Menemen Darbeye Karşı
15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit´in de katımıyla ilçemizdeki meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri Menemen Ticaret Odası´nda bir araya geldi.
Tarih: 22.7.2016 08:00:10/ 1846okunma / 0yorum

Menemen Darbeye Karşı Birlik Oldu

15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit´in de katımıyla ilçemizdeki meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri Menemen Ticaret Odası´nda bir araya geldi.

15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit´in de katımıyla ilçemizdeki meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri 19 temmuz salı günü saat 17.00´de Menemen Ticaret Odası´nda bir araya geldi.

Meslek odalarının şu anki dönem başkanlığını yürütmesi nedeniyle Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral ev sahipliği yaptı. Toplantıya; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin ile Kadın Kolları Başkanı Hülya Özenoğlu, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Saadet Partisi İlçe Başkanı Servet Yıldız, Vatan Partisi İlçe Başkanı Mehtap Tanyeri ve siyasi partilerin yönetim kurulu üyeleri, Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, Esnaflar Odası Mesut Damar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt, Sanatkarlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, “Bugün bankaların ve işyerlerinin kapalı olduğu bir gün olabilirdi. Demokrasi, özgürlük yoksa hiçbir şey yok. Halkımızın sağduyusuna, özellikle askerimize, polisimize, meclise ve siyasi partilerimizin genel başkanlarına minnet borçluyuz. Birlik beraberliğimizi göstermek için bugün burada bir araya geldik. Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin, “Öncelikle cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan devlet başkanı olarak CNN´e bağlandığında ölümüne, ölümüne, ölümüne diyerek vatandaşlara çağrı yaptı ve bu darbeyi durdurun dedi. Tankın önüne geçen, aymaz insanların önüne geçen vatandaşların hepsine çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah´tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bu tankların önüne geçen insanlar olmasaydı bugün Türkiye´de başka şartlarda yaşıyorduk. Belki 50 sene geriye götürecek bir girişimdi bu. Halkımızın sağduyusu ve milletimizin birlik ve beraberliği bu sahtekarların girişimini önlemiş oldu. Ama şu anda tamda rahat değiliz. Milletimizin teyakkuz halinde olmasını istiyoruz. Cuma gecesi o kirli ellerin uzandığı gecede de dediğim gibi bu bir milli davadır, devletimizin ve hükümetimizin geleceğidir. O meydan o gece tarihi bir gece yaşadı. Şimdi birlik ve beraberlik zamanıdır. Bunu gösteren milletime bu konuda teşekkür etmek istiyorum. Yüzde elli oyla seçilen bir devlet başkanını yıkmaya çalıştılar. Demokrasinin sesini, hukuk ve adaleti bastıramayacaklar. Türk milleti olarak saflarımızı daha da sıklaştırmalıyız. Hele ki devletin birliği ve bekası söz konusu ise. Bu hain şebeke ülkenin gündeminden çıkarılacak buna herkes emin olsun. Dünya var oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır” dedi.

CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, “Öncelikle şehitlerimize rahmet yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. 15 Temmuz akşamı yapılan darbe, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu´nun o geceki açıklamasıyla lanetlenmiştir. CHP hem askeri hem sivil darbelere karşıdır. Çünkü darbelerden en büyük cezayı CHP görmüştür. İl ve ilçe başkanlarımız hapis yatmış ve partilerimiz kapanmıştır. Biz darbelere karşıyız. İnşallah bu millet bundan sonra darbeler görmez. Mutlu, mesut, müreffeh bir şekilde yaşar. İnsanlarımız ve ülkemiz zarar görmez” diye konuştu.

Vatan Partisi İlçe Başkanı Mehtap Tanyeri ise, “15 Temmuz´da yapılan kalkışma Türkiye Cumhuriyetine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılmıştır. Bu kalkışmayı önlemenin tek yolu halkın meydanlara çıkıp cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi savunmaktır. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek başta olmak üzere bütün teşkilatımız AK Parti´nin yanındadır. Ordu, millet, halk el ele geniş bir cephe kurmak,  demokraside birleşmek zorundayız.” dedi.

Saadet Partisi İlçe Başkanı Servet Yıldız da, “Öncelikle devletimize, hükümetimize ve askeriyemize yapılan bu müdahale gecesi Genel Başkanımız Mustafa Kamalak´ın yaptığı açıklamayla tüm teşkilatlarımız adına bu darbeyi kınamıştır. Hükümetimizin yanında olmanın elzem olduğunu ifade etmiştir. Ben de buradan bunu size ifade etmek isterim. Paralel unsurları veya şer güçleri tek başına ifade etmek bizce sınırlı kalır. Bunları biraz daha genişletelim dersek Londra´yı, Washington´u ve Tel Aviv´i de bunun içine katmak zorundayız. Yoksa eksik kalır” ifadesini kullandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt, “Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Hükümetimizin yanındayız” diyerek darbelerde yaşadığı bir anısını paylaştı ve “Allah bir daha bize darbeleri göstermesin. Şu parti bu parti değil bu millet meselesidir” dedi.

Esnaflar Odası Mesut Damar, “Gerçekten üzücü bir olay yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti devletine böylesi hunharca saldırmak hepimizin ayıbıdır. Öncelikle kesinlikle üzerine basarak kınıyorum. Biz bir bütünüz. Siyaset yaparız ama sonuçta bir oluruz. Bu birlik ve beraberliğimizi de 15 Temmuz akşamı gösterdik. Gururlandım. 7´den 77´ye herkesi tebrik ediyorum. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz diyorum” şeklinde ifade etti.

Sanatkarlar Odası Başkanı Can Kahvecioğlu da, “15 Temmuz´da yapılan bu hareket Türkiye Cumhuriyetine ve devletine yönelik yapılmış ve tabii ki burada yaşayan tüm fertlere karşı yapılmış bir şeydir. Bunun başarılı olmaması bizleri çok sevindirdi. En az 50 sene geriye götürecek bir hareketti. Özgürlükler, ekonomi, birlik ve beraberlik hepsi sıfır olacaktı. Bu yolda şehit olanlara Allah´tan rahmet diliyoruz. Görevleri başında olanlara da Allah güç, kuvvet versin. Şiddetle kınıyoruz. Allah bizlere bir daha böyle kötü günler göstermesin” dedi.

AKP Kadın Kolları Başkanı Hülya Özenoğlu, “Bu hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halkımız da gereken şeyi yapmıştır. Özellikle kadınlarımız alanları dolduranların çoğunluğunu oluşturmuştur. Çok şükür bu darbe girişiminden bu şekilde kurtulduk. Ama henüz geçmedi. Alanlarda demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız tamam bitmiştir diyene kadar da bu nöbetimiz devam edecektir” diye ifade etti.

CHP Gençlik Kolları yöneticisi ve Menemen Ticaret Odası TOBB genç girişimciler üyesi Sebahattin İpektepe ise, “Bu elim olay bizlerin 80´lerde görmediği ama sizlerin hepinizin o günlerde yaşadığı bir olaydı.  Ülke ve siyasi partiler iyi bir birliktelik sergiledi. Halkta şu an demokrasiye sahip çıkıyor. Demokrasi bu ülke için olmazsa olmaz bir kavram. İnşallah birlik ve beraberliğimiz bozulmaz diye düşünüyorum” dedi.

Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Azgın, “Burada yapılan olaylara baktığımız zaman resmen bir terörizm. Bunu yapanlar insan değil. Şehitler arasında darbeden habersiz ölen insan da var. Böyle bir durum yaşadığımız süreç. Ben burada renk, dil, din, ırk, parti ayırmaksızın bu işe tepki koyan herkese Türkiye Cumhuriyeti olarak teşekkür ediyorum Ekonomiye ve devlete darbe, hiç dikkatinizi çekti mi doğudan hiçbir haber gelmiyor. Bu iş bin nasihatten, bir musibet işine döndü” şeklinde konuştu.

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akparlak, “Beni en üzen nokta milletin vergileri ile alınan silahlar, helikopterler ve uçaklar ile bu kendini bilmez insanlar katliam yapmak istediler. Şiddetle kınıyorum ben de. Görüşümüz ne olursa olsun yolumuzu aynı yola vuralım” dedi.

Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit de, “Ne yazık ki 15 Temmuz akşamı paralel ihanet çetesi yurtdışı işbirlikçileri ile beraber milletimizin varlığına kastetmiştir. Vatanımızın ve milletimizin birçok manevi değerini tahrip etmişlerdir. Millete karşı yapılan bir darbedir bu. Gerçekten büyük bir tehlikenin eşiğinden döndüğümüzü gördük. Diğer taraftan da bu milletin ne kadar büyük olduğunu gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın manevi şahsiyetinde birleşerek halkımız bu darbeye karşı gelmiştir. Bu durum birlik ve beraberliğimizin göstergesidir. Gerçekten büyük bir milletiz. Darbeyi planlayanlar bunu bilmiyordu bence. Umarım herkes için de bu bir ders olsun, başlangıç olsun. Çok çalışmamız lazım. Eğitime önem vermemiz lazım. Fert olmak çok önemli. Varlığını bir başkasına bağlarsan olacak olan bu işte. O zaman da o adam seni istediği gibi kullanır. Bunu çocuklarımıza çok iyi anlatmamız lazım. Bu coğrafyanın çok çetin bir coğrafya olduğunu da unutmamalıyız. 1071´den bu tarafa sürekli vatan yapmak için şehit veriyoruz” şeklinde konuştu. 

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
16 Nisan´da yapılacak olan referandum öncesinde CHP´nin izleyeceği yol haritası, CHP Menemen İlçe Örgütü´nde partililerle paylaşıldı.
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi tarafından, Hükümetin Varlık Fonu uygulamasına tepki gösterildi.
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Asuman Ali Güven Başkanlığındaki CHP İzmir İl Yönetimi, olağan haftalık toplantılarını il binası dışına taşıyarak bir ilk gerçekleştirdi.
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
Geçtiğimiz cumartesi günü, Menemen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İlçe Örgütü´nde, Menemen Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Çorumlular Derneği Başkanı ve Üyeleri ile birlikte rozet sunumu gerçekleştirildi.
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
Kasım Ayı Meclis Toplantısında, ilçemizde karayollarının yaptığı yol çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulunan Başkan Tahir Şahin, “Menemen´in sıkıntısı dal-geç tabir edilen alt geçitlerle çözülür garajın oraya mutlak yapılmalı” dedi.
Saadet Partisi  Servet Yıldız´la Devam Dedi
Saadet Partisi Servet Yıldız´la Devam Dedi
Menemen Saadet Partisi´nin geçtiğimiz pazar günü yapılan 6. Olağan Menemen İlçe Kongresinde Servet Yıldız güven tazeledi.
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İlçe belediyelerinin yaptığı çeşitli tesislerin açılışları için geldiği İzmir´de, 5. durak olarak Menemen´e geldi. 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir´in adının yaşatılacağı Gölpark Menemen´deki Kapalı Spor Salonu´nun açılış törenine de katıldı.
CHP 93 YAŞINDA
CHP 93 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisi´nin 93. kuruluş yıldönümü CHP İlçe Örgütünün Gölpark Menemen´de düzenlediği programla kutlandı.
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
Menemen Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısında, Gölpark Menemen içerisinde bulunan kapalı spor salonuna Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir´in isminin verilmesine oybirliği ile karar verildi.
DSP´ye yeni başkan
DSP´ye yeni başkan
DSP Menemen İlçe Başkanlığı görevine Beyali Küçükbingöl getirildi.
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça´da düzenlenen ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü´ne yüzlerce vatandaş katıldı.
Menemen´e Devlet Üniversitesi
Menemen´e Devlet Üniversitesi
15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülke genelinde yaşanan birlik havası, Menemen Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısına da yansıdı. Belediyeye ait Seyrek Şubesi Hizmet Binasının 2013 yılında meclis kararıyla eğitim amaçlı Gediz Üniversitesi´ne tahsis işlemi iptal edildi. Başkan Şahin; “Devlet üniversitesini kazandık” ifadesini kullandı.
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Haydi Gündoğdu´ya
“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”
“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”
15 Temmuz akşamına kadar ‘darbeye direnmek´ gibi bir kültürün olmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “A´dan Z´ye herkes çok iyi bir sınav verdi.
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Belediyesi, muhtarlar, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri ve siyasi partilerin katılımıyla önceki akşam düzenlenen Darbe ve Demokrasi Mitinginde Cumhuriyet Meydanı bir gelincik tarlasını andırdı.
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemen Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi ile alakalı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü olağanüstü gündemle toplandı.
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk Cumhuriyeti´nin yeni Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli, Türkiye´deki ilk resmi ziyaretini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´na gerçekleştirdi.
YA MEDYA OLMASAYDI!
YA MEDYA OLMASAYDI!
Ben 80 darbesine tanıklık eden birisiyim. O döneme tanıklık eden ve maruz kalanlar bilir. Kent merkezlerinden uzak dağ köyleri dışında her yerde darbeyi görür ve hissederdiniz.
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimine tepki göstermek için, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsa başkanları ve yönetim kurulları ile eş zamanlı yapılan ortak bildiri açıklamasına, Menemen Ticaret Odası yönetim kurulu da katıldı.
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Genelde uzun tartışmaların yaşandığı meclis toplantısı bu sefer 25 dakika gibi kısa sürede tamamlandı.
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi´nin 5 Haziran 2016 tarihli Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ile ülke genelinde olduğu gibi ilçemiz hakim ve savcılarının da atamaları yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi