1949 YILINDA MENEMEN (HAZİRAN - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü´nün Menemen´e yaptığı ziyarettir. İnönü çok kala-balık bir topluluk tarafından karşılandıktan sonra Hükümet Meydanı´nda Menemenlilere uzun bir konuşma yapmıştır.
Tarih: 5.10.2018 12:06:50/ 1007okunma / 0yorum

ÖZETLE: 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü´nün Menemen´e yaptığı ziyarettir. İnönü çok kala-balık bir topluluk tarafından karşılandıktan sonra Hükümet Meydanı´nda Menemenlilere uzun bir konuşma yapmıştır.

 

Diğer konu başlıklarımız ve 1949 yılının 2. yarısında Menemen´de yaşananlar:

 

BİR ÖĞRETMENİMİZ SÜREK AVINDA VURULDU (8 HAZİRAN 1949):

Menemen´e bağlı Bozköy´de bir domuz avı esnasında köy öğretmeni domuz zannedilerek vuruldu. Olay şöyle gelişti: Bozköylüler kendi meralarında domuz sürek avına çıktı. Bu esnada köylülerden Tevfik Ok, Mehmet Yeşil, Bozköy Başöğretmeni Necati Şahin, birbirlerinden ayrılarak domuz gözetlemeğe başladı. Bir süre sonra domuz görülünce Tevfik Ok ve Mehmet Yeşil´in bulunduğu taraftan atılan çifte tüfeğinden çıkan saçmalar, baş öğretmen Necati Şahin´in yaralanmasına neden oldu. Başöğretmen derhal köylüler tarafından Memleket Hastahanesi´ne götürülerek tedavi altına alındı. Başöğretmen ifadesinde, Tevfik ve Mehmet ile arasının açık olduğunu, bunlardan birisinin attığı çifte ile yaralandığını söylemiştir. Tahkikat sürmektedir.

 

MENEMEN BELEDİYESİ FEN MEMURU ARIYOR (19 HAZİRAN 1949) :

Menemen Belediyesi, ihtiyaç duyduğu Fen Memuru kadrosu için Yeni Asır Gazetesine bir ilan verdi. İlanda, 225 lira ücretli kadro için taliplilerin 10 gün içinde vesaikiyle birlikte belediyeye müracaat etmeleri gerektiği bildirilmektedir.

 

MENEMEN´E BAĞLI ALİAĞA BUCAĞI´NIN SIRTLARI AĞAÇLANDIRILIYOR (5 TEMMUZ 1949) :

Menemen´e bağlı Aliağa´nın çevresinde bulunan yüksek yerler, Bergama Orman İşletme Müdürlüğü´nün, Menemen Kaymakamlığı´nın ve Bucak Müdürlüğü´nün çalışmaları ile tamamen fıstık çamları ile doldurulacak.

 

ULUCAK KÖYÜNDEN HAKLI BİR TALEP (2 AĞUSTOS 1949) :

Menemen´in Ulucak Köyünden bir vatandaş tarafından Yeni Asır Gazetesine yazılan bir şikayet mektubunda, çiftçilerin fazla suyu eski Gediz yatağına boşaltarak, buradaki geçitleri kapadığından şikayet ediliyor. Sorunun çok önemli olduğuna dikkat çekilen mektup şöyle başlıyor:

“Menemen Ovası´nın sulama işi hiç şüphe yok ki ovaya yepyeni bir kudret vermiştir. Bununla beraber ufak tefek bazı mahzurlar da ortaya çıkmıştır. Şimdiye kadar kupkuru bir halde duran Gediz yatağı son zamanlarda kanallardan fazla gelen sulara bir nevi yatak vazifesi görmeye başlamıştır. Köylüler, ihtiyaçtan fazla gelen suları bu yatağa akıttıkları için kuru olan geçit yerleri su ile dolmuştur. Köprüler bulunmadığına göre köylüler, kadınlar, paçalarını sıvamak suretiyle o bataklığı geçmek zorunda bulunuyorlar. Yüklü arabalar ise, saplanıp kalmak korkusuyla aynı yükü iki üç taksim etmek zorundadırlar. Bu vaziyet bu şekilde devam edeceğine göre, ileride bu yataktan geçmek daha da güçleşecektir. Bunun için Kiremit Ocağı, Erik Ağacı, Üç Yemişler geçitlerine  birer köprü yapmak lazımdır. Bütün köyü alakadar eden bu konuya, alakadarların şiddetle dikkatini celbi vazife biliriz.”

 

CUMHURBAŞKANI İSMET İNÖNÜ MENEMEN´DE (2 AĞUSTOS 1949) : 

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İzmir´in bazı kazalarını ziyareti esnasında Menemen´e de gelerek temaslarda bulunmuş, sorunlar hakkında bilgiler almıştır.

      Cumhurbaşkanımız, dün saat 10.15´de Demirkonak´tan otomobille ayrıldıktan sonra önce Örnekköy´e oradan da Menemen´e geldi. Beraberinde eşi Mevhibe İnönü ile kerimeleri, Büyük Millet Meclisi Başkanı, Generaller, Bayındırlık Bakanı, İzmir Valisi, CHP Müfettişi, İzmir Milletvekilleri, CHP Divan Üyeleri, İzmir Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Deniz Komutanı ve CHP İl Başkanı da bulunan İsmet İnönü, ilgi ve alakadan yolda sık sık durarak halkla görüştü. Menemen´e tezahürlerle karşılanan Cumhurbaşkanı, hükümet önündeki meydanlıkta toplanan coşkun kalabalığa mikrofondan şöyle hitap etti:

 

 

 

“MENEMENLİLER, AZİZ HEMŞEHRİLERİM”

 

      “Şimdi içinde bulunduğum muhabbet halkasını kıymetli bir hatıra olarak daima muhafaza edeceğim. Menemen´in içinde ve dışında beni görmek için buraya gelmiş olan bütün vatandaşlarımı muhabbetle selamlarım.

       Menemenliler;

      Buraya kuraklıktan ızdırap çeken geniş bir vatan bölgesinden geçerek Karaburun ve Çeşme mıntıkasında çadırlar içinde yaşamağa mecbur kalmış vatandaşlarımı görerek geliyorum. Çok şükür, bu sene mıntıkasında mahsul vaziyeti, kuraklık mıntıkalarımıza nispetle daha sevindiricidir. Sizi görmediğim zamanlardan beri çok müterakim (birikmiş) halde idim. Cemiyet hayatı ve yaşama şekli 3-5 sene evveline nispetle biraz daha düzelmiştir. Ege bölgesinin haklı olarak beklediği yüksek maişet (geçim) seviyesine doğru mütemadiyen terakki (ilerleme) etmektesiniz. Sizin çalışmanız vatanın diğer kısımlarına da hayırlı, feyizli (verimli) bir örnek olsun isterim.

 

“DÜŞMANLIK OLMAMALI”

 

     Şimdi Ege Bölgesi´nde beni başlıca işgal eden mevzu vatandaşlar arasında düşmanlık olmamasını istemek ve vatandaşlarımdan siyasi parti mücadelelerini düşmanlık politikası haline getirmeyeceklerini söz olarak işitip, söz olarak memlekete götürmektir. Menemen´e gelmeden evvel bir köyden geçtim. Ve orada her üç partinin mensupları tarafsız vatandaşlarla beraber etrafımda toplandılar. Hepsi siyasi mücadelede düşmanlık yapmayacakları hakkında bana söz verdiler. Menemenliler, sizden de bu sözü istiyorum. Siyasi Partiler arasında ‘eşit hukuk, eşit muamele olacaktır´ diye iki sene bütün Anadolu´da şehir şehir, köy köy dolaştım. Şimdi görüyorum ki tekrar şehir şehir, köy köy dolaşıp vatandaşlardan birbirlerine düşman olmamalarını istemek zamanı gelmiştir.

      Egeliler; siz bana bu yeni çalışmamda ilk yardımcılar olacaksınız. Anlayışlı, ileri vatandaş!

     Vatanın parçalanmasının ve vatanın tehlikeye düşmesinin ne demek olduğunu çok iyi bilen vatandaş! Siz diğer vatan aksamı için bana kuvvetli bir destek, kuvvetli bir yardımcı olacaksınız. Siyasi Partiler arasındaki mücadele ne olursa olsun, vatandaş hangi siyasi partiye mensup bulunursa bulunsun, bunların benim için hiç ehemmiyeti yoktur. Benim için ehemmiyetli olan vatandaşlarımın birbirine düşman olmamasıdır. (Meydandaki Menemenlilerden, “Böyle şey yoktur” sesleri yükseliyor)

     Siyasi hayatın muhtelif safhalarında benim için en şiddetli sözleri en çok işitmiş olan bölgesiniz. Bunların benim üzerinde hiç bir tesiri yoktur. Benim için mühim olan vatandaşlarımın birbirine düşman olmamasıdır. Anlıyor musunuz Menemenliler?... Bu kıymetli günde sizinle konuşurken bütün ege halkına söylüyorum ve sizinle konuşurken bütün memlekete sesimi işittiriyorum. Memleketin muhtelif siyasi parti cereyanları içinde bulunan, her köşesine yetişip vatandaşlarımdan komşusuna ve öteki siyasi partilere düşman olmamasını isteyeceğim. Yeni çalışmam başlıca iki konu üzerinde toplanacaktır. Kanuna riayet olunacaktır. Vatandaşlar arasında düşmanlık olmayacaktır”

       Bu hitaptan sonra Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü bir ihtiyarın isteği üzerine belediye balkonuna çıkmış ve Menemen halkını selamlamıştır. İnönü, daha sonra tezahüratlar arasında Menemen´den ayrılarak Foça´ya gitmiştir. (Yeni Asır)

 

MENEMEN´DE 5000 YIL ÖNCEYE AİT ESERLER BULUNDU-1 (21 AĞUSTOS 1949): Menemen´e bağlı Helvacıköy civarında Höyücek Tepe´sinde, Ege´de Türk Tarih Kurumu adına Prehisatorik araştırmalar yapmakta olan Ankara Üniversitesi Antropoloji Doçenti Dr. Muzaffer Şenyürek ve eşi, E. Şenyürek, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakkı Gültekin ve İzmir Müzesinde asistan Arkeolog Ahmet Dönmez´den müteşekkil bir heyet tarafından yapılan bir sondaj neticesinde bundan beş bin sene evveline ait çok kıymetli eserler bulunmuştu. Evvelâ, Hakkı Göltekin tarafından görülmüş olan bu Höyükte şimdiye kadar hiç bir hafriyat yapılmamıştır. 2.40 x 3.40 metre ebadında ve 1.50 metre derinlikte açılmış olan bir sondaj çukuru bu Höyük´ün Bakır çağına ait kültür kalıntılarını ihtiva ettiğini ortaya koymuştur. Bu çukurda, bir duvar bakiyesiyle elle yapılmış siyah ve içi kırmızı, dışı siyah, kırmızı ve cilalı çanak parçalar, bir büyük küpün bakiyeleri, taş perdah aletleri, midye kabukları bulunmuştur.

        Beş bin sene evvel yaşamış olan bu insanların maişetinde (geçim) Midye´nin ehemmiyetli bir yer tuttuğu anlaşılmaktadır. Heyet pazartesi günü tekrar Höyüğe giderek daha birkaç gün çalışacaktır. Heyet gelecek sene burada daha büyük ölçüde hafriyat yapmak tasavvurundadır. Yapılmış olan sondajda meydana çıkan eserler şimdiye kadar İzmir civarında bulunmuş olan en eski eserler arasındadır. Ayrıca, kaydetmek isteriz ki bu hafriyatı yapmış olan heyetin üyeleri İzmir´in hemşehrileridir. Araştırmayı yapanlar, bu höyüğün altında daha eski Kalkolitik devre ait bakiyelerin bulunmasını da mümkün görmektedir. Heyet bu civarda daha başka araştırmalar da yapacaktır.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 1949 YILINDA MENEMEN HAZİRAN AĞUSTOS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ