1950 YILINDA MENEMEN (MAYIS-TEMMUZ)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan iki olaydan biri ilçede meydana gelen şiddetli deprem, diğeri ise tüm ülkede yapılan genel seçim sonuçlarıdır. Menemen´de Mayıs ayı başında yaşanan deprem sonrasında Bayındırlık Bakanı incelemeler yapmak üzere Menemen´e gelmiştir. Yine Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde ise Demokrat Parti büyük başarı elde etmiştir.
Tarih: 2.11.2018 12:20:54/ 616okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan iki olaydan biri ilçede meydana gelen şiddetli deprem, diğeri ise tüm ülkede yapılan genel seçim sonuçlarıdır. Menemen´de Mayıs ayı başında yaşanan deprem sonrasında Bayındırlık Bakanı incelemeler yapmak üzere Menemen´e gelmiştir. Yine Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde ise Demokrat Parti büyük başarı elde etmiştir.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1950 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar:

 

MENEMEN´DE ŞİDDETLİ ZELZELE (3 MAYIS 1950):

 

“KAYMAKAMLIK, HUSUSİ MUHASEBE VE BAZI BİNALAR HARAP OLDU” - “BAYINDIRLIK BAKANI VE İZMİR VALİSİ MENEMEN´E GELDİ”

 

       “Menemen, dün sabah (2 Mayıs 1950) saat 10.15 raddelerinde (durum) şiddetli bir yer sarsıntısı ile sarsılmış, birçok kimse evlerinden dışarıya fırlamıştır. Sarsıntı, bilhassa Menemen´de şiddetli olmuş ve bazı hasarlar yapmıştır.”

Yeni Asır Gazetesi´nin bu başlıklarla verdiği haber, Menemen´e gönderdiği bir muhabirinin gözünden aynen şöyle aktarılıyor:

       İlçede birbirini takip eden üç sarsıntı olmuştur. En şiddetli olanı birinci sarsıntı yerin dibinden gelen korkunç bir gümbürtü ile başlamış ve bilhassa Kaymakamlık Dairesi´nin bulunduğu mıntıkada oldukça mühim bir hasara sebep olmuştur. (Fotoğraf)

Kaymakamlık binasının çatı kısmı harap olmuş ve bina kullanılamaz bir hale gelmiştir. Deprem esnasında Kaymakamlık binasında bulunarak iş takip eden vatandaşlar güçlükle binayı terk etmişlerdir. Bu sırada tavandan dökülen kalın sıva parçalarından 3 vatandaş yaralanmışsa da hemen tedavi altına alınarak evlerine gitmişlerdir. Menemen´de 4 bina Kaymakamlığın emri ile tahliye edilmiş ve yeni bir yer sarsıntısı ihtimali karşısında her türlü tedbir alınmıştır. Menemen evlerinin bir çoğunun sıvaları dökülmüş veya duvarları çatlamıştır.

 

Bayındırlık Bakanı Şevket Adalan ile Vali Osman Sabri Adal (yukarıda) dün akşam saat 18´de deprem bölgesine giderek ilgililerle temas etmişler ve gerekli emirleri vermişlerdir. Menemen Köylerinde de bazı hasarlar vardır. Kazazedelere lüzumlu yardımın yapılacağı vaat edilmiştir. Deprem´de can kaybının yaşanmaması ise büyük teselli olmuştur. Deprem´in Foça ve Yenifoça´da da şiddetli olduğu, Yenifoça hükümet konağının ön cephe duvarı ile Ilıpınar köyünde iki evin duvarlarının çatladığı haber verilmektedir.

 

DEPREM SONRASI MENEMEN´DE VAZİYET VE VALİ´NİN ZİYARETİ (7 MAYIS 1950):

 

İzmir Valisi Osman Sabri Adal, beraberinde Jandarma Alay Komutanı ve Bayındırlık Müdürü ile birlikte Menemen´e gelerek son depremden sonraki durumu ve alınan tertibatı yakından tetkik etti. Menemen´de halen bütün hükümet daireleri Şehit Kemal İlkokulu binasına taşınmış bulunmaktadır. Çadır ihtiyacı olan Hatundere köyüne kafi miktarda çadır gönderildi. Diğer köylerden henüz çadır istenilmemiştir. Talep vukuunda bütün ihtiyacı karşılayacak miktarda çadır mevcuttur. Dışarıda kalmış hiçbir vatandaş yoktur. Bir Kızılay heyeti de köylere  gönderilmiştir. Bayındırlık ekipleri bütün Menemen köylerine uğrayarak hasar ve zarar tespitlerine devam etmektedir.

 

1950 GENEL SEÇİMLERİ (15 MAYIS 1950):

 

Yedi partinin katıldığı, Türkiye´de siyasal iktidarın ilk kez seçimle değişmesini doğuran seçimlerdir. “Beyaz İhtilal” olarak da adlandırılır. Katılma oranının % 89,3´e ulaştığı seçimlerde Demokrat Parti 4.241.393 oyla (% 53,3) 408 milletvekili kazandı. Cumhuriyet Halk Partisi ise 3.176.561 oyla (% 39,9) 69 milletvekilini parlamentoya soktu. Millet Partisi ise 250.414 oy ve % 3,1 oy oranıyla sadece 1 milletvekili kazandı. Bağımsızların oyları 383.282, kazandıkları milletvekili sayıları da 9´du. Böylece 27 yıl süren CHP iktidarı yerini DP´ye bıraktı.

MENEMEN´DE DURUM: Milletvekili Genel Seçimleri Menemen´de de büyük heyecan içinde geçti. Toplam 19044 seçmen sayısına sahip Menemen´de 17598 seçmen oyunu kullanmış ve sayılan oylardan 9498´ini Demokrat Parti, 7822´sini Cumhuriyet Halk Partisi almıştır. Tüm yurtta olduğu gibi Menemen´de de seçimi DP´liler kazanmıştır.

1950 seçimlerini Demokrat Parti´nin kazanmasını Yeni Asır Gazetesi ertesi gün manşetten duyurdu. (Yukarıda)

 AMERİKALI ZİRAAT UZMANLARI MENEMEN´E GELDİ (21 HAZİRAN 1950):

 

Yeni Asır Gazetesi Muhabirlerinden Muzaffer Özay imzasıyla yayınlanan bir haberde, Amerikalı Tarım Uzmanlarından oluşan bir heyetin Menemen´e gelerek yaptığı incelemeler anlatılmaktadır. Bu heyete, İzmir Ziraat Müdürü Nuri Avcı ve Amerikan Haberler Servisi Müdürü Mrs. Bracken de iltihak etmiş ve muhabir gözlemlerini şu şekilde anlatmıştır :

     “Menemen´de ilk olarak Kaymakam tarafından karşılanan heyet, kısa bir dinlenmeyi müteakip ciplerle Emiralem Regülatörünün bulunduğu yere hareket etti. Regülatör, Menemen Ovası´nın nihayet bulduğu tepelerin arasındaki vadide kurulmuş. Temeli, 2. dünya harbinden evvel Alman Mühendisleri tarafından atılan bu tesisat henüz tamamlanamamıştır. İnşaatı kat´i olarak 1951 yılında bitirilecekse de, köylüye yardımcı olmak üzere kanal sistemi ile halen su tevzi edilmektedir. Kanal, bütün Menemen Ovasını faydalandırmaktadır. Uzun bir kanalla sevk edilen su, şehrin içinde bulunan bir havuzdan etraftaki bağ ve bahçelere dağıtılıyor. Saniyede 9 ton su verebilen Regülatörü Amerikalılar, hakikaten beğendiler. Verilen izahattan anlıyoruz ki, bu yıl 30 bin dekarlık saha sulanmış. Her dönüm için de 2 liralık ücret alınıyor. (Mini Not : Bu tarihte bir gazete fiyatı (Yeni Asır) 10 kuruştur. Yalnız Amerikalılar, böyle bir regülatörden elektrik istihsal (üretim) edilmemesini yadırgayarak karşıladılar. Fakat, orayı idare eden genç bir yüksek su mühendisimizin izahatı onları teskin ediyor: “Salihli Adala´da yapılacak büyük bir barajdan sonra elektrik konusu da ele alınacaktır.”

      Bu regülatörde enteresan bir şey gördük. Balıkların ziyan olmaması ve onlardan daha çok istifade edilmesi için regülatörün bir kenarında hususi bir kanal tertibatı yapılmış. Öyle ya! Suyla beraber regülatörden aşağı akan balıklar, suyun asıl birikintili bulunduğu havzaya nasıl çıkabilsin. İşte, hususi kanal yardımıyla bunu da mümkün kılmışlar. Ayrı bir boruyla kanalın aşağı seviyede bulunan ağzına su akıtılıyor. Bu su oraya gürültü çıkararak döküldüğünden, çıkan ses balıkları derhal oraya topluyor. Bu suretle regülatörden düşen balık kanalın ağzından muhtelif seviyelerdeki havuzcuklara girerek tekrar  yukarı kısma çıkıyor. Buradan hareketle “Sulu Ziraat Deneme İstasyonuna gidiyoruz. Henüz yeni kurulan bu müessesede Sulama Denemeleri, Ziraat Denemeleri ve Pamuk ıslahı çalışmaları yapılıyor.

      Sulama denemelerinde şöyle bir şeyin tatbik edildiğini hatırımıza getirebilir misiniz? Toprağın üstünden sulama yapılmıyor da, köklerin alt boyunca köstebek yolu biçiminde kanalcıklar açılarak bu şekilde isal ediliyor. 390 dönümlük olan bu yer sayısız parsellere ayrılmış vaziyette. Bu parseller üzerinde de sayısız tecrübeler yapılmaktadır. Mesela, her sene arka arkaya ekilen 315 numaralı parselde toprağın ne kadar gıda kuvveti kaybettiği incelenecek. 316 numaralı parselde, bu kaybın kimyevi maddelerle telafisine, 317 parselde de çiftlik gübresi ile telafisine çalışılmaktadır. Mesela daha başka parsellerde de şu incelenmektedir. Acaba bir sene mısır ekilip, bir sene pamuk ekilen bir arazi nasıl netice verecektir? Bu denemeler hakkında verilen izahata David Killough bilhassa alaka gösteriyor. Bu Amerikalı, dünya çapında bir pamuk mütehassısı. O da şöyle konuşuyor:

      “Ben pamuk üzerinde bu kadar geniş çapta bir deneme yapılmasını dünyanın hiç bir yerinde görmedim. Bu husustaki gayretinizi cidden tebrik ederim.” Nihayet, Menemen´deki tetkiklerimiz bittikten sonra İzmir´e dönüşümüz başlıyor. Amerikalı mütehassıslar Menemen gezisinden oldukça memnun kalıyorlar.

 

MENEMENSPOR MAÇI (3 Temmuz 1950):

 

Menemen Gençlik Kulübünün davetlisi olarak Menemen´e gelen İzmirspor´un Şen Gençler Lokali ile yapılan dostluk maçını  Menemen Gençlik Kulübü 4-1 kazandı. Menemen Gençlik Kulübü sahaya kalede Mürsel olmak üzere Zeki, Cengiz, Mustafa, Sedat, Behçet, Kaya, Zeki, Aslan, Mehmet, Ali ve Cengiz 11´i ile çıkmıştır.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1950 YILINDA MENEMEN MAYIS TEMMUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ