Ali Rıza Kemer`in Arşivinden

Ali Rıza Kemer`in Arşivinden

60.Yıl Önce Menemen'de Çeyiz Günü  (Foto1)

Düğünden 1 ya da 2 hafta önce Türk gelenek ve göreneklerimize göre damat ve gelinin evlendikten sonra kullanacağı eşyaların ikamet edecekleri eve taşındığı anlamlı bir gündür. Dönemin çalgısı olan davul-zurna eşliğinde damadın arkadaşlarının oluşturduğu kortejin ellerde çeyizlerle sokak ve caddelerde bayram havası içerisinde gezerdi. Dönemin fayton arabalarının korna seslerini duyan vatandaşlar kapı ve pencerelere çıkarak geçen çeyizi alkış yağmuruna tutarlardı.

60 yıl öncesi Belediye Meydanı Mango Fırının önünde bir çeyiz korteji ( Köprülüler- Diyem Kahya-Karagöl ailesi- Nevres Ahmet v.s)

 

 

Menemen Rotary Kulübü'nden Semra Yapıcı'ya Ödül (Foto2)

Menemen'de 14 yıl önce faaliyet gösteren Menemen Rotary Kulübü ulusal eğitime destek kampanyası projesinin başarıyla tamamlanması dolayısıyla projede emeği geçen İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nizamettin Karataş ve 8 Eylül 2001 dünya okuma yazma gününde ilçede çok sayıda kadına okuma-yazma öğreten ilçenin duayen Okul Müdürü Semra Yapıcı Plaketini dönemin Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü'nün elinden aldı. Semra Yapıcı 25 yıllık eğitimin karşılığı bu oldu” dedi

 

 

 

Menemen-Menemen olalı böyle defile görmemişti (foto 3-4)

Yıl 1983 günümüzden 32 yıl önce Menemen Kız Meslek Lisesi'nce, 1983-84 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde giyim bölümü öğrencilerinin hazırladığı yöresel kıyafetlerin tanıtımı ve velilere sergilenmesi amacıyla okulda bir defile düzenlendi.

Okul Aile Birliği Başkanı Şükran Yüksel, Okul Müdürü Ayşegül Özaltın ile aile birliğinde görevli Çiğdem Akbaş, Nigar Olcay ve Tülay Erişken'den oluşan heyetin sponsorluğunu üzerine aldığı defile protokol ve okul velilerinin beğenisini kazandı. Hey gidi eski günler.