamalarına devam eden Karaca şöyle devam etti; “Bu alana ruhsat veren İzmir Valisi, buna göz yumanlar, siz ömrü hayatınızda böyle bir ağaç diktiniz mi? 200 yılda meydana gelen bu ağacı bu şekilde katlederken vicdanlarınız hiç sızlamadı mı? Aynı nitelikte daha çorak, ormanı ve doğası bu şekilde tahrip edilmeyecek alanlar varken inadına burada taş ocağı işletmesi açmanın arkasındaki gerçek nedir? Sizden bir tek şey istiyoruz. Ülkemizin bu doğal güzelliklerine, yaşam alanlarına, oksijenine, ikliminin giderek kuraklaştığı bu ülkede yağışların can damarı olan ormanlarımıza lütfen artık kıymayın. Hiçbir rant, menfaat, çıkar bu ormanlardan, ülkemizin geleceğinden, doğasından ve yaşam alanlarımızdan daha değerli değildir. Duyarlı olun. Vicdanlarınıza sesleniyorum. Lütfen bu kıyıma artık ‘Dur´ deyin. Hem Kaymakam´a hem de Vali´ye buradan çağrı yapacağım. Gelsinler bu manzarayı görsünler, eğer vicdanları sızlamadıysa o zaman ben insanlıklarından da şüphe edeceğim. Bir an önce bu kıyım dursun. Bu ağaç ve doğa katliamı durdurulsun.”

KARAGÖL; “İzmir tehlikenin farkında değil…”

Küresel iklim değişikliğinden Türkiye´nin de nasibini aldığına dikkat çeken Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl ise açıklamasında, “Türkiye yaklaşık 10 yıldır kurak bir periyot yaşıyor. Türkiye´ye yağmur yağmıyor. İklim değişikliğinden nasibimizi çok kötü aldık. Şu an Gediz´i besleyen Salihli Demirköprü Barajımız sıfır. Sıfır stokla devrediyoruz yani kışın yağmur yağmazsa seneye hiç suyumuz yok. Bu ormanlar bizim yağmur için, oksijen için garantimiz. İzmir bunun farkında değil. Bu dağın arkası İzmir, o insanların oksijeni buradan sağlanıyor. Ormanlarımızı ellemeyin” dedi.

Karagöl´e dokunma sloganının yankılandığı ormanlık alana gizlenmek istenen iş makinesi önünde açıklamalarda bulunan CHP İzmir Miletvekili Mahir Polat ise, “Bu işin ahlakı yok demiştik ya bakın bunu saklamışlar. İşin ahlakının olmadığı buradan da sabit” diye konuştu. Jandarma gözetiminde ormanlık alanda incelemelerde bulunan heyet, olaysız bir şekilde araçlarıyla bölgeden uzaklaştı.

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KARACA VİCDANLARA SESLENDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
E-Gazete
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ