1952 - 1953 YILLARINDA MENEMEN (1952 AĞUSTOS / 1953 OCAK – NİSAN)
ÖZETLE: 1952 yılının Ağustos ayında Menemen´e yapılan Rum ziyareti oldukça ilgi çekicidir. Bir dönem Menemen´de yaşamış olan Rumlar ve onların çocukları Menemen´e gelmiş ve Menemen Belediyesi´nin konukları olarak ağırlanarak ilçenin her köşesini, bağlarını ve bahçelerini gezmiştir. 1953 yılında ise Menemenliler yeni bir sağlık merkezine kavuşmuşlardır.
Tarih: 4.1.2019 13:57:47/ 3486okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1952 yılının Ağustos ayında Menemen´e yapılan Rum ziyareti oldukça ilgi çekicidir. Bir dönem Menemen´de yaşamış olan Rumlar ve onların çocukları Menemen´e gelmiş ve Menemen Belediyesi´nin konukları olarak ağırlanarak ilçenin her köşesini, bağlarını ve bahçelerini gezmiştir. 1953 yılında ise Menemenliler yeni bir sağlık merkezine kavuşmuşlardır.

Diğer konu başlıklarımız ve 1952 ve 1953 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar:

MENEMENLİ RUMLARIN ZİYARETİ (4 Ağustos 1952):         

Menemen´de doğan ve Kurtuluş Savaşı´nın ardından Yunanistan´a göç etmek zorunda kalan Menemenli Rumlar, 4 Ağustos 1952 günü kalabalık bir grupla Menemen´i ziyaret etti. Menemen Belediye Başkanı Bedri Onat´ın yakın ilgi gösterdiği Menemenli Rumlar, doğdukları toprakları karış karış gezme imkanı buldular. Üstteki fotoğraf Mustafa Kıratlı´nın bağında, alttaki fotoğraf ise Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda o günün anısına çekilmiştir.  

  /resimler/2019-1/4/1359454638969.jpg

/resimler/2019-1/4/1400067451980.jpg

MENEMEN´DE SİLAH KAÇAKÇILIĞI (2 Ocak 1953):

 Menemen Emniyet Komiserliği tarafından kaza merkezinde yapılan bir aramada silah kaçak-çılığı ortaya çıkarıldı. Esatpaşa Mahallesinde oturan tüfek tamircisi İbrahim´in Malatya´dan yeni gelmiş olan Mustafa Bayram´a silah sattığı Emniyet Komiserliğince haber alınmış, Musta-fa´nın yattığı handa arama yapılarak çuvallara sarılı 7 adet mavzer ile 17 adet mermi ele geçirilmiştir. Mustafa ve İbrahim savcılığa verilmiş ve tevkif olunmuşlardır.

 MENEMEN SAĞLIK MERKEZİ AÇILIYOR (25 Şubat 1953):

Menemen Sağlık Merkezi 26 Şubat tarihinde saat 15.00´da açılacak. Bu münasebetle açılış merasiminde bulunmak üzere Vilayet Sağlık Müdürü Dr. Cevdet Saraçoğlu ile Vali Muavini Enver Saatçıgil ve şehrimizde bulunan Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı üyelerinden Dr. V. Olle ile Sağlık Mühendisi Mr. H.R. Shipman yarın Menemen´e gelecek.

 MENEMEN YENİ SAĞLIK MERKEZİNE KAVUŞTU (27 Şubat 1953):

Menemen´in yeni sağlık merkezi düzenlenen gösterişli bir törenle açıldı. Vilayet Vali Muavini Enver Saatçıgil, Sağlık Müdürü Cevdet Saraçoğlu, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Kurulu Üyelerinden Paul. V. Olle açılış merasiminde hazır bulundular.

Evvela Menemen Belediye Reisi Bedri Onat, bu Sağlık Merkezi´nin hükümetin yakın alâka ve yardımı ile vücuda getirildiğini belirterek, hükümete şükranlarını sunmuştur.

/resimler/2019-1/4/1400414327631.jpg 

 Bundan sonra Sağlık Müdürü Cevdet Saraçoğlu, Sağlık Merkezi´nin ehemmiyeti, vasıfları ve halka hizmet şekli üzerinde izahat vermiş, Sağlık Vekâletinin, yurdumuzun bir çok köşesinde olduğu gibi İzmir kazalarında da, bu meyanda Menemen´de sağlık merkezi vücuda getirdiğini belirterek, yeni sıhhî tesisin Menemenlilere hayırlı olmasını temenni etmiştir.

Müteakiben Vali Muavini Enver Saatçıgil, sağlık dâvasının ehemmiyetine işaretle Menemen´in bir sağlık merkezine kavuşmuş olmasından dolayı sevinç duyduğunu kaydetmiş ve sağlık merkezinin şifa kaynağı olmasını dileyerek kordelayı kesmiştir. Bundan sonra misafirler ve halk, sağlık merkezini gezmişler ve sıhhî tesisin odalarının hasta kabulüne amade bir şekilde tamamen tefriş edilmiş olduğunu görmüşlerdir. Halk, bu münasebetle davul ve zurnalarla şenlikler yapmışlardır.

MENEMEN´DE ARAMA-TARAMA (6 Mart 1953):

Menemen´in merkez kazasında bir jandarma ekibi tarafından yapılan aramada 24 bıçak ve bir tabanca ele geçirildi. Menemen´e bağlı Kaklıç köyünde yapılan başka bir aramada ise 17 bıçak ele geçirilerek soruşturma başlatılmıştır.

MENEMEN´DE SOĞUK-HAVA DEPOSU YAPILACAK (11 Mart 1953):

Menemen Belediyesi kazada Soğuk Hava Deposu yapılması için ihale düzenledi. 49950 lira keşif bedelli ihale 20 Mart 1953 tarihine denk gelen cuma günü saat 15´de Belediye binasında ve encümen huzurunda yapılacak. İhaleye katılacaklardan bugüne kadar en az 50 bin liralık inşaat yaptıklarına dair bir belge ve 3746 lira 25 kuruş teminat bedeli yatırmaları isteniyor.

MENEMEN ZABITASININ (EMNİYET) FAALİYETLERİ (13 Mart 1953):                   

Menemen ve mülhakatında jandarma teşkilâtının, asayişin bölgede düzenli bir şekilde yer alması için giriştiği canlı faaliyet ve aldığı yerinde tedbirler, bölgede sık sık vukua gelen hadiseleri önlemesi bakımından faydalı olmaktadır. Kaza Jandarma Kumandanı Kıdemli Yüzbaşı Zeki Karakurt, dün aldığı tedbirlerle işe girişen baş gedikli Sefer Aksoy kumandasındaki ekibin plânlı şekilde sık sık ve muhtelif zamanlarda bölgeye dahil nahiye ve köylerde yaptıkları sıkı arama ve taramaları neticesinde, 4 tabanca, yüzden fazla bıçak, kama, ustura ve şiş ele geçirmiş ve taşıyanlar hakkında kanunî muameleler başlatılmıştır.

MENEMENLİLERİN DÖRDÜZLERE BAĞIŞLARI (5 Nisan 1953):

Menemen Belediyesi, Çocuk Hastahanesi´nde bakılmakta olan Türkiye´nin ve İzmir´in ilk dördüzlerine 250 liralık teberruda bulundu. Dördüzlere karşı şefkat ve yardım yarışında, Menemen Belediyesi tarafından gösterilen bu alakadan dolayı dördüzleri koruma derneği teşekkürlerini bildirdi.

/resimler/2019-1/4/1401165890919.jpg

Bilgi: Türkiye´nin bu ilk dördüzleri 1950 yılında İzmir´de doğdu. Adları Hürriyet, Adalet, Uhuvvat ve Müsavat kondu. Zor durumda kalan dördüzlerin ailesine başta Demokrat Parti hükümeti olmak üzere, İzmir Valiliği, İzmir Belediyesi, Yardım Dernekleri ve çeşitli kuruluşlar tarafından yardım sağlanmıştır. Bu kuruluşlardan biri de Menemen Belediyesi´dir.

MENEMEN´DE TÜRK DEVRİM OCAĞI TOPLANDI (5 Nisan 1953):         

Menemen Türk Devrim Ocağı´nın kongresi yapıldı. İlk Devrim Ocağı´nın Menemen´de açılması kayda şayandır. İdare Kurulu seçimi yapıldı. Netice´de başkanlığa Cihan Kayacan, ikinci başkanlığa Hakkı Ser, muhasipliğe Cumhur Tekin Kayacan, veznedarlığa İsmail Yüce, kültür kolu´na Mustafa Altın, yayım propaganda koluna Şükrü Yurttaş ve sosyal yardım koluna Arif Turgut seçildiler.

MENEMEN İLKOKULLARINDA “TEST” ÇALIŞMALARI (9 Nisan 1953):

Bu yıl merkez okulların ikinci devrelerinde tecrübe mahiyetinde, fakat esaslı bir şekilde ele alınan “test usulü” çok ümit verici neticeler sağlamaktadır. Şehit Kemal İlkokulu salonlarında toplanan ikinci devre öğrencileri bütün, öğretmenlerin de hazır bulunduğu topluluk önünde, önceden hazırlanmış 25 suali cevaplandırmaya davet edilmişlerdir. Alınan netice, öğrencilerin “iyi”den üstün bir durumda olduklarını göstermektedir. Bölgenin köy okullarında da, bu mevzu üzerinde çalışmaların ele alınmış bulunduğu ve tatbikatın yakında yapılacağı bildirilmektedir.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
Diş enfeksiyonları bir geçiş yolu bulup vücudun farklı bölgelerinde zararlı bakterilerin yayılmasına sebep olabilir
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı kütük şehri olan on beş adadan oluşmuş bir Avrupa kenti.
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
Doğumunu yaptırdığım kadınların hem kendileri hem de bebekleri hakkında uzun zaman danışmanlık yapmaya çalışıyorum.
ON SEKİZ MART
ON SEKİZ MART
Dalga Dalga Semanda Albayrak Tarihin Zafer Ünlü Ünlü Her Yaprak
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde ilk olarak Askeri Şehitlikte anma programı gerçekleştirildi
Tüm Şehitler İçin Lokma
Tüm Şehitler İçin Lokma
Menemen Esnaflar Odası tarafından oda önünde tüm şehitlerimiz için lokma hayrı gerçekleştirildi.
“KADIN YÜKSELSİN”
“KADIN YÜKSELSİN”
Havacılık–uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak amacıyla dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası´ bu yıl 4-10 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Neşe Ege´nin eşi, Serkan Ege ile Burcu Şahin´in babaları, Naim, Rana, Irmak ve Ege´nin dedeleri Menemen´in taksici esnaflarından Seyrek doğumlu Naim Ege(68), geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitirdi.
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nde Türk Kızılayı Menemen Şubesi tarafından lokma hayrı gerçekleştirildi.
Lider KEyifli
Lider KEyifli
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta Sivas Belediyespor ve Zonguldak Kömürspor galibiyetleriyle liderlik koltuğuna kurulan temsilcimiz Menemen spor, konuk ettiği Kırklarelispor´u da tek golle geçerek şampiyonluk yolunda önemli bir virajı döndü: 1-0.
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Dün akşam saatlerinde Kosava´nın Priştine şehrindeki Fadil Vokrri Stadyumu´nda...
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve Eski Milli Futbolcu, İzmir Milletvekili Alpay Özalan; Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda, kurum ve okul müdürleri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 Genç Milli Takımı´nın kadrosunda bulunan Menemenspor futbolcusu Koray Büberci, 21-27 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul´da yapılacak olan hazırlık kampına davet edildi.
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi toplam 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor.
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
Stres ne yazık ki artık hayatın erteleyemediğimiz, öteleyemediğimiz parçası.
YAŞ ALMAK
YAŞ ALMAK
Yıllar geçtikçe yaş mı alıyoruz; yaşlanıyor muyuz? Sanırım bu hayata bakışla ilgili bir durum.
14 MART TIP BAYRAMI
14 MART TIP BAYRAMI
Tıp Bayramı dünyanın çeşitli ülkelerinde tıp çalışanlarının hizmet sorunlarının gündeme getirilmesi ve başarılı tıp insanlarının ödüllendirilmesi için kutlansa da dünya çapında kabul edilmiş tek bir günü ve tek bir kutlama biçimi oluşmamıştır.
SİGARA
SİGARA
Alkolle Akrabadır İkisi İkisinin de Beş Para Etmez Derisi
İstiklal Marşımız 98 Yaşında
İstiklal Marşımız 98 Yaşında
Atatürk Ortaokulu koordinatörlüğünde hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Kubilay Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk üreticileri, çırçır işletmecileri, Ziraat Odası yönetimi ile çalışanları, Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı´nın katılımıyla Ticaret Odası Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu´nda pamuk sezonu öncesinde bir toplantı gerçekleştirildi.
Kadın Dayanışması
Kadın Dayanışması
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nde Matador Ekmek Fırını işletmecisi Ayla Muratoğlu, kadın personelini evinde ağırladı.
24 Mart 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
E-Gazete
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ