Ağaç Katliamına Hukuk Dur Dedi
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın Karagöl Ormanlık alanında kurulması planlanan taş ocağı için verilen ´Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir´ kararının iptali için açılan davada İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.
Tarih: 16.11.2018 12:59:48/ 332okunma / 0yorum

Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın Karagöl Ormanlık alanında kurulması planlanan taş ocağı için verilen  ´Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir´ kararının iptali için açılan davada İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

“Ağaçlarla Birlikte Hukuk Düzeni de Korundu”

Emiralem Çevre ve Dayanışma Platfotmu tarafından Emiralem merkez Çitlembik Kahvede gerçekleştirilen basın açıklamasında yaşanan süreci özetleyen Av. Diler Bosut Güven, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, Emiralem Değirmendere ve Bağcılar-Çaltı yöresinde iki ayrı taş ocağı faaliyetinden haberdar olduk. Hemen ardından bu kahvede yöre halkı olarak ilk kez toplandık. Taş ocaklarının bölgeye yıkım getireceği kararının ardından, ortak akılla çalışmalara başladık. Mücadeleden Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu doğdu. Hiçbir parti ayrımı yapmaksızın, her kapıyı çalıp destek istedik. 15 günlük kısa itiraz süresinde, Emiralem´de 2 bine yalan imza topladık. İtirazlarımız sonuç vermeyince, iki ayrı dava açtık. Bu davalarda: yöre muhtarları, vatandaşlar, ilçemizdeki tüm Meslek Odaları ve Menemen Belediyesi´nin bir araya geldiği 19 davacı ile 18 avukat meslektaşın gönüllü birlikteliğini sağladık. Bağcılar-Çaltı taşocağı davasında lehimize iptal kararı verildi.

Bu mücadele devam ederken, Karagöl ormanlarında büyük ağaç kıyımıyla başlayan 3.taşocağı projesinden haberdar olduk. Tüm taş ocakları mücadelesinde, yöre halkıyla birlikte hukuki ve demokratik katılım sağladık. Bugün bu kahvede bir kez daha toplandık. İki müjdeli haberimiz var:

Emiralem- Değirmendere Taş ocağı keşfi sonrasında 7 kişilik Bilirkişi Heyeti bizi haklı buldu. Raporlarında, yörenin zeytin, meyve, tahıl, sebze, hayvancılık yapılan tarım alanı olduğunu, taş ocağı faaliyetinin çevreye ve halk sağlığına zarar vereceğini belirttiler.

Karagöl ormanları acımasızca kesilerek yapılmak istenen Taş ocağı davasında da, Mahkeme Yürütmeyi Durdurma Kararı verdi. Bu kararda, bölgenin 1.derece yangına hassas bölge olduğu, yapılacak olan Değirmendere İçme Suyu Barajının, yöredeki bitki ve canlı yapısının taş ocağı faaliyetinden olumsuz etkileneceği belirtilmiştir. Yaşadığımız kuraklık endişesi hepimizde varken, mahkeme şu tespiti de yapmıştır: İşletmede kullanılacak günlük 88 m3 su ihtiyacı çevredeki su kaynaklarına zarar verecektir.

Devam eden davalar, ‘ÇED Gerekli Değildir Kararları´nı veren İzmir Valiliğine karşı açılmıştır. İzmir Valiliği, 2017 yılında İdare Mahkemesinin kesinleşen İptal kararı sonrasında, yargı kararına rağmen bir kez daha izin verdiğinden Karagöl ormanları kesilmektedir. İdare mahkemesi, ikinci kez verdiği Yürütmeyi Durdurma kararıyla sürece müdahale etmiştir. Kararda bu hukuksuzluğa işaret edilerek, ‘hukuka aykırı olduğu saptanan dava konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi Hukuk Devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacak ve telafisi güç zararlara neden olacaktır´ denmiştir. Yani Karagöl Mahkeme kararıyla, ağaçlarımızla birlikte Hukuk düzeni de korunmaktadır. Durum böyle iken, ‘Karagöl´e Dokunma´ başlıklı bildiride İzmir Valiliğine yapılan teşekkür karşısında üzüntümüzü ve şaşkınlığımızı da sizlerle paylaşmak isterim. Sonuç olarak, devam eden davalar sürecinde mahkemeden İptal kararı verilene dek sürecin takipçisi olacağımızı, bu mücadelenin siyasi kaygılarla gölgelenmesine izin vermeyeceğimizi ifade ederek, bir yılı aşkın süredir desteğini esirgemeyen tüm yöre halkına teşekkür ederim” şeklinde sözlerini tamamladı.

İnsan Doğasız Asla Yaşayamaz

Çatalca´da Taş Ocakları mücadelesindeki tecrübelerini paylaşmak üzere basın açıklamasına konuk olarak katılan Adnan Pelvanlar her zaman yanınızdayım mesajını verdi.

Emiralem Çevre ve Dayanışma Platfotmu´ndan Mehmet Çoban, “Doğa insansız çok daha iyi yaşar. Ancak insanlar DOĞASIZ asla yaşayamazlar” ifadesini kullandı.

Menemen Ziraat Odası Başkanı A.Metin Karagöl ve MHP Belediye Meclis Üyesi Tanzer Sucu da, bu karardan duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ağaç Katliamına Hukuk Dedi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ