1953 YILINDA MENEMEN (EKİM - ARALIK)
ÖZETLE: 1953 yılının son aylarında Menemen´de kayda geçmiş en önemli olaylardan birisi şehrin ekonomisine büyük katkı yapacak olan EGEREKS Kiremit ve Tuğla Fabrikası´nın devreye girmiş olmasıdır. Bu tesis sayesinde birçok Menemenli çalışma hayatına atılmıştır. Aynı dönemde Menemen´de yapılan “En iyi Horoz Yetiştirme Yarışması” da büyük ilgiye neden olmuştur.
Tarih: 25.1.2019 10:48:26/ 1505okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1953 yılının son aylarında Menemen´de kayda geçmiş en önemli olaylardan birisi şehrin ekonomisine büyük katkı yapacak olan EGEREKS Kiremit ve Tuğla Fabrikası´nın devreye girmiş olmasıdır. Bu tesis sayesinde birçok Menemenli çalışma hayatına atılmıştır. Aynı dönemde Menemen´de yapılan “En iyi Horoz Yetiştirme Yarışması” da büyük ilgiye neden olmuştur.

Diğer konu başlıklarımız ve 1953 yılının son aylarında Menemen´de yaşananlar:

MENEMEN´DEKİ SIĞIRLARDA MİKROP (20 Ekim 1953):

Menemen´in Aliağa bucağına bağlı Karakuzu köyü ile Emiralem bucağına bağlı Görece, Hasanlar köyleri sığırlarında “yanıkara” hastalığı görüldüğünden bu köy hayvanlarına Yanıkara aşısı tatbik ettirilmiştir.

MENEMEN´DE GÜREŞ SEÇME MÜSABAKALARI (26 Ekim 1953): İzmir güreş ajanlığının ilçelerde tertip ettiği seçme müsabakaları dün Menemen´de yapılmış ve çok muntazam cereyan eden maçlar sonunda aşağıdaki dereceler elde edilmiştir.

 SERBEST  :  52 Kilo´da 1. Bekir Akşit            2. Muhsin Gür   

                    57 Kilo´da 1. Necati Özdem      2. Ayhan Balkan

                    62 Kilo´da 1. Vezir Demirtaş     2. M. Karaçelik

                    67 Kilo´da 1. Hikmet Gürsen    2. Yaşar Bozbay

                    73 Kilo´da 1. Hulusi Demir       2. Nevzat Karaca

                    79 Kilo´da 1. Recep Bozaslan   2. Özer Kavukçu

                    87 Kilo´da 1. Necati Boyacı      2. Orhan Kutlay

GREKOROMENDE :    1. Cavit Gündoğdu 2. Necati Erdinç

 MENEMEN´İN KAKLIÇ KÖYÜ YANMAKTAN KURTULDU (26 Ekim 1953):

 “Bir pamuk ve petrol deposundan çıkan yangın İzmir itfaiyesinin yetişmesi sayesinde bastırıldı.”

 Kaklıç köyü, dün  büyük bir yangın atlatmış ve İzmir itfaiyesinin süratle yetişmesi sayesinde yanmaktan kurtulmuştur. Vaka dün sabaha karşı saat 3.15´de oldu. Kaklıç Köyü Muhtarı İsmail Karadağ tarafından köyün büyük bir yangın tehdidi altında bulunduğu Menemen İtfaiye Müdürlüğü´ne bildirilmiştir. İmdat istenmesi üzerine İzmir´den tam teşkilâtlı bir itfaiye kadrosu, son sistem makine ve cihazlarla Menemen´e gitti. Yangın, Kaklıç köyünde Karşıyakalı Hasan Pınarcalı´ya ait ve içinde külliyetli miktarda pamuk, 750 kilo kadar petrol vesairenin bulunduğu aleti ziraiyenin deposundan çıkmıştır.

Yangın, bir anda genişlemiş, bütün köyü tehlike altında bırakmış ve köy sakinlerini korku ve heyecana düşürmüştür. Tam o sırada yetişen İzmir itfaiye ekibi motopompalarla kuyulardan su tedarik ederek ateşi kısa bir zamanda su çemberi içine almış ve sıkı bir mücadeleye başlamıştır.

Bir buçuk saat kadar devam eden çetin bir mücadeleden sonra  yangın, mevkii olarak bastırılmış ve bu surette bütün köy yanmaktan kurtarılmıştır. Her ne kadar yangına yakınlığı ve alakası dolayısıyla evvelâ Menemen İtfaiye ekibi yetişerek müdahale etmişse de bu ekibin kifayetsizliği (yetersiz) karşısında İzmir´den imdat istenmek zorunda kalındığı anlaşılmıştır. Bilhassa İzmir itfaiyesinin felâketi önlemek üzere hâdise mahalline yetişmesi ve cansiperane çalışması köy halkını çok memnun bırakmıştır. Yangının sebebi hakkında tahkikat yapılmaktadır.

 KUBİLAY´IN MEZARINDAN ANITKABİR´E TOPRAK (1 Kasım 1953) :

 İstanbul Öğretmenleri İnkılâp Şehidi Kubilay´ın yattığı topraktan bir parçasını Anıtkabir´e götürmek üzere iki kişilik bir heyeti Menemen´e göndermişlerdir.  Burhan Suersen ve eşinden  teşekkül eden bu heyet, dün  Menemen´de  yapılan  bir törenle Kubilay´ın mezarından toprak almıştır. Burhan Suersen kısa bir hitabede bulunmuş, Menemen Belediye Reisi buna cevap vermiştir. Hitabeleri müteakip Menemen Devrim Ocağı Şubesi Başkanı Cihan Kayacan, Kubilay´ın mezarından aldığı toprağı Belediye Reisi vasıtası ile İstanbul´dan gelen heyete tevdi etmiştir.

 MENEMEN TİRE´Yİ 3-0 YENDİ (9 Kasım 1953): 

Menemen sahasında, yakında başlayacak olan kazalar arası lig maçlarına hazırlık olmak üzere Tire ile futbol maçı yapılmıştır. Bu müsabakanın birinci devresini 1-0 galip bitiren Menemen Gençlik Kulübü, ikinci devrede de 2 gol daha atarak maçı 3-0 kazanmıştır. Menemen takımı şu tertiple sahada yer aldı: Ömer, Ercüment, Hakkı, Mustafa, Recep, Mustafa, Fikret, Niyazi, Sabahattin, Talât, Ömer.

 MENEMEN GENÇLİK BERGAMA´YI 4-2 YENDİ (16 Kasım 1953) :

Menemen Gençlik, Menemen top sahasında Bergama Gençlik kulübü takımı ile yaptığı futbol karşılaşmasını 4-2 galip bitirdi.

 1953 – MENEMEN´DE HOROZ YARIŞMALARI:

 Ziraat Müdürlüğü öncülüğünde Menemen ve köylerinde düzenlenen “En iyi Horoz Yarışması”ndan bir kesit. Öğrencilere yönelik olarak düzenlenen bu yarışmada dereceye girenlere ödüller verilirdi. Yarışmalar sadece Horoz ve çocuklar ile sınırlı kalmazdı. Köylüyü teşvik için bazı büyükbaş hayvan yarışmaları da yapılırdı.

 /resimler/2019-1/25/1054378731170.jpg

 MENEMENLİ ÖĞRETMENE TERFİ (21 Kasım 1953): 

 Menemen Ortaokulu Fransızca öğretmeni Vassaf Vergin´e üst dereceye terfi ödülü geldi.

 EGEREKS LTD. ŞTİ.  KURULDU (9 Aralık 1953): 

Menemen´in ekonomik hayatının gelişmesinde büyük rol oynayan ve Menemenli birçok vatandaşın geçimini sağlayacak EGEREKS (EGE  KİREMİT VE TUĞLA FABRİKASI LİMİTED ŞİRKETİ) kuruldu. Tuğla Fabrikasında her türlü kiremit ve tuğla imalâtı ve satışıyla iştigal etmek üzere 20/11/1953 tarihli ana sözleşme ile kurulan ve Ekonomi ve Ticaret Vekâletince ana sözleşmesi Ticaret Kanunu hükümlerine uygun görülerek, Ticaret kanunun 505´inci maddesi gereğince 27/11/1953 tarihinde tasdik edilmiş olan EGE KİREMİT VE TUĞLA FABRİKASI LİMİTED ŞİRKETİ´nde Menemenlilerin çalışacak olması memnunluk yarattı.

 MENEMEN´E YENİ HÜKÜMET KONAĞI (12 Aralık 1953): Menemen Hükümet Konağı inşaatı 200 bin lira keşif bedelle ihaleye çıkarıldı. (Not: Bahse konu olan Hükümet Konağı bugünkü Hükümet binasıdır)

 İNKILAP ŞEHİDİ KUBİLAY HEYECANLA ANILDI (24 Aralık 1953):

Aziz İnkılâp Şehitlerimiz Kubilay ve arkadaşlarını anmak üzere Menemen´de büyük bir tören yapıldı. Menemen´deki talebe dernekleri ve Türk Devrim Ocakları tarafından müştereken tertiplenen bu anma töreni, Türk gençliğinin inkılâplara olan sarsılmaz bağlılığının ve inkılâpları ilelebet muhafaza azminin en canlı bir şekilde tezahürüne vesile olmuştur.

 Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu talebeleri ile Atatürk ve Namık Kemal Liseleri´nden birer gurup, saat 10´da otobüslerle Menemen´e hareket etmişlerdir. Kafile Menemen´e vasıl bulduğunda Kaymakam Vekili, Belediye Reisi, Türk Devrim Ocakları Menemen Şubesi mensupları ve diğer zevat tarafından karşılanmıştır. Bu sırada Vali Muzaffer Göksenin´e vekâleten vali muavini de kafileye katılmış ve askeri mahfelde kısa bir tevakkufu müteakip, önde çelenkler ve izciler olmak üzere toplu bir halde Kubilay Abidesinin bulunduğu tepeye çıkılmıştır. Muhtelif teşekküllerin hazırlatmış olduğu çelenklerin abideye tevdiini müteakip, Türk  Devrim Ocakları Menemen Şubesi Başkanı Cihan Kayacan, hazır bulunanları İnkılap Şehidi Kubilay ve arkadaşları Hasan ile Şevki´nin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşuna davet etmiştir.

/resimler/2019-1/25/1055313264161.jpg

Bundan sonra tepeden inilerek bir kıraathanede toplanılmıştır. Burada, evvela İzmir Öğretmenler Derneği adına Seyit Tunçyürek bir konuşma yaparak inkılapların ve Kubilay´ın inkılaplar uğruna şehit oluşunu ifade ettiği manayı tebarüz ettirmiş, öğretmenin inkılapların benimsenmesinde ve muhafazasında oynadığı rolü tebarüz etmiştir.

Menemen´in Tevfik Fikret İlkokulu talebelerinden Münevver Çankaya, Kubilay´a ithaf edilmiş bir şiir okuduktan sonra sırasıyla T.M.T. F. İzmir Y.E.T.O. Talebe Derneği Başkanı Atalay Akay, Ahmet Akgün, Samet Başalp, Yedek Subay Yılmaz Öz, Türk Devrim Ocakları Menemen Şubesi adına Hakkı Ser konuşarak, Türk gençliğinin inkılâplara olan imasını ifade etmiş ve bu aziz emanetlere el uzatacak olanların başlarının ezileceğini belirtmişlerdir. Bundan sonra Menemen´den hareket edilmiş ve avdette Atatürk´ün annesi Zübeyde Hanım´ın kabri ziyaret edilerek, iki dakikalık saygı duruşu yapılmıştır. Ayrıca, Menemen orta okulunda Kubilay´ı anma töreni yapılmıştır.

 MENEMEN TÜRK HAVA KURUMU KONGRESİ (31 Aralık 1953):

Evvelki gün yapılması kararlaştırılmış iken ekseriyet olmadığından tatbik edilemeyen Menemen Hava Kurumu kongresi dün yapılmış ve eski idare heyeti ibra edilmiştir. Bundan sonra yapılan yeni idare heyeti seçiminde asil üyeliklere tarafsızlardan Orman Bölge Şefi Remzi Atıl ile Dr. Selahattin Özkurt ve DP´lilerden Hayri Şenol, Bülent Dargınoğlu ve Ömer Eruçman seçilmiştir.

 MENEMEN´İN KURTULUŞUNUN 30. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERİ:

Menemen Şehitliğinde yapılan anma törenini gösteren bu fotoğrafta sol başta Belediye Başkanı Bedri Onat (gözlüklü), yanında Menemen Kaymakamı Sabri Önder, Subaylar ve diğer protokol üyeleri görülüyor.

 /resimler/2019-1/25/1056109514225.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1953 YILINDA MENEMEN EKİM ARALIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz.
MUTLAKA DOĞAR GÜN
MUTLAKA DOĞAR GÜN
Kimi zaman yavaş yavaş, bazen de aniden gelip teslim alıverir
HERŞEY BİR ANDA OLDU
HERŞEY BİR ANDA OLDU
Her şey bir anda olup bitiverdi. Olan biteni düşündükçe hala dehşet içinde kalıyorum. Yaşam bu kadar pamuk ipliğine bağlı; bir anda yaşam ile ölüm arasında gidiveriyor insan.
Sıhhat Deposu Örlemiş
Sıhhat Deposu Örlemiş
Örlemiş Albayrağın Gölgesi Yenişakranın Cennet Yöresi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
Aliağa´da Toplandılar
Aliağa´da Toplandılar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne bağlı olarak İzmir´de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor 3 puan gerisinde yer aldığı lider Tuzlaspor´u deplasmanda 3-1 yenerek şampiyonluk yolunda keskin bir virajı dönüp büyük sevinç yaşadı
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper´den sonra 2005 doğumlu Koray Büberci de Milli Takım Riva Tesislerinde bölge karmasına katılmaya hak kazandı.
Lojistiğin Yükselen Değeri
Lojistiğin Yükselen Değeri
Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen “Lojistiğin Yükselen Değeri : “Intermodal Taşımacılık Stajı” kapsamında düzenlenen ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.
NAMAĞLUP 2.TURDA...
NAMAĞLUP 2.TURDA...
Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu´nun 12 Şubat 2019 tarih ve 41 Sayılı kararına göre Menemen Ticaret Odası Fuar Destekleri talimatları oy birliği ile kabul edilerek üyelere duyuruldu.
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Menemen Ticaret Odası bünyesinde bulunan Konferans ve Seminer Salonu talep şartlarını duyurdu.
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
22 Şubat 2019 Cuma
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ