BELGE TÖRENİ

Menemen´de ikinci el oto alım satım işi ile uğraşan 39 esnafa Mesleki Yeterlilik Belgeleri takdim edildi.

Menemen´de ikinci el oto alım satım işi ile uğraşan 39 esnafa Mesleki Yeterlilik Belgeleri takdim edildi.

Menemen Esnaflar Odasının organizasyonunda, Ramo Mandırada gerçekleşen kahvaltılı buluşmaya Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Oto Galericiler Odası Başkanı Zafer Dursun, ilçemizdeki meslek odalarının başkanları ile ikinci el otomobil alım satımı işi yapan esnaflar katıldı.

39 esnaf belge aldı

Açılış konuşmasını yapan Menemen Esnaflar Odası Başkanı Ziya Demir davetlileri selamlayarak katılımları için teşekkür etti. Demir sözlerini şöyle sürdürdü, ?Bize gelen istek üzerine, birliğimizin yaptığı anlaşma gereği Mesleki Yeterlilik Kursları adı altında bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirme sonunda 39 arkadaşımız bizlere başvuruda bulundu. Sınavı odamızda yaptık. Galerici arkadaşımız da uygulamalı sınav için sağ olsun mekanını bizlere açtı. Menemen´de esnafımızın ihtiyaç duyduğu ne tür kurs varsa odamız olarak yapmaya hazırız?

14 Ağustos 2019´dan sonra?

İzmir Oto Galericiler Odası Başkanı Zafer Dursun, ?14 Ağustos 2019´dan sonra yetki belgesi olmayan galericilerin araba satamayacağı ilan edildi.  Ramazandan önce ve bayramdan sonra Bakanlıkta yapmış olduğum görüşmelerde, mekanlarınızın kriterleri ile ilgili ve garantideki sorunlarla ilgili bazı tekliflerde bulunduk. Bakanlık da buna çok uzak durmadı. İstanbul seçimlerinden sonra hemen bize randevu vereceklerini söylediler. Bu konuyu takip ediyoruz. İnşallah bir sonraki toplantıdan çıkacak sonuçları da sizlerle paylaşacağım. Hakkımızda hayırlısı olur inşallah. Bu otomobilcilik 60 yıllık-80 yıllık bir meslek. Eskiden büyüklerimiz fayton alıp satarmış. Uzun yıllardan sonra ilk defa mesleğimize çeki düzen veriliyor. Bu da bu işi iyi yapanlar kalacak anlamına geliyor. Bu konuda ne bilgi almak istiyorsanız size yardımcı olmaya hazırız? dedi.

109 alanda belge mecburiyeti var

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da konuşmasında, ?Bugün bir araya gelmemizin nedeni oto galericilik mesleğini yapan ikinci el otomobil alıp satan arkadaşlarımızın, çıkarılan yönetmelik gereği şartlarını yerine getirmek üzere vermiş olduğumuz eğitim sonrası, belgelerini dağıtmak. Bakanlığımızın açıkladığı bazı mesleklerde belge mecburiyeti var. Yani bu belgeyi taşımayanlar kendi yapmış oldukları işi belirli bir tarihten sonra yapamayacaklar.  İnsanlar hazırlansın, bu işi yapmaya karşı tedbirini alsın, eğitimini alsın, sınava girsin, belgesini alsın diye biraz hükümet tarafından yumuşak tutuluyor. Önümüzdeki süreç içerisinde de bilesiniz ki,  belgesi olmayanlar işyeri açamayacaklar. Şimdi bakmayın uzatıldığına. Niye, çünkü altyapımız tam oluşmadı. Eğitimi tam anlamıyla veremediğimiz için yeni şartlara uyum konusunda zorlanıyoruz. İlk yönetmelik çıktığında lise mezunu olma şartı getirilmişti. Yaptığımız görüşmelerde bu yönetmeliklerin müktesep hakları koruma koşulu ile çıkarılmasını sağladık. Mevcut olan arkadaşlardan bu koşullar aranmasın diyerek işlerimize devam ettik. 109 alanda belge mecburiyeti var. Bakanlık bize 3 dalda eğitim verme, sınav yapma ve belge verme yetkisi verdi.  Önemli olan bu belgeleri almak değil, bunu sahada uygulamak. Belgesi olmayana devletin ruhsat vermemesi lazım. O nedenle bu sıradan bir belge değil. Önümüzdeki süreç içinde inanın belgesiz esnaf ve sanatkar bu işi yapamayacak. Bu vesile ile aldığınız bu belgenin önemini bilmenizi istiyorum? diye ifade etti.

Başkan Demir tekrar söz alarak esnafın kendilerine ilettiği oto galericiler sitesi isteğini Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy´a kürsüden iletti. 

Kasımpaşa´ya yeni üst geçit

Başkan Aksoy da konuşmasında, ?Öncelikle belge almaya hak kazanmış tüm arkadaşları tebrik ediyorum. Artık bizim kooperatiflere, galericiler sitesine ihtiyacımız var. 200 bin nüfuslu bir şehirde yaşadığımızı bazen unutuyoruz. Dolayısıyla bunlardan geri kaldık. Hep birlikte bir galericiler sitesini oluşturalım. Biz yer tahsis edelim hiç sıkıntı yok. Yeter ki yan yana gelelim. Menemen´deki Sevgi Yolu´nun yapılışından önce iki defa Sevgi Yolu esnafı ile

toplantı yaptık. Projeler gösterildi, neler yapabiliriz dedik, nasıl yapabiliriz dedik. Projeye birlikte karar verdik. Niye, muhatap oradaki esnaf, oradaki esnaf kullanacak. Dolayısıyla oranın sıkıntısını bilen Sevgi Yolu esnafıdır. Muhatabımız kimse onunla oturur kararımızı veririz. Daha sonra söylenenlerse laftır. Daha sonra kim ne derse desin, oradaki esnaf tamam desin yeterli. Önümüzdeki hafta içinde inşallah Asarlık Turgut Özal Bulvarındaki tüm esnafımızı davet ediyoruz, orayı da baştan sona değiştiriyoruz. Menemen´de değişim şart dedik, evet değişim şart Menemen´de. Biz çıtayı yukarda tutacağız. Çok büyük bir ihtimalle iki ya da iki buçuk ay içerisinde Kasımpaşa Köprüsü, ki aşağı yukarı benle yaşıt bir köprüdür, o köprü de değişiyor, asansörlü yürüyen merdivenli köprü geliyor. Menemenliler için bunlar artık elzemdir. Başkan´ın dediği oto galericiler sitesi ile alakalı da önümüzdeki hafta içinde bir gün belirleyelim hemen gereğini yapalım. Garaj, küçük ve büyük sanayi siteleri ile ilgili projelerimiz hazırlanıyor. Öncelik garajda, projemiz hazır gibi. Yine garaj esnafı ile oturup konuşarak yenileyeceğiz. Hangi kararı alıyorsak halk ile alacağız. Yarın halk meclisi var. İş siyasilere kaldı mı bir arpa boyu yol gidemeyiz. En güzeli halkla karar vermek. Yarın akşam Menemen´de halkla birlikte belli konularda karar vereceğiz. İki ay boyunca ne yaptık onu anlatacağız ve nasıl bir Menemen teslim aldık bilançosundan aktifine ve pasifine kadar. Her şeyden halkımızın haberdar olması gerekir. O zaman biz başarıya ulaşırız? diye belirtti.

Konuşmaların ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan 39 esnafa belgeleri takdim edildi. Günün anısına toplu fotoğraf da çektirildi.

Haber: S. Derya BOSUT