BAŞKAN ŞAHİN: “KARAGÖL´E DOKUNDURTMAYIZ..!”
Menemen´in Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında, yürütmenin durdurulmasına karar verildi.
Tarih: 16.11.2018 13:06:33/ 330okunma / 0yorum

Menemen´in Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında,  yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Menemen Belediyesi´nin de müdahil olduğu dava sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Yarının ekonomisi temiz bir çevreden geçer düşüncesiyle dün nasıl ‘Gediz ölmesin, öldürmesin´ dediysek, bugün de ‘Karagöl´e Dokundurtmayacağız´ diyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sadece Menemen´in değil İzmir´in oksijen kaynağı olan Karagöl´de doğa katliamına izin verilemeyeceğini söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından, Suna Geçici isminde bir avukat arkadaşımız İzmir 6´ıncı İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmış. Mahkemenin, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etmesinden iki ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı almış. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açıyor. İzmir 2. İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesilmiş. Doğa yürüyüşlerine çıkan Belediye Meclis Üyemiz Metin Uzunallı´nın ağaçların kesildiğini görmesiyle konudan haberdar olduk. Ağaç katliamı haberini aldıktan bir saat sonra CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyemiz Avukat İsmail Akıncı ve Belediye Meclis Üyemiz Metin Uzunallı ile birlikte olay yerine gittim. İlk olarak Alaniçi köyümüzde basın toplantısı yapmaya karar verdik. Menemen´deki sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız, muhtarlarımız ve hemşehrilerimizin de yoğun desteğiyle bugüne kadar 3 basın toplantısı düzenledik.

 

Bu süreçte İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Menemen Belediyesi´nin davaya müdahil olmasıyla beraber; hukuka aykırılığı açık dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Aynı zamanda bu karar kesin olup, karara itiraz dahi edilemeyeceği oy birliğince kararlaştırılmıştır. Bu çok önemli kararı veren İzmir 2. Bölge İdare Mahkemesi Üyeleri´ne sonsuz teşekkürler ediyorum. Bu karar, artık orada bir tane değil ağaç, dal bile kesemezsiniz demektir. Yolu genişleteceğim gibi bir amaç uğruna bir kepçe bile çalıştıramazsınız demek oluyor. Bu kararın tebliği gecikebilir düşüncesiyle Menemen Belediye Başkanlığı olarak bu kararı ek tutarak Orman Bölge Müdürlüğümüze resmi bir yazı gönderdik. Geçtiğimiz günlerde, bizim gibi doğa katliamını önleme mücadelesi veren Sivil Toplum Örgütleri, Muhtarlar, Belediye Meclis Üyelerimizden oluşan Çevre Komisyonu ziyaretimize geldi. Karagöl´de yaşananlara gösterdiğimiz duyarlılıktan ötürü teşekkürlerini ilettiler. Her şeyden önce bu heyete çok teşekkür ediyorum. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye birer dosya verdiler. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sayın Gülizar Biçer Karaca´nın çok büyük katkılarıyla İzmir Milletvekillerine, ne kadar kurum ve kuruluş varsa hepsine giderek, ‘Bu meselede yanımızda olun´ mesajı verdiler. Hiçbir kapıdan boş dönmeyip, gittikleri her kapıdan bu mücadeleye destek aldılar.

 

Böylesi bir çevre katliamında yanımızda olan; CHP Genel Başkanım sayın Kemal Kılıçdaroğlu´na bu heyeti makamında kabul ettiği için çok teşekkür etmek istiyorum. Bu sıkışıklıkta, bu süreçte buna zaman ayırabilmesini çok ama çok anlamlı buluyorum. MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli´nin de heyetin sunduğu dosyayı almasını çok anlamlı buluyorum. Tabi ki en önemlisi de bu davayı açan Avukat Suna Geçici´yi kutlamak ve tebrik etmek gerekiyor, ona çok teşekkür ediyorum. Bu davayı kendi işi gibi görüp emek verdi. Hiç popülizm yapmadı. O kadar çağırılmasına rağmen etkinliklere bile gelmedi. Kendisini katkılarından dolayı telefonla tebrik ettim. Bu başarılı Avukatı yerinde ziyaret etmek isterim, inşallah en kısa zamanda bu ziyareti gerçekleştireceğim. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sayın Gülizar Biçer Karaca´ya, tüm İzmirli Milletvekillerimize siyasi parti ayrımı yapmaksızın teşekkür etmek istiyorum. Sivil toplum kuruluşlarımıza, muhtarlarımıza, meslek odalarımıza,  Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu´na, Kent Konseyi´ne kısacası kimin katkısı varsa herkese çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. Son eylemimizde küçük Dilara kızımızın ‘Bize temiz bir çevre bırakın´ sözünü hiç unutmadık. Zaten onlar için mücadele ediyoruz. Biz de Dilara kızımızın bu talebini yerine getirebildiğimiz için mutluyuz.

 

Fakat bu dava daha bitmedi, sadece yürütmeyi durdurma kararı alındı. Esas olan bu taş ocağı ruhsatının iptal edilmesidir. Öyle sanıyorum ki; bu yürütmeyi durdurma kararı itiraz yolu kapalı olmak üzere alındığına göre, bu taş ocağının burada çalıştırılmayacağı yönünde bir anlayış görüldü.

Temiz, yaşanabilir bir çevre için dün ne katkı koyduysak, bugün de aynı kararlılıkta ilerleyeceğiz. Daha Belediye Başkanı değilken ‘Gediz ölmesin, öldürmesin´ diye yollara düşmüş, Gediz Nehri´nin doğduğu yerden döküldüğü yere kadar Gediz´in suyu kirlenmesin diye 1 hafta eylem yaparak başarılı olmuştuk. Arıtma tesisleri çalıştırılmaya başlanmıştı. O bir haftada yanlış hatırlamıyorsam 32 kez ulusal basına haber olmuştuk. O gün ne katkı koyduysam, Belediye Başkanı olduğumda da çevre adına aynı katkıyı koyuyoruz, koymaya da devam edeceğiz. Çünkü ben şunu biliyorum. Yarının ekonomisi temiz bir çevreden geçer. Zamanında ve yerinde müdahale etmezseniz, bu defa yarınlarınızı da kurtaramazsınız. Dün nasıl ‘Gediz ölmesin, öldürmesin´ dediysek, bugün de ‘Karagöl´e Dokundurtmayacağız´ diyoruz.

 Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAŞKAN ŞAHİN KARAGÖL DOKUNDURTMAYIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ