1950 YILINDA MENEMEN (MAYIS-TEMMUZ)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan iki olaydan biri ilçede meydana gelen şiddetli deprem, diğeri ise tüm ülkede yapılan genel seçim sonuçlarıdır. Menemen´de Mayıs ayı başında yaşanan deprem sonrasında Bayındırlık Bakanı incelemeler yapmak üzere Menemen´e gelmiştir. Yine Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde ise Demokrat Parti büyük başarı elde etmiştir.
Tarih: 2.11.2018 12:20:54/ 406okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan iki olaydan biri ilçede meydana gelen şiddetli deprem, diğeri ise tüm ülkede yapılan genel seçim sonuçlarıdır. Menemen´de Mayıs ayı başında yaşanan deprem sonrasında Bayındırlık Bakanı incelemeler yapmak üzere Menemen´e gelmiştir. Yine Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde ise Demokrat Parti büyük başarı elde etmiştir.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1950 yılının ilk aylarında Menemen´de yaşananlar:

 

MENEMEN´DE ŞİDDETLİ ZELZELE (3 MAYIS 1950):

 

“KAYMAKAMLIK, HUSUSİ MUHASEBE VE BAZI BİNALAR HARAP OLDU” - “BAYINDIRLIK BAKANI VE İZMİR VALİSİ MENEMEN´E GELDİ”

 

       “Menemen, dün sabah (2 Mayıs 1950) saat 10.15 raddelerinde (durum) şiddetli bir yer sarsıntısı ile sarsılmış, birçok kimse evlerinden dışarıya fırlamıştır. Sarsıntı, bilhassa Menemen´de şiddetli olmuş ve bazı hasarlar yapmıştır.”

Yeni Asır Gazetesi´nin bu başlıklarla verdiği haber, Menemen´e gönderdiği bir muhabirinin gözünden aynen şöyle aktarılıyor:

       İlçede birbirini takip eden üç sarsıntı olmuştur. En şiddetli olanı birinci sarsıntı yerin dibinden gelen korkunç bir gümbürtü ile başlamış ve bilhassa Kaymakamlık Dairesi´nin bulunduğu mıntıkada oldukça mühim bir hasara sebep olmuştur. (Fotoğraf)

Kaymakamlık binasının çatı kısmı harap olmuş ve bina kullanılamaz bir hale gelmiştir. Deprem esnasında Kaymakamlık binasında bulunarak iş takip eden vatandaşlar güçlükle binayı terk etmişlerdir. Bu sırada tavandan dökülen kalın sıva parçalarından 3 vatandaş yaralanmışsa da hemen tedavi altına alınarak evlerine gitmişlerdir. Menemen´de 4 bina Kaymakamlığın emri ile tahliye edilmiş ve yeni bir yer sarsıntısı ihtimali karşısında her türlü tedbir alınmıştır. Menemen evlerinin bir çoğunun sıvaları dökülmüş veya duvarları çatlamıştır.

 

Bayındırlık Bakanı Şevket Adalan ile Vali Osman Sabri Adal (yukarıda) dün akşam saat 18´de deprem bölgesine giderek ilgililerle temas etmişler ve gerekli emirleri vermişlerdir. Menemen Köylerinde de bazı hasarlar vardır. Kazazedelere lüzumlu yardımın yapılacağı vaat edilmiştir. Deprem´de can kaybının yaşanmaması ise büyük teselli olmuştur. Deprem´in Foça ve Yenifoça´da da şiddetli olduğu, Yenifoça hükümet konağının ön cephe duvarı ile Ilıpınar köyünde iki evin duvarlarının çatladığı haber verilmektedir.

 

DEPREM SONRASI MENEMEN´DE VAZİYET VE VALİ´NİN ZİYARETİ (7 MAYIS 1950):

 

İzmir Valisi Osman Sabri Adal, beraberinde Jandarma Alay Komutanı ve Bayındırlık Müdürü ile birlikte Menemen´e gelerek son depremden sonraki durumu ve alınan tertibatı yakından tetkik etti. Menemen´de halen bütün hükümet daireleri Şehit Kemal İlkokulu binasına taşınmış bulunmaktadır. Çadır ihtiyacı olan Hatundere köyüne kafi miktarda çadır gönderildi. Diğer köylerden henüz çadır istenilmemiştir. Talep vukuunda bütün ihtiyacı karşılayacak miktarda çadır mevcuttur. Dışarıda kalmış hiçbir vatandaş yoktur. Bir Kızılay heyeti de köylere  gönderilmiştir. Bayındırlık ekipleri bütün Menemen köylerine uğrayarak hasar ve zarar tespitlerine devam etmektedir.

 

1950 GENEL SEÇİMLERİ (15 MAYIS 1950):

 

Yedi partinin katıldığı, Türkiye´de siyasal iktidarın ilk kez seçimle değişmesini doğuran seçimlerdir. “Beyaz İhtilal” olarak da adlandırılır. Katılma oranının % 89,3´e ulaştığı seçimlerde Demokrat Parti 4.241.393 oyla (% 53,3) 408 milletvekili kazandı. Cumhuriyet Halk Partisi ise 3.176.561 oyla (% 39,9) 69 milletvekilini parlamentoya soktu. Millet Partisi ise 250.414 oy ve % 3,1 oy oranıyla sadece 1 milletvekili kazandı. Bağımsızların oyları 383.282, kazandıkları milletvekili sayıları da 9´du. Böylece 27 yıl süren CHP iktidarı yerini DP´ye bıraktı.

MENEMEN´DE DURUM: Milletvekili Genel Seçimleri Menemen´de de büyük heyecan içinde geçti. Toplam 19044 seçmen sayısına sahip Menemen´de 17598 seçmen oyunu kullanmış ve sayılan oylardan 9498´ini Demokrat Parti, 7822´sini Cumhuriyet Halk Partisi almıştır. Tüm yurtta olduğu gibi Menemen´de de seçimi DP´liler kazanmıştır.

1950 seçimlerini Demokrat Parti´nin kazanmasını Yeni Asır Gazetesi ertesi gün manşetten duyurdu. (Yukarıda)

 AMERİKALI ZİRAAT UZMANLARI MENEMEN´E GELDİ (21 HAZİRAN 1950):

 

Yeni Asır Gazetesi Muhabirlerinden Muzaffer Özay imzasıyla yayınlanan bir haberde, Amerikalı Tarım Uzmanlarından oluşan bir heyetin Menemen´e gelerek yaptığı incelemeler anlatılmaktadır. Bu heyete, İzmir Ziraat Müdürü Nuri Avcı ve Amerikan Haberler Servisi Müdürü Mrs. Bracken de iltihak etmiş ve muhabir gözlemlerini şu şekilde anlatmıştır :

     “Menemen´de ilk olarak Kaymakam tarafından karşılanan heyet, kısa bir dinlenmeyi müteakip ciplerle Emiralem Regülatörünün bulunduğu yere hareket etti. Regülatör, Menemen Ovası´nın nihayet bulduğu tepelerin arasındaki vadide kurulmuş. Temeli, 2. dünya harbinden evvel Alman Mühendisleri tarafından atılan bu tesisat henüz tamamlanamamıştır. İnşaatı kat´i olarak 1951 yılında bitirilecekse de, köylüye yardımcı olmak üzere kanal sistemi ile halen su tevzi edilmektedir. Kanal, bütün Menemen Ovasını faydalandırmaktadır. Uzun bir kanalla sevk edilen su, şehrin içinde bulunan bir havuzdan etraftaki bağ ve bahçelere dağıtılıyor. Saniyede 9 ton su verebilen Regülatörü Amerikalılar, hakikaten beğendiler. Verilen izahattan anlıyoruz ki, bu yıl 30 bin dekarlık saha sulanmış. Her dönüm için de 2 liralık ücret alınıyor. (Mini Not : Bu tarihte bir gazete fiyatı (Yeni Asır) 10 kuruştur. Yalnız Amerikalılar, böyle bir regülatörden elektrik istihsal (üretim) edilmemesini yadırgayarak karşıladılar. Fakat, orayı idare eden genç bir yüksek su mühendisimizin izahatı onları teskin ediyor: “Salihli Adala´da yapılacak büyük bir barajdan sonra elektrik konusu da ele alınacaktır.”

      Bu regülatörde enteresan bir şey gördük. Balıkların ziyan olmaması ve onlardan daha çok istifade edilmesi için regülatörün bir kenarında hususi bir kanal tertibatı yapılmış. Öyle ya! Suyla beraber regülatörden aşağı akan balıklar, suyun asıl birikintili bulunduğu havzaya nasıl çıkabilsin. İşte, hususi kanal yardımıyla bunu da mümkün kılmışlar. Ayrı bir boruyla kanalın aşağı seviyede bulunan ağzına su akıtılıyor. Bu su oraya gürültü çıkararak döküldüğünden, çıkan ses balıkları derhal oraya topluyor. Bu suretle regülatörden düşen balık kanalın ağzından muhtelif seviyelerdeki havuzcuklara girerek tekrar  yukarı kısma çıkıyor. Buradan hareketle “Sulu Ziraat Deneme İstasyonuna gidiyoruz. Henüz yeni kurulan bu müessesede Sulama Denemeleri, Ziraat Denemeleri ve Pamuk ıslahı çalışmaları yapılıyor.

      Sulama denemelerinde şöyle bir şeyin tatbik edildiğini hatırımıza getirebilir misiniz? Toprağın üstünden sulama yapılmıyor da, köklerin alt boyunca köstebek yolu biçiminde kanalcıklar açılarak bu şekilde isal ediliyor. 390 dönümlük olan bu yer sayısız parsellere ayrılmış vaziyette. Bu parseller üzerinde de sayısız tecrübeler yapılmaktadır. Mesela, her sene arka arkaya ekilen 315 numaralı parselde toprağın ne kadar gıda kuvveti kaybettiği incelenecek. 316 numaralı parselde, bu kaybın kimyevi maddelerle telafisine, 317 parselde de çiftlik gübresi ile telafisine çalışılmaktadır. Mesela daha başka parsellerde de şu incelenmektedir. Acaba bir sene mısır ekilip, bir sene pamuk ekilen bir arazi nasıl netice verecektir? Bu denemeler hakkında verilen izahata David Killough bilhassa alaka gösteriyor. Bu Amerikalı, dünya çapında bir pamuk mütehassısı. O da şöyle konuşuyor:

      “Ben pamuk üzerinde bu kadar geniş çapta bir deneme yapılmasını dünyanın hiç bir yerinde görmedim. Bu husustaki gayretinizi cidden tebrik ederim.” Nihayet, Menemen´deki tetkiklerimiz bittikten sonra İzmir´e dönüşümüz başlıyor. Amerikalı mütehassıslar Menemen gezisinden oldukça memnun kalıyorlar.

 

MENEMENSPOR MAÇI (3 Temmuz 1950):

 

Menemen Gençlik Kulübünün davetlisi olarak Menemen´e gelen İzmirspor´un Şen Gençler Lokali ile yapılan dostluk maçını  Menemen Gençlik Kulübü 4-1 kazandı. Menemen Gençlik Kulübü sahaya kalede Mürsel olmak üzere Zeki, Cengiz, Mustafa, Sedat, Behçet, Kaya, Zeki, Aslan, Mehmet, Ali ve Cengiz 11´i ile çıkmıştır.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1950 YILINDA MENEMEN MAYIS TEMMUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
Geçen hafta bahsettiğim gibi diş hekimine başvuru sebebi genellikle ağrıdır
GERÇEK ÖLÜM
GERÇEK ÖLÜM
Ölüm gerçeği ile ilk karşılaştığımda henüz altı yaşındaydım. O gün derin bir üzüntü hissettiğimi hatırlıyorum.
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
Son yıllarda gündemi meşgul eden konularından birisi de “deve sidiği içmenin peygamberimiz tarafından önerildiği” konusundaki konuşmalar, açıklamalardır. Günümüzde devenin sidiğini içmenin dinen tavsiye edildiğini savunan birçok şahıs var.
ON KASIM
ON KASIM
Üzgün bugün vatan ulus Edirne´den Van´a yurdumuz Üzgün Ankara albayrağımız VATAN BAŞIN SAĞOLSUN
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.
KARAGÖL´E DOKUNMA
KARAGÖL´E DOKUNMA
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Menemen´den STK´lar ve farklı siyasi parti temsilcilerden oluşan heyet, “katliama dur” diyenlere teşekkür etmek için Ankara´ya ziyaret gerçekleştirdi.
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Menemen Muharip Gaziler Derneği İlçemiz Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
2017 yılından bu yana Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Op. Dr. Yalçın Yıldırım, AK Parti´den Menemen Belediye Başkan Aday Adaylığı için dosyasını geçtiğimiz salı günü ilçe teşkilatına sundu.
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
Trafikte gerçekleşen yeni düzenlemeleri şoför esnafı ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu öncelikle taksici esnafını kapsayan yeni düzenlemelerle sözlerine başlayarak, “Ülke çapında tüm taksici esnafına yönelik yapılan yeni çalışmayı bakanlık düzenledi.
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz lider Menemen Belediyespor, evinde Bugsaşspor´u 4-0 yenerek son 7 maçta 6´ncı galibiyetini elde etti.
1950  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - AĞUSTOS)
1950 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında Demokrat Parti İzmir Milletvekili Behzat Bilgin´in Menemenli çiftçilerimizin sorunlarına gösterdiği ilgi ve alaka gelmektedir. Bilgin, sayısız kez Menemen ve köylerini ziyaret ederek notlar almış ve bunları bakanlıklara bildirme sözü vermiştir.
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 65 yıldır üretenin yanında yer alan Şekerbank, Menemen Ziraat Odası ile protokol imzaladı. Banka imzalanan protokol kapsamında, bölge üreticilerinin nakit ihtiyaçlarını uygun faiz oranlarıyla karşılıyor ve kredi geri ödemelerini yılda bir hasat zamanında yapmalarına imkân sağlıyor.
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
6 Kasım 2018 tarihinde, İzmir Barosu Menemen Temsilcisi´nin seçimi yapıldı. Menemen´de görev yapan avukatların katılımı ile gerçekleşen seçimler sonucunda, iki yıldır bu görevi yürüten Av. Koray Yücel, oybirliği ile tekrar seçildi.
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
Diş tedavilerinizi yaptırırken önceliğiniz kendi dişlerinizi korumak olmalı. Ne yazık ki diş hekimine başvurma sebebimiz bizim ülkemizde ağrı ve diş eksikliği. Koruyucu uygulamalar önceliğimiz değil.
İYİ BİR DİLEK
İYİ BİR DİLEK
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın… Bahçede oynayan Elfe, Sarp, mama sandalyesinde Arya.
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
Geçen pazar Alaniçi Köyü´nde yapılan “Karagöl´de ağaç kıyımına son” temalı köy şenliğine katıldım ve bir konuşma yaptım. Önceleri gibi bu konularda kahvehane buluşmaları, basın açıklamaları yapılmıştı.
MUKADDES TOPRAK
MUKADDES TOPRAK
ALBAYRAKLA SÜSLÜ VATANSIN TÜRKİYEMSİN CENNET CİHANSIN YÜREKLERDE SEVGİSİN CANSIN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
CUMHURİYET COŞKUSU
CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
ADD´den Cumhuriyet Balosu
ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Orhan Hovardakaya ile Karşıyakalı Orhan´ın Yeri diye bilinen Kumtepe mevkiindeki çiftliğinde sohbet ettik.
İzmir
15 Kasım 2018 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
15 °C
7 °C
Cuma
Bulutlu
15 °C
7 °C
Cumartesi
Sağanak
16 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
E-Gazete
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ