1949 YILINDA MENEMEN (HAZİRAN - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü´nün Menemen´e yaptığı ziyarettir. İnönü çok kala-balık bir topluluk tarafından karşılandıktan sonra Hükümet Meydanı´nda Menemenlilere uzun bir konuşma yapmıştır.
Tarih: 5.10.2018 12:06:50/ 304okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü´nün Menemen´e yaptığı ziyarettir. İnönü çok kala-balık bir topluluk tarafından karşılandıktan sonra Hükümet Meydanı´nda Menemenlilere uzun bir konuşma yapmıştır.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de yaşananlar:

 

BİR ÖĞRETMENİMİZ SÜREK AVINDA VURULDU (8 HAZİRAN 1949):

Menemen´e bağlı Bozköy´de bir domuz avı esnasında köy öğretmeni domuz zannedilerek vuruldu. Olay şöyle gelişti: Bozköylüler kendi meralarında domuz sürek avına çıktı. Bu esnada köylülerden Tevfik Ok, Mehmet Yeşil, Bozköy Başöğretmeni Necati Şahin, birbirlerinden ayrılarak domuz gözetlemeğe başladı. Bir süre sonra domuz görülünce Tevfik Ok ve Mehmet Yeşil´in bulunduğu taraftan atılan çifte tüfeğinden çıkan saçmalar, baş öğretmen Necati Şahin´in yaralanmasına neden oldu. Başöğretmen derhal köylüler tarafından Memleket Hastahanesi´ne götürülerek tedavi altına alındı. Başöğretmen ifadesinde, Tevfik ve Mehmet ile arasının açık olduğunu, bunlardan birisinin attığı çifte ile yaralandığını söylemiştir. Tahkikat sürmektedir.

 

MENEMEN BELEDİYESİ FEN MEMURU ARIYOR (19 HAZİRAN 1949) :

Menemen Belediyesi, ihtiyaç duyduğu Fen Memuru kadrosu için Yeni Asır Gazetesine bir ilan verdi. İlanda, 225 lira ücretli kadro için taliplilerin 10 gün içinde vesaikiyle birlikte belediyeye müracaat etmeleri gerektiği bildirilmektedir.

 

MENEMEN´E BAĞLI ALİAĞA BUCAĞI´NIN SIRTLARI AĞAÇLANDIRILIYOR (5 TEMMUZ 1949) :

Menemen´e bağlı Aliağa´nın çevresinde bulunan yüksek yerler, Bergama Orman İşletme Müdürlüğü´nün, Menemen Kaymakamlığı´nın ve Bucak Müdürlüğü´nün çalışmaları ile tamamen fıstık çamları ile doldurulacak.

 

ULUCAK KÖYÜNDEN HAKLI BİR TALEP (2 AĞUSTOS 1949) :

Menemen´in Ulucak Köyünden bir vatandaş tarafından Yeni Asır Gazetesine yazılan bir şikayet mektubunda, çiftçilerin fazla suyu eski Gediz yatağına boşaltarak, buradaki geçitleri kapadığından şikayet ediliyor. Sorunun çok önemli olduğuna dikkat çekilen mektup şöyle başlıyor:

“Menemen Ovası´nın sulama işi hiç şüphe yok ki ovaya yepyeni bir kudret vermiştir. Bununla beraber ufak tefek bazı mahzurlar da ortaya çıkmıştır. Şimdiye kadar kupkuru bir halde duran Gediz yatağı son zamanlarda kanallardan fazla gelen sulara bir nevi yatak vazifesi görmeye başlamıştır. Köylüler, ihtiyaçtan fazla gelen suları bu yatağa akıttıkları için kuru olan geçit yerleri su ile dolmuştur. Köprüler bulunmadığına göre köylüler, kadınlar, paçalarını sıvamak suretiyle o bataklığı geçmek zorunda bulunuyorlar. Yüklü arabalar ise, saplanıp kalmak korkusuyla aynı yükü iki üç taksim etmek zorundadırlar. Bu vaziyet bu şekilde devam edeceğine göre, ileride bu yataktan geçmek daha da güçleşecektir. Bunun için Kiremit Ocağı, Erik Ağacı, Üç Yemişler geçitlerine  birer köprü yapmak lazımdır. Bütün köyü alakadar eden bu konuya, alakadarların şiddetle dikkatini celbi vazife biliriz.”

 

CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ MENEMEN´DE (2 AĞUSTOS 1949) : 

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İzmir´in bazı kazalarını ziyareti esnasında Menemen´e de gelerek temaslarda bulunmuş, sorunlar hakkında bilgiler almıştır.

      Cumhurbaşkanımız, dün saat 10.15´de Demirkonak´tan otomobille ayrıldıktan sonra önce Örnekköy´e oradan da Menemen´e geldi. Beraberinde eşi Mevhibe İnönü ile kerimeleri, Büyük Millet Meclisi Başkanı, Generaller, Bayındırlık Bakanı, İzmir Valisi, CHP Müfettişi, İzmir Milletvekilleri, CHP Divan Üyeleri, İzmir Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Deniz Komutanı ve CHP İl Başkanı da bulunan İsmet İnönü, ilgi ve alakadan yolda sık sık durarak halkla görüştü. Menemen´e tezahürlerle karşılanan Cumhurbaşkanı, hükümet önündeki meydanlıkta toplanan coşkun kalabalığa mikrofondan şöyle hitap etti:

 

 

 

“MENEMENLİLER, AZİZ HEMŞEHRİLERİM”

 

      “Şimdi içinde bulunduğum muhabbet halkasını kıymetli bir hatıra olarak daima muhafaza edeceğim. Menemen´in içinde ve dışında beni görmek için buraya gelmiş olan bütün vatandaşlarımı muhabbetle selamlarım.

       Menemenliler;

      Buraya kuraklıktan ızdırap çeken geniş bir vatan bölgesinden geçerek Karaburun ve Çeşme mıntıkasında çadırlar içinde yaşamağa mecbur kalmış vatandaşlarımı görerek geliyorum. Çok şükür, bu sene mıntıkasında mahsul vaziyeti, kuraklık mıntıkalarımıza nispetle daha sevindiricidir. Sizi görmediğim zamanlardan beri çok müterakim (birikmiş) halde idim. Cemiyet hayatı ve yaşama şekli 3-5 sene evveline nispetle biraz daha düzelmiştir. Ege bölgesinin haklı olarak beklediği yüksek maişet (geçim) seviyesine doğru mütemadiyen terakki (ilerleme) etmektesiniz. Sizin çalışmanız vatanın diğer kısımlarına da hayırlı, feyizli (verimli) bir örnek olsun isterim.

 

“DÜŞMANLIK OLMAMALI”

 

     Şimdi Ege Bölgesi´nde beni başlıca işgal eden mevzu vatandaşlar arasında düşmanlık olmamasını istemek ve vatandaşlarımdan siyasi parti mücadelelerini düşmanlık politikası haline getirmeyeceklerini söz olarak işitip, söz olarak memlekete götürmektir. Menemen´e gelmeden evvel bir köyden geçtim. Ve orada her üç partinin mensupları tarafsız vatandaşlarla beraber etrafımda toplandılar. Hepsi siyasi mücadelede düşmanlık yapmayacakları hakkında bana söz verdiler. Menemenliler, sizden de bu sözü istiyorum. Siyasi Partiler arasında ‘eşit hukuk, eşit muamele olacaktır´ diye iki sene bütün Anadolu´da şehir şehir, köy köy dolaştım. Şimdi görüyorum ki tekrar şehir şehir, köy köy dolaşıp vatandaşlardan birbirlerine düşman olmamalarını istemek zamanı gelmiştir.

      Egeliler; siz bana bu yeni çalışmamda ilk yardımcılar olacaksınız. Anlayışlı, ileri vatandaş!

     Vatanın parçalanmasının ve vatanın tehlikeye düşmesinin ne demek olduğunu çok iyi bilen vatandaş! Siz diğer vatan aksamı için bana kuvvetli bir destek, kuvvetli bir yardımcı olacaksınız. Siyasi Partiler arasındaki mücadele ne olursa olsun, vatandaş hangi siyasi partiye mensup bulunursa bulunsun, bunların benim için hiç ehemmiyeti yoktur. Benim için ehemmiyetli olan vatandaşlarımın birbirine düşman olmamasıdır. (Meydandaki Menemenlilerden, “Böyle şey yoktur” sesleri yükseliyor)

     Siyasi hayatın muhtelif safhalarında benim için en şiddetli sözleri en çok işitmiş olan bölgesiniz. Bunların benim üzerinde hiç bir tesiri yoktur. Benim için mühim olan vatandaşlarımın birbirine düşman olmamasıdır. Anlıyor musunuz Menemenliler?... Bu kıymetli günde sizinle konuşurken bütün ege halkına söylüyorum ve sizinle konuşurken bütün memlekete sesimi işittiriyorum. Memleketin muhtelif siyasi parti cereyanları içinde bulunan, her köşesine yetişip vatandaşlarımdan komşusuna ve öteki siyasi partilere düşman olmamasını isteyeceğim. Yeni çalışmam başlıca iki konu üzerinde toplanacaktır. Kanuna riayet olunacaktır. Vatandaşlar arasında düşmanlık olmayacaktır”

       Bu hitaptan sonra Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü bir ihtiyarın isteği üzerine belediye balkonuna çıkmış ve Menemen halkını selamlamıştır. İnönü, daha sonra tezahüratlar arasında Menemen´den ayrılarak Foça´ya gitmiştir. (Yeni Asır)

 

MENEMEN´DE 5000 YIL ÖNCEYE AİT ESERLER BULUNDU-1 (21 AĞUSTOS 1949): Menemen´e bağlı Helvacıköy civarında Höyücek Tepe´sinde, Ege´de Türk Tarih Kurumu adına Prehisatorik araştırmalar yapmakta olan Ankara Üniversitesi Antropoloji Doçenti Dr. Muzaffer Şenyürek ve eşi, E. Şenyürek, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakkı Gültekin ve İzmir Müzesinde asistan Arkeolog Ahmet Dönmez´den müteşekkil bir heyet tarafından yapılan bir sondaj neticesinde bundan beş bin sene evveline ait çok kıymetli eserler bulunmuştu. Evvelâ, Hakkı Göltekin tarafından görülmüş olan bu Höyükte şimdiye kadar hiç bir hafriyat yapılmamıştır. 2.40 x 3.40 metre ebadında ve 1.50 metre derinlikte açılmış olan bir sondaj çukuru bu Höyük´ün Bakır çağına ait kültür kalıntılarını ihtiva ettiğini ortaya koymuştur. Bu çukurda, bir duvar bakiyesiyle elle yapılmış siyah ve içi kırmızı, dışı siyah, kırmızı ve cilalı çanak parçalar, bir büyük küpün bakiyeleri, taş perdah aletleri, midye kabukları bulunmuştur.

        Beş bin sene evvel yaşamış olan bu insanların maişetinde (geçim) Midye´nin ehemmiyetli bir yer tuttuğu anlaşılmaktadır. Heyet pazartesi günü tekrar Höyüğe giderek daha birkaç gün çalışacaktır. Heyet gelecek sene burada daha büyük ölçüde hafriyat yapmak tasavvurundadır. Yapılmış olan sondajda meydana çıkan eserler şimdiye kadar İzmir civarında bulunmuş olan en eski eserler arasındadır. Ayrıca, kaydetmek isteriz ki bu hafriyatı yapmış olan heyetin üyeleri İzmir´in hemşehrileridir. Araştırmayı yapanlar, bu höyüğün altında daha eski Kalkolitik devre ait bakiyelerin bulunmasını da mümkün görmektedir. Heyet bu civarda daha başka araştırmalar da yapacaktır.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN HAZİRAN AĞUSTOS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır.
BİR ÇİFT KANAT
BİR ÇİFT KANAT
Yazarlar»Melek BALSEVEN BİR ÇİFT KANAT Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; Tarih: 12.10.2018 12:05:32 / 0okunma / 0yorum Melek BALSEVEN Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır.
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
Birkaç hafta önceki bir yazımda menemen yemeği tarifi verirken çocukluğumda bizim evde pek menemen yemeği pişmediğini söylemiştim.
MEHMET ŞEN
MEHMET ŞEN
Yörük soyundan Karakuzu kökenli Adil zeki münevver müşerref düzenli Hayırsever olgun yakışıklı görkemli MEKANIN CENNET OLSUN MEHMET ŞEN
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri  ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Spora ve sporcuya verdiği önemli desteklerle bilinen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kesik Mahallesi´nde inşa edilen Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri´nin kapılarını gazetemize açtı.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
1 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesine göre ülke genelinde 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmişti. Buna göre, Kaymakam Gülihsan Yiğit´ten boşalan makama Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak atanmıştı.
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
   Kırmızı Düdükle İKAZ
Kırmızı Düdükle İKAZ
İçişleri Bakanlığı´nca çocuklara trafik bilinci aşılamak amacıyla ülke genelinde uygulamaya konulan Kırmızı Düdük kampanyası, ilçemizde de Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bölge Trafik, Şehir İçi Trafik ve Jandarma Trafik Timi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
İlçemiz Kasımpaşa Mahallesi´nde büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi´nin bünyesinde hayırsever işadamı Faruk Demir´in katkılarıyla yapılan 4 derslikli anasınıfı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.
1949  YILINDA MENEMEN  (AĞUSTOS-ARALIK)
1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Menemen´de de MEBGEM tarafından kutlandı.
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta geçtiğimiz haftalarda Tuzlaspor´a 4-0 yenilerek liderliği kaybeden temsilcimiz Menemen Belediyespor, bu hafta küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Fethiyespor´la oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Menemen Avcılar Kulübü Derneği bu alanda Türkiye´de daha önce gerçekleştirilmemiş bir geziyi organize ederek Konya- Beyşehir´de faaliyet gösteren Kral Arms ve Huğulu Av Tüfekleri Kooperatifini ziyaret etti.45 kişi olarak gerçekleştirilen bu gezide üyeler aileleriyle birlikte geziye katılarak tüfek fabrikalarını gezdiler.
Bodrum´da Şifa Kampı
Bodrum´da Şifa Kampı
Hayatındaki yoğun stresin fiziksel ve ruhsal etkilerine çözüm ararken yolu yoga ile kesişen Nergis Aslı Temel, kendi gerçekliğinize öz´ünüze yolculukta, kendinizi sevme ve potansiyellerinizi keşfetme yolunda, ‘Güneşini Sev´ konseptiyle27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Bodrum´da bir şifa kampı düzenliyor.
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İzmir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genç Erkekler Kategorisi, 4 grupta toplam 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor. Ligde B grubunda yer alan İnovital Figes Spor kulübü, 09 Ekim Salı günü Halkapınar Spor Salonu´nda oynanan maçta SİBA Spor Kulübü ile karşılaştı.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Sabahat-Adnan Baral çiftinin kızları Emel, Zübeyde-Öztekin Bulut çiftinin oğulları Hakan ile dünya evine girdi.
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,6 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
Diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca insanı ilgilendiren ve kontrol altında olmazsa ciddi etkileri olan bir hastalık. Şeker hastalığında azalan bağışıklık sistemi ve iyileşmenin de buna bağlı olarak zorlaşması diş tedavilerini de olumsuz etkiliyor
DEĞİŞEN GERÇEKLER
DEĞİŞEN GERÇEKLER
Sadece belgeselcilerden değilim ancak, belgesel izlemeyi severim. Aksiyon filmleri izlemem, ancak zaman zaman fırtınalı kasırgalı Hollywood filmleri izlemişliğim vardır.
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
“İyi olamadığını” söyleyen hastasına, “ilaçlarını düzenli kullanırsan iyi olursun” cevabını veren bir psikiyatri hekimi, hastanın kendisi ile alay edildiğini düşünmesi üzerine tabanca ile vurularak öldürüldü.
DELİ MEHMET
DELİ MEHMET
Öfkeyle geldi süpürdü Evlerin çatılarını götürdü
İzmir
16 Ekim 2018 Salı
Bugün
Güneşli
25 °C
15 °C
Çarşamba
Güneşli
26 °C
16 °C
Perşembe
Fırtına
25 °C
16 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
E-Gazete
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ