Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
Tarih: 18.1.2019 12:43:28/ 2487okunma / 0yorum

 

Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.

 

Menemen Belediyesi´nin ev sahipliğinde Elit Fuarcılık Hizmetleri´nin organizasyonu ile 17-20 Ocak 2019 tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen ve ‘Güçlü Çiftçi, Güçlü Menemen´ temasıyla yola çıkan Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı, Gölpark Menemen´de gerçekleştirilen muhteşem bir törenle kapılarını açtı.

 

Açılış törenine Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve eşi Nurdan Şahin başta olmak üzere, Elit Fuarcılık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, İzmir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı İbrahim Erdallı, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, İyi Parti Menemen İlçe Başkan Vekili Hüsnü Okumuş, Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Menemen İlçe Tarım Müdürü Celal Sayılır, Menemen İlçe Müftüsü Mehmet Seven, İlçe Ziraat Odaları Başkanları, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar, çiftçiler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Başkan ŞAHİN; “İzin alamadık ama Gölpark Menemen´i ilçemize kazandırdık”

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, çok büyük bir ilgi ve Menemenlilerin yoğun katılımıyla Menemen Tarım Fuarı´nı 3´üncü kez açmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyerek; “Bizler Menemen´de yıllardır birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim tek derdimiz, tek amacımız, Menemen´e hizmet etmek. Bu güzel ilçeyi, bu ilçenin güzel insanlarını kalkındırmak. Her yerde her zaman söylediğim gibi; bizim işimiz Menemen, gücümüz de Menemen. Bakın, çok kısa bir süre içinde sadece kendi öz kaynaklarımızı kullanarak Menemen´e çok önemli yatırımlar ve hizmetler yaptık. Bunlardan biri de şu anda bu fuarımıza ev sahipliği yapan Gölpark Menemen. Bu alan Karayolları Genel Müdürlüğü´ne ait bir alandı. 7 yıl önce bu alanı kendilerinden istedim ancak her ne hikmetse olmadı, vermediler. Son olarak 2014 seçimlerinde İnönü Mahallemizde bir vatandaşımız bize sordu. ‘7 tane evladımız bu gölette can verdi, bu gölet ne olacak Başkan´ dediğinde, ‘Kardeşim ben istedim vermediler. Sonra bir daha isteyeceğim, bir daha isteyeceğim vermeyecekler ama ne olursa olsun benim olmayan bu araziyi fuar alanı gibi yapmazsam benim de adım Tahir Şahin olmayacak´ demiştim. Bu alanda her şey var. Doğal yaşam parkı, Gölpark´ı, Lunaparkı yine gezi alanlarıyla 4-5 saat keyifle vakit geçirebileceğiniz bir alan yarattık” dedi.  

 

“Şimdi o soğanı bile bulamaz hale geldik”

Belediyeciliğin sadece yol, su, ulaşım, kültür ve sanat etkinlikleri yapmak olmadığını da belirten Başkan Şahin, 2019 seçimlerinde kendisine görev verileceğinden şüphe duymadığını ve yeniden görev verildiğinde her şeyden önce çiftçiye, köylüye ve üretime önem vereceğini söyleyerek, “Yol, su, kanalizasyon gibi her türlü hizmeti yapabilirsiniz. Tabii ki bunlar da önemli ancak asıl önemli olan üretimdir. Bana zaman zaman soruyorlar, ‘Menemen bir tarım kenti mi, sanayi kenti mi, turizm kenti mi´ diye. Bana sorarsanız Menemen bunların hepsidir ancak önce bir tarım kentidir. Menemen topraklarında muz dışında her şey yetişiyor ve buradan çıkan ürünlerimiz İstanbul´u, Bursa´yı, Ankara´yı doyurabiliyorsa, bu toprakları iyi değerlendirip iyi kullanmamız gerekiyor. Devletimiz bu konuda ne yazık ki herhangi bir planlama yapmıyor. Örnek olarak soğanı gösterebiliriz. Yılardır ‘Bir soğan ekmek yesek bize yeter´ diyoruz. Fakat şimdi o soğanı bile bulamaz hale geldik. Şubat ayı sonuna kadar gümrük vergisini kaldırdık. Niye, çünkü soğan ithal edeceğiz. Hayvan ve saman ithal ediyoruz. Her şeyi ithal eden bir ülke haline geldiysek, burada devlet tarım politikalarında ciddi bir sorun var demektir. Bakın hükümet tarım politikalarını demiyorum, sadece bugünkü hükümeti suçlamıyorum. Devletin bu işe ciddi bir şekilde el atması gerekiyor. Köylümün, çiftçimin cebinde para varsa, onun ekonomisi iyiyse benim esnafımın da, sanatkârımın da ekonomisi hep iyi olur. Önce köylü, önce çiftçi, önce üretim diyoruz” dedi.  

 

 

Menemen Ovasında vahşi sulamanın önüne geçilecek

Tahir Şahin son olarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´nun geçtiğimiz dönemlerde kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlar için özellikle kooperatifleşme alanında yaptıklarının takdire şayan olduğunu ifade ederek, “Geçen tarım fuarında şöyle bir talepte bulunmuştum. ‘Su bulunmaz bir nimettir ve topraklarımız vahşice Gediz Nehriyle sulanıyor. Bunu damlama suyuna çevirmemiz gerekli´ demiştim. Bunun maliyetini ilçe belediyelerin üstlenmesi çok zor. Büyükşehir Belediyesi veya hükümetimizin, Tarım ve Orman Bakanlığımızın üstlenmesinin gerekli olduğunu söylemiştik. Büyükşehir Belediyemize sonsuz teşekkürler. Türkiye´de ilk Tarım Daire Başkanlığı olan belediye İzmir Büyük Şehir Belediyesidir. Ova yollarını inanılmaz bir şekilde asfaltlayan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Yine kooperatifçiliğe destek veren bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Buradan kendisine teşekkür ediyor ve emeklerine sağlık diyorum. Üretime destek veren bir değerli siyasi büyüğümüzdür. Şimdi gelecekte ne olur bilmiyorum. Ancak ben Tahir Şahin olarak kooperatifleşme konusunu yıllardır söylüyorum. Bütün köylünün tarlasında ürettiği ne varsa, hangi hayvanı yetiştiriyorsa hepsini içine alabilen büyük bir kooperatif kurun, sonsuz destek vereceğim. Ben kapıyı açtım mı, arkadan biliyorum ki Türkiye Cumhuriyet´i Devleti Hükümeti de gelecek. Büyükşehir Belediyesi de gelecek. ‘Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir´ diyorum. Kapalı Damlama Sistemine geçeceğiz, bunun başka bir yolu yok. Bu duygularla tarım fuarımızın hem köylümüze, hem ilçemize, hem de çiftçimize, hem de ülkemize hayırlara vesile olmasını diyorum. Bu tarım fuarı köylümüze çiftçimize emanettir” dedi.

 

Çiftçinin derdi ithalat…

Çiftçinin derdini anlatan Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl ise,İzmir´in ilçeleri içerisinde tarım fuarı yapan tek ilçe biziz. Gerçekten güzel oluyor. Bu tür fuarlarda her zaman güzel şeyler konuşulur ama ben bugün burada çiftçinin derdini söyleyeceğim. Türkiye´de tüketileceğin dışında, dünyaya ürün satmaya yetecek kadar fazla ürün yetiştiriyorduk. Fakat şuan geldiğimiz noktada; Türkiye açıklarını uzunca bir zamandır ithalatla karşılamak durumuna gelmiştir. Müthiş tarım aletlerimiz, üst düzey tarım tekniklerimiz olmasına rağmen ithalatçı bir toplum haline geldik. Uzunca bir zamandır et ithalatı, canlı hayvan ithalatı, buğday ithalatı, şimdi de domates ve ayçiçeği gibi ürünleri ithal edeceğiz. Akıl almaz derecede birçok ürünümüz için ithalle açık kapatılmaya çalışılıyor. Bu ithalat devam ederse, bizim ülkemizde tarımımız iyi yerlere gelmez. Şuan benim pamuk üreten çiftçim, üç sene önceki pamuk fiyatlarına düşmüş durumdadır. Bugünkü panelimizde kooperatifçiliği konuşacağız. Türkiye´nin geleceğini kooperatifçiliğin kurtaracağını görüyoruz. Bunun için bir şeyler yapılması lazım. Sırf Menemen değil, Türkiye genelinde devletin denetlemesi altında gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

Açılış töreninde konuşan Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy ise Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı´nın başta Menemen olmak üzere İzmir ve Ege Bölgesi´nde faaliyet yürüten tüm çiftçilere hayırlı olmasını ve katkı sağlamasını diledi.

 

Çiçekçi; “Gemi battığında hep beraber batacağız”

Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi yaptığı konuşmasında, “Ülke olarak ekonomik bir darboğaz içerisindeyiz. Hem firmalarımız, hem çiftçilerimiz ciddi anlamda zor bir zamandan geçiyorlar. Ama biz ‘İnadına Üretim´ diyerek bunu başarmak ve buna devam etmek zorundayız. Bizim gidecek, kaçacak başka da ülkemiz yok. O zaman bu gökyüzünün altında bu toprağı en verimli şekilde işleyip, çocuklarımızın geleceğini hep birlikte inşa etmeye ve sürdürmeye kararlıyız. Ben hepinizin huzurunda özellikle Tahir Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyona ellerinden geldiğinden fazla destek sağlayarak, bir çok şehirde ve ilçede sağlanmayan bütün imkanları tüm personeliyle birlikte sağladı. Menemen çiftçisi ve Menemen halkı mutlu olsun, üretime devam etsin diye bunu sağladı. Çünkü gemi battığında hep beraber batacağız. Başkanım da bunun farkında. Bu fuar Menemen´in fuarı ve Menemen´in sahip çıkması gereken bir fuar. Bu fuara sahip çıkın ve bu alan yetmesin, sevgili başkan bir alan daha yapsın inşallah” dedi.

Halk oyunları gösterilerinin ilgiyle izlendiği açılış töreninin sonunda, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin protokoldeki katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini kesti. Başkan Şahin daha sonra stantları da gezerek, Fuara katılan firmalara başarılar diledi. Menemen Belediye Bandosu´nun fuar alanında verdiği konser de ilgiyle izlendi. Ayrıca fuara katılanlara, Menemen Belediyesi standında gün boyu gözleme ikram edildi.

Fuar 4 gün sürecek

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı´nın ikinci gününde Efeler Yarışıyor Erkek Çiftçiler Bilgi Yarışması gerçekleştirilecek. Ödüllü yarışmalara ev sahipliği yapacak Fuar´ın üçüncü gününde en iyi koyun, en iyi keçi, en iyi koç ve en güzel kuzu yarışması, son gününde ise ıspanaklı börek ve en iyi ıspanak yetiştiricisi yarışmaları düzenlenecek.

Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz.
MUTLAKA DOĞAR GÜN
MUTLAKA DOĞAR GÜN
Kimi zaman yavaş yavaş, bazen de aniden gelip teslim alıverir
HERŞEY BİR ANDA OLDU
HERŞEY BİR ANDA OLDU
Her şey bir anda olup bitiverdi. Olan biteni düşündükçe hala dehşet içinde kalıyorum. Yaşam bu kadar pamuk ipliğine bağlı; bir anda yaşam ile ölüm arasında gidiveriyor insan.
Sıhhat Deposu Örlemiş
Sıhhat Deposu Örlemiş
Örlemiş Albayrağın Gölgesi Yenişakranın Cennet Yöresi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
Aliağa´da Toplandılar
Aliağa´da Toplandılar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne bağlı olarak İzmir´de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor 3 puan gerisinde yer aldığı lider Tuzlaspor´u deplasmanda 3-1 yenerek şampiyonluk yolunda keskin bir virajı dönüp büyük sevinç yaşadı
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper´den sonra 2005 doğumlu Koray Büberci de Milli Takım Riva Tesislerinde bölge karmasına katılmaya hak kazandı.
Lojistiğin Yükselen Değeri
Lojistiğin Yükselen Değeri
Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen “Lojistiğin Yükselen Değeri : “Intermodal Taşımacılık Stajı” kapsamında düzenlenen ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.
NAMAĞLUP 2.TURDA...
NAMAĞLUP 2.TURDA...
Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu´nun 12 Şubat 2019 tarih ve 41 Sayılı kararına göre Menemen Ticaret Odası Fuar Destekleri talimatları oy birliği ile kabul edilerek üyelere duyuruldu.
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Menemen Ticaret Odası bünyesinde bulunan Konferans ve Seminer Salonu talep şartlarını duyurdu.
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
22 Şubat 2019 Cuma
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ