1949 YILINDA MENEMEN (OCAK-HAZİRAN) - YAZI 82
MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…
Tarih: 28.9.2018 12:56:02/ 670okunma / 0yorum

MENEMEN TARİHİNE GÖNÜL VEREN DEĞERLİ OKUYUCULARIMA MERHABA…

 

Yaz sezonunun ardından tekrar sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum.

Yeni dönemde de Menemen Tarihinden birçok olayı ve fotoğrafı sizlere aktaracağım.

Bugünkü yazıma geçen dönem kaldığımız yerden 1949 yılından başlıyorum.

 

 

 

 

ÖZETLE: Menemen´de 1949 yılının ilk altı aylık döneminde yaşanan önemli olaylardan bazılarını; Menemen´in bucağı konumunda olan Aliağa´nın yakacak sorunu, Menemen´deki Şarap Fabrikası´nın satışına karar verilmesi, iki köye okul yapılması ve kazaya bir Emniyet Amirliği kurulması olarak özetleyebiliriz.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılında Menemen´de yaşananlar:

 

YAKACAKSIZ NAHİYE ALİAĞA (15 Ocak 1949): Yeni Asır Gazetesi´nin “HALKLA BAŞBAŞA” köşesine yazılan bir Mektupta, Menemen´in Aliağa Bucağındaki odun kıtlığından bahsedilmekte ve ormanlardan çalı bile toplanılmasına izin verilmediğinden yakınılmaktadır. Kazım Onaran tarafından şikayet edilen bu durum gazete sütunlarında şöyle yer almaktadır:

“Üç aydan beri bucağımızda bir kucak odun ve çalı bulmak imkânsızdır. Kendi arazimiz arasında bulunan fundalıkların bazı yerleri, her nasıl orman mefhumuna girmiş. Halbuki bunlar çalılıktan ibarettir. Bergama Orman Müdürlüğü tarafından hiç bir yerden bir çalı değil, kendi arazimiz içinden bir hayıt çırpısı bile kestirilmemektedir. Üç aydan beri devam eden bu şiddetli soğukta bir köylü evine bir çırpı bile getiremezse o köylünün hayatını siz tasavvur edin. Bir kaşık çorba pişirmeğe bir çalı bulamıyoruz. Milletin hayatı mı, bir çalı parçası mı daha kıymetlidir? Bu korkunç kış ortasında efradı ailemizin ve küçük yavrularımızın hayatını nasıl ve ne suretle koruyacağımızı şefkatli hükümeti-mizden soruyoruz.” Menemen Aliağa Çiftliği Bucağı´ndan Kazım Onaran.

 

MENEMEN´E TENEKE TAHSİSİ (25 MART 1949): Uzun süredir sıkıntısı hissedilen Teneke Levhanın İzmir´e 100 ton  olarak tahsis edildiği açıklandı. Vilayetin bu rakamdan Menemen´in istediği 1950 kilosunun yakın bir zamanda kazaya gönderileceği açıklandı. Menemen´de ihtiyaç sahipleri, Kaymakamlıktan getirecekleri belge ile mutemet tayin edilen firmadan teneke levhalarını alabilecek.

 

MENEMEN´DEKİ ŞARAP FABRİKASI SATIŞTA (10 NİSAN 1949): Yeni Asır Gazetesinde yayınlanan bir ilandan Menemen´in Değirmendere Köyü´nde 69 yıl önce bir şarap fabri-kasının bulunduğunu öğrenmekteyiz.

İlan´da Emiralem İstasyonu civarında bulunan ve M.K.´ya ait olan bu şarap fabrikasının satışa çıkarıldığı bildirilmekte ve şu ayrıntılar verilmektedir :

“2652 metrekareden ibaret saha dahilindeki şarap fabrikası ve içindeki beş beygir kuvvetinde Ruston marka motor, pompa tulumba, su tesisatı elli metre borulu iki adet burgu, iki tonluk madeni su deposu, tenvirat için 4 beygir kuvvetinde elektromotor, beheri günde 30 ton üzüm kırma kabiliyetinde iki adet üzüm kırma  makinesi, beheri 5 tonluk iki adet büyük prese, beheri 2 tonluk 2 adet küçük prese, İngiliz sistemi iki adet tulumba,   70 metre hortum, bir tonluk Fransız baskülü, muhtelif laboratuvar levazımı, beheri 10.000 litrelik 10, 4.000 litrelik 10, 5.000 litrelik 18, 300 litrelik 22, 10.000 litrelik 2, bin litrelik 3 fıçıdan ibaret tesisler demirbaşlar, alet ve edevat, malzeme ve her türlü teferruat´ın satışı 24/5/1949 tarihine tesadüf eden Salı günü saat 15´te Ziraat Bankası İzmir Şubesi´nde yapılacaktır.”

    İlandan da anlaşıldığı gibi şarap fabrikası için çekilen kredi zamanında ödenememiş ve banka da ipotek ettiği bu tesisi açık arttırma ile satışa çıkarmıştır.

 

TESADÜFEN VURULAN KÖPEK (13 NİSAN 1949): Adli makamlara, hatta gazetelere kadar yansıyan ilginç olay şöyle gelişmiştir. Menemen´in Türkelli Köyünden 5 yaşındaki Hüseyin ile 12 yaşındaki Sami adlı çocuklar meçhul bir sebepten kavga eder. Sami kendinden küçük olan Hüseyin´e bir tokat atar. Bundan haberdar olan Hüseyin´in babası da korkutmak amacıyla tabanca ile Sami´nin arkasından bir el ateş eder. Fakat mermi sekerek Sami´nin köpeğine isabet eder ve hayvan orada ölür. Jandarma duruma el koyar ve sanık Mehmet hakkında tahkikata başlanır.

 

 

1949 yılında Menemen Hükümet Meydanı (Belediye önü)

 

MENEMEN´İN İKİ KÖYÜNE OKUL YAPILACAK (1 MAYIS 1949): Vilayet İnşaat Komisyonu, 1949 yılında Menemen´in iki köyüne okul yapılması hususunda ödenek sağlanması için Özel Saymanlık Müdürlüğüne yazı yazıldığını açıkladı. Bakanlık tamimiyle Milli Eğitim Müdürlüğünce tespit edilen esaslar dairesinde hazırlanmış olan keşif raporları doğrultusunda, Menemen´in Asarlık Köyü´nde 5126 lira ve Günerli Köyü´nde de 2226 liraya birer okul inşa ettirilecektir.

 

1926 MODEL ESKİ CENAZE ARABASI SATILIYOR (1 MAYIS 1949): Menemen Belediyesi tarafından uzun yıllardır kullanılan 1926 model eski cenaze arabası, Yeni Asır Gazetesi´ne verilen bir ilanla satılığa çıkarıldı. 200 lira muhammen bedel üzerinden açık arttırma usulü ile satılacak olan araç için ihalenin 12 Mayıs 1949 Perşembe günü saat 15.00´de belediyede yapılacağı ilanda duyurulmaktadır.

 

TEVFİK FİKRET İLKOKULU´DAN MENEMENLİLERE TEŞEKKÜR (6 MAYIS 1949):

Menemen´in Tevfik Fikret İlkokulu baş öğretmenliği, Çocuk Bayramı´nda yardıma muhtaç öğrencileri sevindiren Kızılay´ca Çocuk Esirgeme Kurumu ile tüccar ve çiftçi vatandaşlara teşekkürlerini bildirdi.

 

MENEMEN GENÇLİK - SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ FUTBOL MAÇI (17 MAYIS 1949): Menemen Gençlik Spor Kulübü, Menemen´de oynadığı futbol müsabakasında Salihli Gençlik Futbol takımına 1-0 yenildi. Havanın güzel olması sebebiyle de çok sayıda Menemenlinin izlediği müsabakada takımlarının yenilmesi Menemenliler arasında üzüntü yarattı.

 

MENEMEN İLÇE JANDARMA KARAKOL BİNASI TAMİRATI (23 MAYIS 1949): Menemen İlçe Jandarma Birliği´ne ait  erat koğuşları ve müştemilatının tamiratı için Yeni Asır Gazetesi´nde bir ihale ilanı yayınlanır. İlana göre, 2 Haziran 1949 Perşembe günü yapılması duyurulan ihale için muhammen bedel 6561 lira 36 kuruş olarak belirlenmiş, katılacakların Nafia Müdürlüğü´nden veya Belediye Fen Heyeti´nden bu işi yaptıklarına dair evrak getirmeleri gerektiği  bildirilmiştir.

 

SALİHLİ GENÇLER BİRLİĞİ - MENEMEN GENÇLİK FUTBOL MAÇI (23 MAYIS 1949): Salihli Gençlik sahasında oynanan maçta Menemen Gençlik rakibine 3-0 yenilerek 2. maçını da kaybetmiştir.

 

MENEMEN EMNİYET AMİRLİĞİ KURULDU (24 MAYIS 1949): Emniyet Genel Müdürlüğü, Menemen´de Emniyet Amirliği ihdas (oluşturma) edildiğini ve bu vazifeye Balıkesir Emniyet Amirlerinden Haydar Edes´in tayin edildiğini duyurdu.

 

MENEMEN OVASI SULAMA İŞLERİ İHALE EDİLDİ (30 MAYIS 1949): Bayındırlık Bakanlığı, beş yıllık su işleri programının tatbiki cümlesinden olarak, Menemen ovası sulama işlerinin tamamlanmasını ihale etti. 950 bin liraya çıkacak olan inşaatın bitirilmesinden sonra bütün Menemen ovası sulanabilecektir.

 

EMİRALEM´E SU DENEME ÇİFTLİĞİ KURULACAK (4 HAZİRAN 1949): Tarım Bakanlığı, Emiralem civarında kurulacak Su Deneme Çiftliği için geniş bir yeri isticar (kiralama) etti. Burada yapılacak sulama denemeleri, hangi araziye ne nispette (miktar) su verilmesi  gerektiğini saptayacak ve bu denemeler bir yıl boyunca devam edecektir.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN OCAK HAZİRAN YAZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ