1954 YILINDA MENEMEN (OCAK - MART)
ÖZETLE: 1954 yılının ilk aylarında Menemen oldukça hareketlidir. Yeni Hükümet binası ihalesinin yapılması, Menemen Gençlikspor´un faaliyetleri ve Demokrat Parti Menemen İlçe Teşkilatına yapılan katılımlar ilçede çokça konuşulurken, Sarıyer Kaymakamı Nazım Başlamışlı da yeni görev yeri olan Menemen´e gelip görevine başlar. Diğer konu başlıklarımız ve 1954 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar:
Tarih: 1.2.2019 11:32:06/ 576okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1954 yılının ilk aylarında Menemen oldukça hareketlidir. Yeni Hükümet binası ihalesinin yapılması, Menemen Gençlikspor´un faaliyetleri ve Demokrat Parti Menemen İlçe Teşkilatına yapılan katılımlar ilçede çokça konuşulurken, Sarıyer Kaymakamı Nazım Başlamışlı da yeni görev yeri olan Menemen´e gelip görevine başlar.

Diğer konu başlıklarımız ve 1954 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar: 

MENEMEN PAMUKLARINDA PEMBE KURT (6 Ocak 1953):

Yeni yıl pamuk ekimine hazırlık olmak üzere Menemen ovasında pembe kurtla mücadele şimdiden başlamış bulunmaktadır. Son senelerde evvela Adana´da görülen ve bilahare bölgemize de sirayet eden bu haşere, pamuk kozaları içinde yaşayıp üremekte olduğundan geçen seneden kalma pamuk sapları yakılmakta ve tarla yeni sene için temiz bir hale getirilmektedir. Teknik Ziraat Müdürlüğünün temin ettiği bir makine ile Menemen Ziraat Memurunun nezaretinde bugüne kadar 52 bin dönüm sap sökülmüştür. Menemen´de yeni sene için 94 bin dönüm tarla, pamuk ziraatine hazırlanmaktadır.

 MENEMEN HÜKÜMET KONAĞI İNŞAATI İHALESİ SONUÇLANDI (10 Ocak 1954):

Yerinin tespitinde bir takım anlaşmazlıklarla karşılaşılan Menemen Hükümet Konağı inşaatı dün 200 bin lira keşif bedeli ile mühendis Niyazi Mesta´ya ihale edilmiştir.

 MENEMEN GENÇLİK DİKİLİYİ 5-0 YENDİ (18 Ocak 1954):

 İlçelerarası “C gurubu” lig maçlarına dün Menemen sahasında devam edildi. Menemen - Dikili arasındaki maçın Hakemi Hakkı Günür´dü. Menemen Gençlik´in kadrosu: Ömer, Ercüment, Hakkı, Mustafa, Recep, Vasıf, Fikret, Niyazi, Ömer, Kadri, Osman´dan oluştu.

Maç başlar başlamaz Dikilililer rakip kale önüne indiler. Menemenliler gollük bir pozisyonu 18 içinde faulle kestiler. Hakem bunu penaltı ile cezalandırdı. Fakat Mithat bu fırsatı kullanamadı. Gelişigüzel bir vuruşla topu auta attı. Müteakiben Menemenliler coştular ve Dikili kalesini sıkıştırmaya başladılar.

44. dakikada Niyazi plase bir vuruşla Menemenlilerin ilk golünü yaptı. Devre 1-0 Menemen´in galibiyeti ile bitti. İkinci devrenin 10. dakikasında Ömer ikinci, 18. dakikada Fikret üçüncü golleri kaydettiler. Bu arada Dikililer de muhakkak sayı alabilecek 3 fırsat kaçırdılar. Oyunun sonlarına doğru Ömer 2 gol daha yaptı ve maç da 5-0 Menemen Gençlik´in galibiyeti ile bitti.

 MENEMEN´DE GENÇ DEMOKRATLAR TEŞKİLATI KURULDU (20 Ocak 1954):

Menemen Genç Demokratlar Teşkilâtı dün teessüs etmiştir. Kazalarda ilk defa olarak, teşkili olunan Menemen Genç Demokratlar Teşkilâtı müteşebbis  heyeti şu zevat´tan  müteşekkildir:

Ömer Eruçman, Hasan Denizci, Kemal Foran, Mustafa Topgül, Turan Altan, Salim Nohutçuoğlu. Teşkilâta şimdiden yüzlerce genç kaydolmuştur. SİYASİ TOPLANTI: Menemen Demokrat Parti İlçe İdare kurulu tarafından tertip edilen siyasi toplantı yarın saat 12´de yapılacaktır. Toplantıya civar kaza ve köyler ile İzmir´den gelecek partililer iştirak edeceklerdir.

MENEMEN´DE D.P.´YE AKIN VAR (22 Ocak 1954):

“Yeniden birçok vatandaş partiye kaydoldu”

D.P.´nin Menemen´de gittikçe artan verimli çalışmaları neticesinde partiye kaydolan vatandaşların adedi yeniden fazlalaşmıştır. Menemen D.P. ilçe idare kurulu başkanlığı tarafından bildirildiğine göre aşağıda isimleri yazılı olan kimseler Demokrat Parti´ye intisap (giriş yapma) etmişlerdir: Cemalettin Nalçacı, Mehmet Şen, Mehmet Kuru, Ali Piyancı, Güllü Piyancı, Penbe Yabalı, Dilber Sunay, Abdullah Yabalı, Cevdet Uzunkavak, Ziya Sipahi, Feride Sarıkaya, Fevziye Koçar, Sevgi Farsaloğlu, Mustafa Farsaloğlu, Hasan Çınar, Muzaffer Boğa, Ali Kuşger, İsmail Dikgöz, Naciye Dikgöz, Hüseyin Yurtsever, Enzüle Yurtsever, Tevfik Şeker, Servet Şeker, Hasan Hamarat, Edat Hamarat, Dilber Çankaya, Hüseyin Hamarat, Mürüvvet Hamarat, Rahmi Yıldız, Hüseyin Uludağlı, Mehmet Damar, Namık Bandırmalı, İsmail Güven, Rıdvan Tan, Hüseyin Tanyeri, Salih Baltacı, Ahmet Türkmen, Hüseyin Yüksel, Tahir Dere, İbrahim Karakaplan, Hüseyin Demirbaş, Salih Karabulut, Hüseyin Kandemir, Mehmet Karakaplan, Cemal Demirbaş, Yaşar Kara, Osman Takar, Mustafa Sinek,    Gülsüm Sinek, Nafize Sinek. Receb Kızıldağ, Kemal Çakar, Mehmet Ali Cabadak, Nezir Çark, Saniye Çark, Şükrü Kızanlık, Emine Edirnecik, Remziye Kara, Hasan Sayın.

 

1954´DE MENEMEN GENÇLİK KULÜBÜ´NÜN DURUMU  (24 Ocak 1954):

 Yeni Asır gazetesinde Beliğ Beler imzasıyla yayınlanan bir röportajda Menemen Gençlik´in dünü ve bugünü hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Gerek yöneticileri, gerekse futbolcuları daha yakından tanımak açısından da bu röportajın yapılması bugün için çok kıymetlidir. Röportaj şöyle başlamaktadır:

“İzmir Futbol Ajanlığının, ilçeler arası futbol karşılaşmalarına her seneden fazla ehemmiyet vermesi vilâyet sporu hesabına sevinilecek bir durumdur. Bu güzel teşebbüsün azami derecede randımanlı olabilmesi için, arada bir şikâyet mevzuu olan lisans işlerinin esaslı şekilde ele alınması lüzumuna da inanmak lazımdır. İlçeler gençlik kulüplerini tanıtmak kararını vermiş bulunduğumuzdan, bu yazımızı Menemen Gençlik Kulübü´ne hasrediyoruz.

Oldukça eski bir maziye sahip bulunan Menemen Gençlik kulübü 1923 senesinde kurulmuş olup 1942´de Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğüne tescil  edilmiştir. Faaliyete başladığı günden bugüne kadar bütün gayesi gençliğe hizmet etmek olan bu teşekkül başında bulunan kıymetli idarecilerin çalışmaları ile halen ilçelerarası Futbol Şampiyonasının kuvvetli namzetlerinden (aday) biri olmuştur. Şimdiki idare heyeti aşağıdaki kimselerden teşkil edilmiştir: Başkan: Mehmet Biniş, Umumi Kaptan: Sami Özok, Muhasip: Ömer Eruçman Azalar: Hüseyin Özkan, Kemal Foran, Tarık Şener. Zevkle döşenmiş şirin ve mütevazi lokale sahip bulunan Menemen Gençlik Kulübü sporcuları ve idarecileri ile yaptığı konuşmalarda topladığımız malûmatı aynen naklediyoruz:

İdareci Kemal Foran: 1951´de ilçeler arası grup birinciliğini, 1952´de ilçeler arası ikinciliğini kazandık. Bu sene de Allah kısmet ederse şampiyonluğu kimseye kaptırmayacağız. Yaptığımız iki maçta hiç gol yemeden açık farkla bitirdik. Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünün alâkasına müteşekkiriz.

İdareci Ömer Eruçman : “Başta Futbol olmak üzere, Dağcılık, Avcılık, Atletizm ve Güreş gibi spor  şubeleri ile imkânlarımız nisbetinde alâkadar olmağa çalışıyoruz. Beden  Terbiyesi  Bölge Müdürlüğünden maddi yardım göremememiz faaliyet sahamızı genişletmemize imkân vermiyor. Kıymetli belediye reisimizin gençliğe yakın alâka  göstermesi ve maddi imkanlar temin etmesi bizleri son derece mütehassis etmektedir. Bedri Onat´a alenen  teşekkürü  bir borç biliriz. Futbol takımımız aşağıdaki genç kıymetlerden teşkil edilmiştir. Hakkı Ser (Kaptan)  Ömer Kılıçaslan, Ercüment Gökber, Recep Hoşgez, Mustafa Alkın, Mustafa Çankırı, Fikret Zümrüt, Niyazi Saka, Hüseyin Özen Ömer, Vasfi Kaynak, Osman Amaç, Kadri Karpuzcu.”

/resimler/2019-2/1/1133586128086.jpg

Konuştuğumuz gençler de samimiyetle şunları söylediler: “Fikret ve Niyazi golcü elemanlarımızdır. Santrafımız Recep Hoşgez de takımımızın bel kemiğidir. Gördüğümüz hakemlerden en çok beğendiklerimiz Hakkı Gürüz ve Hasan Oktay´dır. Sahamızın etrafının bu günlerde çevrileceğinden memnuniyetimiz hudutsuzdur. Güzel ve nizami bir sahaya malikiz. İdarecilerimizin çalışmalarından son derece memnunuz”

   Konuşmalardan edindiğim intiba, idarecileri de sporcuları da birer kıymet olan Menemen Gençlik Kulübü´nün ilçelerarası Futbol Şampiyonluğunu kazanmaya azmetmiş olmalarıdır. Bundan ne dereceye kadar muvaffak olacaklarını da doğru bir şekilde zaman gösterecektir.

 MENEMEN GENÇLİK - FOÇA´YI 4-1 YENDİ (25 Ocak 1954):

İlçelerarası lig maçlarından bir kısmına dün Menemen sahasında devam edildi. Çamurdan feci bir manzara arz eden sahaya takımlar şu kadrolarla çıktılar.

Menemen Gençlik : Ömer, Ercüment, Adnan, Mustafa, Recep, Vasıf, Fikret, Niyazi, Ömer, Osman, Seyfi.

Foça Gençlik : Zafer, Ali, Tahsin, Reha, Ahmet, Necdet, Tahsin, Hüseyin, Nihat, Güner, Nevin.

 Maç Foçalıların vuruşu ile başladı ve hemen rakip kale önüne indilerse de netice alamadılar. Bilâhare hakimiyet Menemenlilere geçti ve 30´uncu dakikada Ömer ilk golü kaydetti. Birinci devre 1-0 bitti. İkin-ci devreye canlı başlayan Menemenliler, Foça kalesini çember içine aldılar ve tehlike yaratmaya başladılar. 18´nci dakikada kazandıkları bir frikiği Recep çekti. Top Foça kalesinin üst direğine çarpıp geri geldi. Buna yetişen Osman, Menemen´in ikinci golünü yaptı. 35´nci dakikada Foça sol açığı Nevin Menemen müdafilerini atlatarak yerden bir şutla takımının yegâne sayısını çıkardı. Fakat 38´nci dakikada Niyazi üçüncü Menemen golünü kaydetti. Son dakikalarda Menemenliler Seyfi vasıtasıyla bir gol daha yaptılar ve   maç da böylece 4-1 Menemen´in lehine bitti.

 MENEMEN TEVFİK FİKRET İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ İZMİR´DE (2 Mart 1954):

Menemen´in Tevfik Fikret İlkokulu dördüncü sınıf öğrencileri, başlarında Öğretmenleri, Huriye Ünsal ve Başöğretmen Ali Rıza Tan olduğu halde İzmir´e gelerek Vilayet Teşkilâtı hakkında incelemeler yapmışlardır. Bundan sonra “Erdek” gemisine binilerek küçük bir gezinti yapılmış ve gemi süvarisi tarafından verilen izahat dinlenmiştir. Son olarak Yeni Asır gazetesini ziyaret eden öğrencilere bir matbaanın çalışma şekli hakkında bilgi verildi.

 MENEMEN´DE ZİRAATÇILAR BİRLİĞİ TEŞEBBÜSÜ (6 Mart 1954):

 Menemen müstahsillerinin gösterdiği arzu üzerine İzmir Müstahsil Ziraatçılar Birliği İdare Kurulu Menemen´e giderek, müstahsillerle temasa geçerek birliğin maksat ve gayeleriyle müstahsil çiftçilere sağlayacağı faydalar üzerinde hasbihalde (sohbet) bulunmuşlar ve Menemen´de bir şube açılması hususunda, temsilci yetkisi verilerek İzmir´e dönmüşlerdir.

 1954 YILINDA ERDOĞAN ANIK´A AİT AUSTIN OTOBÜS:

 1950´li yıllardan itibaren Menemen´de yaygınlaşmaya başlayan Otobüs yolculuklarına katılan Menemen Otobüslerinden biri. Menemenli şoför Erdoğan Anık´a ait İzmir 80289 plakalı  1954 model Austin marka bu otobüs, toplam 25 kişiliktir. Yolculukların istikameti ise genellikle Karşıyaka ve İzmir´edir.

/resimler/2019-2/1/1134331128905.jpg 

MENEMEN - HARMANDALI GENÇLİK MAÇI (9 Mart 1954):

Menemen sahasında yapılan Menemenspor - Harmandalıspor dostluk karşılaşmasını, Har-mandalıspor, 3-2 kazanmıştır. Galip takım sahaya şu kadro ile çıkmıştır: Erdoğan, Ali, Halit, Yadigâr, Hüseyin, Mehmet, Edip, Muharrrem, Erol, Ahmet, Osman.

 MENEMEN KAYMAKAMLIĞINA TAYİN (9 Mart 1954):

Menemen Kaymakamlığına naklen tayin edilen Sarıyer Kaymakamı Nazım Başlamışlı Menemen´e gelmiş ve dün sabahtan itibaren yeni vazifesine başlamıştır.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1954 YILINDA MENEMEN OCAK MART
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz.
MUTLAKA DOĞAR GÜN
MUTLAKA DOĞAR GÜN
Kimi zaman yavaş yavaş, bazen de aniden gelip teslim alıverir
HERŞEY BİR ANDA OLDU
HERŞEY BİR ANDA OLDU
Her şey bir anda olup bitiverdi. Olan biteni düşündükçe hala dehşet içinde kalıyorum. Yaşam bu kadar pamuk ipliğine bağlı; bir anda yaşam ile ölüm arasında gidiveriyor insan.
Sıhhat Deposu Örlemiş
Sıhhat Deposu Örlemiş
Örlemiş Albayrağın Gölgesi Yenişakranın Cennet Yöresi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
Aliağa´da Toplandılar
Aliağa´da Toplandılar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne bağlı olarak İzmir´de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor 3 puan gerisinde yer aldığı lider Tuzlaspor´u deplasmanda 3-1 yenerek şampiyonluk yolunda keskin bir virajı dönüp büyük sevinç yaşadı
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper´den sonra 2005 doğumlu Koray Büberci de Milli Takım Riva Tesislerinde bölge karmasına katılmaya hak kazandı.
Lojistiğin Yükselen Değeri
Lojistiğin Yükselen Değeri
Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen “Lojistiğin Yükselen Değeri : “Intermodal Taşımacılık Stajı” kapsamında düzenlenen ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.
NAMAĞLUP 2.TURDA...
NAMAĞLUP 2.TURDA...
Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu´nun 12 Şubat 2019 tarih ve 41 Sayılı kararına göre Menemen Ticaret Odası Fuar Destekleri talimatları oy birliği ile kabul edilerek üyelere duyuruldu.
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Menemen Ticaret Odası bünyesinde bulunan Konferans ve Seminer Salonu talep şartlarını duyurdu.
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
22 Şubat 2019 Cuma
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ